Arkadiusz Miazga zabiera nas w podróż przez najbardziej tajemnicze zdarzenia z UFO, które miały miejsce na Podkarpaciu na przestrzeni ostatnich 130 lat. Ta starannie przygotowana publikacja, będąca jednocześnie kontynuacją - a ściślej, zmienioną i uaktualnioną wersją - wcześniejszej książki „UFO nad Podkarpaciem”, dostarcza obszerny materiał dowodowy, oparty na relacjach świadków oraz historycznych źródłach.
Książka otwiera się najstarszymi zapisami prasowymi z 1892 roku, gdzie w okolicach Przemyśla opisywano dziwne „świetlne kule” i „balony”. Autor analizuje te niezwykłe zjawiska, porównując je z nowoczesnymi relacjami i sugerując, że zjawisko UFO nie jest domeną jedynie XX wieku. Kroniki galicyjskie dostarczają materiału, który do dziś pozostaje niewyjaśniony.
Pierwsza część książki poświęcona jest Rzeszowowi i jego okolicom. Szczególną uwagę przyciągają wydarzenia z lat 80. i 90. XX wieku, kiedy mieszkańcy Baranówki i Nowego Miasta wielokrotnie raportowali obserwacje świetlistych kul, trójkątnych obiektów, a nawet klasycznych „latających spodków”. Szczegółowo opisane przypadki, takie jak:
pokazują, że świadkowie często opisywali obiekty w bardzo realistyczny i spójny sposób. Autor podejmuje próbę analizy zebranych informacji, oddzielając zjawiska naturalne od tych, które pozostają nieznane.
W kolejnych rozdziałach przenosimy się w Bieszczady, gdzie pojawienia się „metalicznych spodków” i „złotych dysków” są równie częste, co w bardziej zurbanizowanych obszarach. Opisy relacji, takich jak:
wskazują na to, że fenomen UFO nie omija nawet najbardziej dzikich i odludnych miejsc.
Autor dokumentuje także zdarzenia w innych rejonach, jak Przemyśl, Krosno czy Dębica, przytaczając relacje o „świetlnych krzyżach”, anomaliach czasowych oraz bliskich spotkaniach trzeciego stopnia, gdzie świadkowie opisują kontakt z humanoidalnymi istotami.
W ostatniej części książki autor podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, czym właściwie jest zjawisko UFO. Miazga porusza różnorodne teorie, od technologii tajnych rządowych projektów, przez manipulacje percepcją, aż po hipotezę o istnieniu innych wymiarów. Analiza raportów świadków pozwala zrozumieć, dlaczego zjawisko UFO wciąż wzbudza tak wielkie emocje i kontrowersje.
Książka „Bliskie spotkania z UFO nad Podkarpaciem” to nie tylko zbiór relacji. To także hołd dla ludzi, którzy zdecydowali się podzielić swoimi niezwykłymi doświadczeniami. Autor przedstawia dowody fotograficzne, analizuje kontekst historyczny i kulturowy, a także zadaje pytania, na które wciąż nie ma jednoznacznych odpowiedzi.
Książka „Bliskie spotkania z UFO nad Podkarpaciem” jest dostępna zarówno w wersji drukowanej, jak i elektronicznej. Można ją zakupić na stronie Wydawnictwa Ridero (poprzez link na górze obok okładki) bądź też bezpośrednio u autora, gdzie można zamówić egzemplarz z autografem.
Gorąco polecamy tę niezwykłą (i niezwykle obszerną!) publikację wszystkim pasjonatom tematyki ufologicznej i zjawisk paranormalnych.
Recenzja autorstwa Marcina Stachurskiego
Jesienią 2024 roku ukaże się reedycja klasycznej, ufologicznej książki Arkadiusza Miazgi, traktującej o obserwacjach UFO dokonanych nad terenem Podkarpacia. Była to wydana w 2015 roku za pośrednictwem wydawnictwa Poligraf pierwsza książka autora zatytułowana "UFO nad Podkarpaciem. Obserwacje NOL nad Rzeszowszczyzną i w innych rejonach Podkarpacia".
Autor książki wstępując wiele lat temu na pole badań ufologicznych, postanowił przede wszystkim skupić się na sprawach z rejonu, w którym mieszka od urodzenia. Zadał sobie wówczas pytanie, czy UFO faktycznie upodobało sobie z jakichś powodów ten obszar, czy też może wszystkie incydenty mają swoje racjonalne wyjaśnienie. Odpowiedź autorowi przyniosło pierwszych kilka lat jego badań terenowych. Okazało się wówczas, że choć wiele obserwacji można wytłumaczyć zjawiskami naturalnymi, czy błędnym rozpoznaniem samolotów bądź satelitów, istnieje pewien procent obserwacji, który opiera się jakimkolwiek wyjaśnieniom. Tym samym Arek Miazga przez lata zebrał i udokumentował ponad 400 obserwacji Nieznanych Obiektów Latających jedynie z terenu Podkarpacia, przy czym ponad 80 z nich to tzw. bliskie spotkania. W archiwum Arka znajdują się m.in., dwa bliskie zdarzenia z Mielca związane z UFO koło samolotów (opis w książce) co już samo w sobie jest perełką ufologiczną.
Książka stanowi obszerne opracowanie spotkań z obiektami UFO i ich załogantami, do których doszło na obszarze najbardziej pod tym względem aktywnym w skali kraju. Na blisko 560 kartach książki, podzielonej na pięć działów tematycznych autor przygląda się tej najciekawszej części fenomenu UFO, który zamanifestował się nad różnymi obszarami Podkarpacia począwszy od Rzeszowa aż po Bieszczady. Książka zawiera także 120 zdjęć, grafik etc.
Arkadiusz Miazga w swej pracy nie narzuca nikomu własnej interpretacji. To Czytelnik, opierając się na przedstawionych przez autora faktach, musi wyrobić sobie własną opinię, czym jest UFO, które wciąż pozostaje największa zagadka naszych czasów. Dla autora książki, który dokumentuje obserwacje UFO od kilkudziesięciu lat, stało się oczywiste, że zjawisko UFO jest jak najbardziej realne i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Potwierdzeniem tego są choćby opisane w książce relacje bardzo wielu wiarygodnych świadków. Należy także pamiętać, że podobne obserwacje występują nie tylko na Podkarpaciu, lecz także w innych miejscach naszego kraju i świata. W książce nie zabraknie zdarzeń związanych z wysoką dziwnością tutaj szczególnie polecam rozdział dotyczący Glinika, w którym zamanifestowało się wiele różnych zjawisk. Drugim rozdziałem o podobnej tematyce jest saga bliskich spotkań z UFO, w Słocinie. To tutaj niezwykła siła pokazała swoje paranormalne oblicze, którą odczuł sam autor.
Gorąco zachęcam do lektury - książka z pewnością zadowoli zarówno zwolenników klasycznej ufologii, jak i wszelkich pasjonatów fenomenu UFO.