http://espiroproperty.pl/Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Możesz też kupić u nas reklamę!

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
POKAŻ / UKRYJ MENU
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd.
dostępne jest z poziomu forum

Stonehenge


Dodano: 2005-06-26 13:52:57 | Wyświetleń: 17112 | 🕑 Odłóż na później


Ten trwały pomnik tajemnic minionej religii i nauki, zbudowany z potężnych kamiennych ciosów wielki megalityczny krag Stonehenge, stanowi dla współczesnego swiata odwieczna zagadkę. Jest architektonicznym cudem i dowodem siły ludzkiej wyobrazni. Czy było to swięte cmentarzysko czy prehistoryczne obserwatorium astronomiczne?

Surowe głazy Stonehenge, piętrzace się po srodku równiny Salisbury w Wiltshire, stanowia nierozwiazana do tej pory łamigłówkę. W oddalonym od Stonehenge o zaledwie 13 km Salisbury znajduje się jedna z najpiękniejszych katedr w Anglii, a przecież siedem stuleci które minęły od jej wybudowania, to zaledwie chwila wobec wieku tych ogromnych głazów.
Niezwykłe koncentryczne kręgi znajdujacych się tu kamieni to efekt tysięcy lat archeologicznych przemian. Ten pomnik spinajacy w czasie pózna epokę kamienna z wczesna epoka brazu, wznoszony był w trzech lub nawet czterech etapach w ciagu mniej więcej 1500 lat (głównie między 1800 a 1400 r p.n.e. . To co pozostało ze Stonehenge do dzisiaj, jest tylko cieniem jego dawnej wspaniałosci. Ponad połowa kamieni runęła, zaginęła lub została pogrzebana w ziemi. Budowa rozpoczęła się około 2800 r p.n.e. (niektórzy eksperci twierdza że w 3800 r p.n.e.), kiedy to wykopano ogrmny rów w kształcie pierscienia, a w jego scianach wydrażono 58 jam, które na czesc ich odkrywcy Johna Aubreya, nazywa się jamami lub pierscieniami Aubreya. Pierwszy wielki kamień zwany "Heelstone", który wyznacza wejscie na ten teren stoi poza kręgiem prawdopodobnie w swoim pierwotnym miejscu. Między pierscieniem Aubreya a potężnymi kamiennymi kręgami w centrum, położone sa dwa kolejne pierscienie jam - Y i Z - które mogy mieć znaczenie astronomiczne.
Około 2100 r p.n.e. przytransportowano z Walii 80 dolerytowych głazów, które ustawiono w dwa koncentryczne kręgi. Potem zastapiono je kręgiem złożonym z 30 bloków z piaskowca. Wewnatrz niego stały dwie budowle w kształcie podkowy. Zewnętrzna tworzy pięc kamiennych trylitów (dwóch pionowych kamieni przykrytych trzecim, poziomym) wewnętrzna 19 ociosanych dolerytów.
Jedyne narzędzia, jakimi dysponowali neolityczni budowniczowie, to motyki z rogów jelenia, toteż wzniesiona konstrukcja jest osiagnięciem doprawdy zdumiewajacym.
Megalit ów Saksonowie nazwali Stonehenge co znaczy "kamienna szubienica". Sredniowieczni skrybowie nadali mu poetyczne miano "Taniec Giganta". XVII-wieczny architekt Inigo Jones dowodził, że głazy te sa pozostałoscia rzymskiej swiatyni, w XVIII i XIX wieku zapanował natomiast poglad, że w tym kamiennym kręgu druidzi oddawali czesc słońcu i składali ofiary z ludzi. Jest to jednak mało prawdopodobne, Stonehenge bowiem zostało ukończone co najmniej na tysiac lat przed rozkwitem kultu druidów. Pierwsze istotne hipotezy na temat tego miejsca pojawiły się dopiero w XX wieku, kiedy archeolodzy ustalili wiek monumentu i doszli do bardzo realistycznych wniosków dotyczacych jego przeznaczenia. Nadal jednak znamy niewiele faktów.
Głazy z zewnętrznego kręgu, z których każdy ma 5 metrów wysokosci i waży około 26 ton, przytransportowano z odległej o około 32 km wyżyny Marlborough, po czym starannie stawiano na miejscu, łaczac słupy z poziomymu belkami na tak zwany czop. Doleryty ze wzgórz Preseli w południowo-zachodniej Walii, ważace do 4 ton, prawdopodobnie transportowano na tratwach wzdłuż walijskiego wybrzeża, następnie w górę rzeki Avon, po czym ciagnięto na płozach d miejsca przeznaczenia.
Czemu służył ten wysiłek? Większosc współczesnych archeologów wskazuje na kopce znajdujace się w okolicy, będacej zreszta największym skupiskiem kurhanów grzebalnych w Brytanii, i utrzymuje że Stonehenge było obrzędowym cmentarzyskiem. W wielu jamach z pierscienia Aubreya znaleziono slady kremacji, lecz sa dowody na to, iż doły wykopano na długo przed umieszczeniem w nich popiołów. Mogły one służyc do rytualnych obrzędów, na przykład ofiar z wina, które rolnicy wlewali do jam, aby zxdobyc przychylnosc bogów rzadzacych siłami przyrody. Kamienne kręgi mogły natomiast tworzyc swego rodzaju swiatynię, w której odbywały się inne uroczystosci.
Astronomowie natomiast twierdza że rozszyfrowali przeznaczenie tych kamieni. Stonehenge wg nich jest prwhstorycznym "komputerem", astronomicznym kalendarzem, czy też astrologicznym "kalkulatorem". Utworzone przez kamienie linie zdaja się miec bezposredni zwiazek z ruchami słońca, księżyca i planet, wyznaczaja bowiem bezustannie zmieniajace się relacje między nimi. Choc matematyka i statystyka moga dostarczyc dowodów na poparcie niemal każdej nowej teorii, nadal nie ma żadnej spójnej koncepcji rozwiazujacej zagadkę Stonehenge.

