Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Zagadkowa chmura na Marsie opiera się wyjaśnieniom


Dodano: 2015-03-21 00:10:53 · Wyświetleń: 4435
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
W 2012 roku na Marsie pojawił się zagadkowy obłok


Zagadkowa chmura, która pojawiła się na Marsie w 2012 roku, stanowi wyzwanie dla naukowego zrozumienia marsjańskiej atmosfery.

Astronomowie amatorzy zauważyli dziwny kształt unoszący się z boku czerwonej planety w marcu i kwietniu 2012 roku. Wyglądało to jak obłok pyłu ulatującego z powierzchni planety, jednakże miał on wysokość 200 do 250 kilometrów. Jest to dużo więcej niż oczekiwano po burzach piaskowych na niskiej wysokości, które przewalają się przez tę planetę.

Obecnie zespół astronomów sugeruje, że obłok mógł być chmurą cząsteczek lodu bądź też marsjańską zorzą polarną. Żadna z tych ewentualności nie wyjaśnia jednak w pełni tego obłoku - zamiast tego, rodzą one nowe pytania o stan marsjańskiej atmosfery. Badanie, prowadzone przez astronoma Agustina Sancheza-Lavega z Uniwersytetu Kraju Basków w Bilbao w Hiszpanii, zostało opublikowane 16 lutego 2015 roku na łamach magazynu "Nature".

"Ta obserwacja stanowi wielką niespodziankę", powiedział Aymeric Spiga, astronom z Uniwersytetu im. Piotra i Marii Curie, który nie uczestniczył w pracach. "Kolejna zagadka na Marsie!".

Obłok po raz pierwszy pojawił się 12 marca 2012 jako małe wybrzuszenie po wschodzącej stronie południowej półkuli Marsa. Obłok przez następne 11 dni zmieniał kształt z kropel w słupy i inne formy. W następnych tygodniach pojawił się kolejny obłok, tym razem utrzymując się około półtora tygodnia.

Wysokość pionowa obłoków jest trudna do wyjaśnienia. W poszukiwaniu odpowiedzi, zespół Sancheza-Lavegi koordynował obserwacje astronomów-amatorów i przeszukiwał obrazy z okrążającej Marsa sondy kosmicznej.

Najprostsze wyjaśnienie mówi, że burze pyłowe, które często występują na Marsie, mogły wznieść pył na duże wysokości. Pył w marsjańskiej atmosferze obserwowano jednak na wysokościach nie większych niż 50 kilometrów. Również i to wymaga wystąpienia nietypowych warunków pogodowych - zdarzenia, które Spiga w swoim artykule z 2013 roku określił mianem "rakietowych burz pyłowych".

Jak powiedział Sanchez-Lavega, bardziej prawdopodobne wyjaśnienie mówi, że obłoki zostały uformowane przez skorupy zamrożonego dwutlenku węgla lub pary wodnej. Ich istnienie wymagałoby jednak atmosfery znacznie zimniejszej niż określają modele dla takiej wysokości.

Alternatywne wyjaśnienie sugeruje, że obłok mógł być zorzą polarną - efektem oddziaływania między naładowanymi cząsteczkami ze Słońca a polem magnetycznym planety - które, jak wiadomo, występują na Marsie. Jak jednak powiedział Nicholas Heavens, astronom planetarny z Uniwersytetu w Hampton w stanie Virginia, tego pomysłu nie wspiera jednak zbyt wiele dowodów. Stwierdził: "Bardziej prawdopodobny jest obłok lodu".

Sanchez-Lavega i jego koledzy wciąż pracują nad rozwiązaniem zagadki. Statek kosmiczny MAVEN należący do NASA, jedna z całej flotylli należących do USA i Indii sond obecnie orbitujących na Marsie, byłby w stanie dostrzec czy obłok pojawił się we właściwym miejscu o właściwym czasie - póki co jednak nic takiego się nie wydarzyło. Astronomowie amatorzy z kolei bacznie obserwowali Marsa w kwietniu 2014, gdy znajdował się najbliżej Ziemi, i nie zauważyli żadnych obłoków unoszących się na dużej wysokości. Następna taka okazja będzie w 2016 roku.

Na podstawie: Alexandra Witze, "Nature", NASA
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:



Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
PROGRAM NA DZIŚ
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Arkadiusz Miazga
Czas Tajemnic - blog Damiana Treli
Forum Portalu Infra
Głos Lektora
Instytut Roberta Noble
Księgarnia-Galeria Nieznany Świat, księgarnia ezoteryczna, sklep ezoteryczny, online, Warszawa
Paranormalne.pl
Player FM
Portal Infra
Poszukiwacze Nieznanego. Blog Arkadiusza Czai
Poznajemy Nieznane
The Monroe Institute Polska
UFO-Relacje.pl - polska baza relacji o obserwacjach UFO
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2024 by Radio Paranormalium