rusztowania aluminiowe jezdneNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Możesz też kupić u nas reklamę!

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
POKAŻ / UKRYJ MENU
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd.
dostępne jest z poziomu forum

Stanął Wielki Zderzacz Hadronów


Dodano: 2008-09-26 08:22:42 | Wyświetleń: 8852 | 🕑 Odłóż na później
Wielki Zderzacz Hadronów


Z uruchomieniem Wielkiego Zderzacza Hadronów naukowcy wiążą wielkie nadzieje. Z pomocą tego największego w historii ludzkości eksperymentu fizycy chcą poznać odpowiedzi na pytania nurtujące ich od dekad.

I chyba na te odpowiedzi przyjdzie im jeszcze trochę poczekać...

Doprawdy, dziwnie się człowiek czuje, gdy wkrótce po napisaniu artykułu pod tytułem "Ruszył" przychodzi mu napisać artykuł o tytule "Stanął". Szczególnie gdy chodzi o zatrzymanie tak wielkiego eksperymentu, jakim jest LHC.

Awaria trzydziestotonowego transformatora schładzającego Wielki Zderzacz Hadronów zmusiła fizyków do zatrzymania pracy LHC zaledwie dzień po uruchomieniu. Natychmiast podjęto prace mające na celu wymianę wadliwego transformatora. Badacze mieli nadzieję uruchomić LHC ponownie w przeciągu kilku dni, najdalej kilku tygodni.

Tuż po wymianie transformatora chłodzącego doszło jednak do kolejnej awarii. Podczas testów LHC przy wysokim napięciu w 27-kilometrowym tunelu akceleratora doszło do wycieku helu. Według oświadczenia CERN najbardziej prawdopodobną przyczyną awarii było złe połączenie dwóch magnesów utrzymujących wiązkę cząstek na torze. Naukowcy przypuszczają jednak, że przyczyna awarii może być inna.

Akcelerator mógł się po prostu przegrzać w wyniku tarcia protonów o ośrodek oraz wskutek związanej z tym tarciem dodatkowej emisji promieniowania. Istnienie takiego tarcia wykluczają istniejące obecnie teorie naukowe.

Wracając do możliwych błędów konstrukcyjnych LHC, projektanci, teoretycy i budowniczy Zderzacza (być może nie znający prawdziwej natury czasoprzestrzeni ani prawdziwej natury elektromagnetyzmu), zamiast silnymi polami elektromagnetycznymi prostować fałdy grawitacyjne ziemskiego eteru, mogli je nieświadomie w wielu miejscach dodatkowo sfalować. Takie sfalowanie wcale nie sprzyja ani spójności wiązki przyspieszonych cząstek, ani też odpowiedniemu wyprostowaniu eteru przed przyspieszoną wiązką.

Ponadto, uwzględniając szerokie widmo promieniowania emitowanego z fałd eteru oraz w wyniku rozpadu niektórych bardzo szybkich protonów, istotne jest właściwe ekranowanie tunelu. Gdy zaś ekranowanie jest niewystarczające, wówczas chłodzący hel musi przejąć funkcję ekranu, absorbując w swoich strukturach atomowych i jądrowych cięższe i wolniejsze zakresy emitowanego promieniowania, co powoduje nieuwzględniane zmiany jego właściwości fizyczno-chemicznych, co przede wszystkim skutkuje wzrostem jego temperatury i jego ciśnienia wewnątrz instalacji chłodzącej.

Być może awaria Wielkiego Zderzacza Hadronów stanowi dowód na niekompletność istniejących obecnie teorii naukowych.

Należy jednak pamiętać także o tym, że na osiągnięcie pełnej operacyjności LHC naukowcy dali sobie 2 lata. Obecnie więc Wielki Zderzacz Hadronów stanowi prototyp samego siebie. Obecna awaria LHC z pewnością nie jest ostatnią.

Opracował: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze do artykułu

Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):
Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
BBcode:

[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem

Zanim napiszesz komentarz, koniecznie zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy na łamach strony Radia Paranormalium. Prosimy nie podawać w komentarzach adresów email - do tego służy odpowiednie pole!


 • FunF33l (2008-09-26 12:32:12) #985   ❗❗❗
  Może to i lepiej
  Nie wiadomo czy ten eksperyment nie skończyłby się źle dla naszego świata.

  Odpowiedz
 • dzepson (2008-10-03 14:48:18) #1032   ❗❗❗
  no jak mia by sie skonczyc zle?? chyba nie wierzysz ze w warunkach laboratoryjnych uda sie stworzyc czarna dziure??

  Odpowiedz
 • Waluk (2008-10-04 10:18:59) #1036   ❗❗❗
  Kiedyś słyszałem, że da się stworzyć miniaturową czarną dziurę, na milisekundę, w warunkach laboratoryjnych.

  Odpowiedz
 • Trang Oul (2008-10-05 17:50:54) #1044   ❗❗❗
  Eh każdy coś słyszał, ale żeby iść studiować fizykę, to nie ma komu... :/. Ivellios, a czym jest ten eter? Bo chyba nie tym, którego obecność wykluczyły doświadczenia z początku XX wieku? Ale swoją drogą naukowcy rzeczywiście mają obecnie wielki dylemat.

  Odpowiedz
 • Aquillo (2008-11-08 21:09:36) #1305   ❗❗❗
  Może niekompletnośc teorii naukowych nie pozwala nam na stworzenie takiego akceleratora? Może to powinno wyglądać zupełnie inaczej? Gdyby tak było to kupa szmalu poszło by w błoto nie mówiąc o poczuciu małości naukowców biorących udział w eksperymencie? A może ta ogólna mentalna stagnacja zmusi do diametralnych zmian w percepcji niektórych teorii? Jak Eistein na początku wieku? Macie też takie wrażenie że teorie są słuszne jedynie wtedy gdy ludzkośc potrzebuje ich tymaczasowego zastosowania w życiu? A kiedy przeskakujemy na wyższy poziom to super teorie nagle dostają w mordę?... Z tego co wiem ostatnim akceleratorem był tewatron, jesli ktoś wie do czego doszli fizycy na podstawie prób zderzenia cząstek (górna granica której nie mogli przeskoczyć) w nim to proszę o relacje...

  Odpowiedz
 • Imagine15 (2009-02-28 21:52:19) #2483   ❗❗❗
  Jak dla mnie to ten eksperyment jest głupotą. Okay, exp jak exp ale niebezpieczny. A nas nikt o zgodę nie pytał.

  Odpowiedz
Tagi
Inne artykuły
z działu Tajemnice kosmosu
SŁUCHAJ NAS
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Copyright © 2004-2021 by Radio Paranormalium