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze do artykułu

Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):
Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
BBcode:

[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem

Zanim napiszesz komentarz, koniecznie zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy na łamach strony Radia Paranormalium. Prosimy nie podawać w komentarzach adresów email - do tego służy odpowiednie pole!


 • FOX MULDER (2008-10-26 10:10:23) #1196   ❗❗❗
  Według mnie Stonehenge to jakiś portal, drzwi do innego wymiaru albo pozostałość po jak to mówią sceptycy " małych zielonych ludzikach". Nie wierzę że to tylko ogromne głazy...

  Odpowiedz
 • Darski (2009-06-19 15:47:27) #3239   ❗❗❗
  A może to jedna z nielicznych pozostałości po olbrzymach które kiedyś chodziły po ziemi. Zwykli ludzie w tamtych czasach nie byliby w stanie zbudować czegoś takiego sami, ale już przy pomocy armii gigantów zadanie to stało się wykonalne i jacyś przedwieczni astronomowie, czy ktoś taki mieli pole do badań. W artykule o olbrzymach jest napisane, że toczyli oni krwawe wojny z ludźmi, ale może nie zawsze, albo nie wszędzie tak było. Możliwe również, że sami giganci znali się na gwiazdach i wybudowali Stonehenge na własny użytek.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Ruskof (2009-10-29 09:59:34) #3967   PW   ❗❗❗
  Wg mnie Stonehege nie jest zbyt wielka zagadka,ludzie to wybudowali nie po to aby komunikowac z czym tam albo zeby wchodzic w inne wymiary,tylko istnieje taka teoria (nie pamietam calej jej tresci) ale polega ona na tym ze co 19 lat ksiezyc przeprowadza ten sam tor w okol ziemi,i wtedy jest korespondencja z jakims kamieniem.To co staje sie dla mnie zagadka,to koncept Stonehege,byc moze tamci ludzie zbudowali STonehege urzadzeniami ktore my nie znamy,np cos jak most,od ziemi progresywnie w gore idace,zeby postawic kamien na kamieniu.Ale to tylko moja teoria :)

  Odpowiedz
 • (2009-11-09 16:40:01) #4102   PW   ❗❗❗
  Darski, jeśli interesujesz się zagadką olbrzymów oraz kryptozoologią to polecam książkę "Zanim Nastąpił Potop" J.W.Langbeina, w bibliotece na pewno ją znajdziesz.

  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 • Sebastian (2010-01-01 22:29:28) #4376   ❗❗❗
  Stonehenge jest to zagadkowe miejsce, miałem okazje tam być. Szczerze to średnio miałem ochotę tam jechać, ale jak już tam byłem.... tego nie da się opisać, ten niesamowity klimat, atmosfera, naprawdę polecam to miejsce, to nie są tylko kamienie zwykłe kamienie - to coś w rodzaju 'głosu', sprzed kilku tysięcy lat.

  Odpowiedz
 • TomK (2010-06-17 20:15:59) #5112   ❗❗❗
  Nie wiem jak myślą naukowcy, ale wnioskowanie, że 4ro tonowe głazy zostały przetransportowane tratwami (?!) bo "wiadomo że w prehistorii ludzie praktycznie nie mieli technologii" itd. jest raczej mało logiczne.

  Odpowiedz
 • krakowianka (2012-02-13 15:59:51) #7211   ❗❗❗
  Jedna z teorii mowi o Stonehenge jako o miejscu uzdrowien,owczesnym Lourdes.Patrzac na krag najwiekszych kamieni nie mozna oprzec sie wrazeniu,ze do zludzenia przypominaja hebrajska litere H (hai) co rowniez w tym jezyku oznacza ZYCIE.Nosi sie ja np.na szyi w formie amuletu (sic!).Tora i Talmud mowi o stworzeniu swiata za pomoca 22 liter alfabetu hebrajskiego (...na poczatku bylo slowo...).Jezyl ten jest SWIETY,przekazany od Boga.Zakladajac interwencje obcych ,nadanie Tory na gorze Synaj , jest zatem calkiem logiczne ze OBCY oznaczajac miejsce uzdrowien i cudownego wplywu niebieskich kamieni-wybrali wlasnie te litere.Do tego wszystkiego dochodzi tzw,promieniowanie ksztaltu tej litery,co wykorzystywane jest jak wspomnialam wyzej w amuletach chroniacymi przed chorobami i wszystkim co mogloby miec negatywny wplyw na ZYCIE.
  Serdecznie pozdrawiam

  Odpowiedz
Tagi
Inne artykuły
z działu Zagadkowe obiekty
SŁUCHAJ NAS
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Copyright © 2004-2021 by Radio Paranormalium