Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Słoń wodny


Dodano: 2005-03-11 21:58:44 · Zakładka Dodaj do zakładek · Wyślij raport · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Opublikowano w dziale Kryptozoologia - nieznane zwierzęta

Słoń wodny z Zairu to tajemnicze i niezwykłe stworzenie, które budzi wiele kontrowersji i fascynacji wśród badaczy i miłośników przyrody. Opisany jako dwumetrowy zwierzak z cechami hipopotama i słonia afrykańskiego, słoń wodny miałby zamieszkiwać bagniste tereny między Jeziorem Mai-Ndombe a Tumbą. Jego wygląd przypomina prehistoryczne gatunki, co skłania do pytania o możliwe przetrwanie dawnych odmian w niedostępnych zakątkach. Dodatkowo, w afrykańskich mitach pojawiają się opowieści o słoniach z czterema kłami, co również wzbudza ciekawość i nadaje temu tematowi dodatkowego kolorytu.

Wiele sporów powstało wokół tajemniczego słonia wodnego z Zairu. Opisywano go jako osobliwe zwierzę o dwumetrowej wysokości, z dość krótkimi nogami, gładką skórą przypominającą hipopotama, szyją dwukrotnie dłuższą niż u zwykłego słonia afrykańskiego oraz charakterystyczną owalną głową bez kłów i z krótką trąbą o długości zaledwie 60 centymetrów. Podobno widzano go na bagnach między Jeziorem Mai-Ndombe (dawniej Jezioro Leopolda II) a Tumbą. W ciągu dnia ukrywał się w głębokiej wodzie, a w nocy wychodził na brzeg, by pożywiać się bujną trawą. Słonie wodne wyraźnie przypominają budową prehistoryczne, dawno wymarłe zwierzęta z rodu słoni, takie jak Phiomia i Moeritherium. Czy to możliwe, że z tego samego pnia wyłoniły się odmiany żyjące dziś w niedostępnych zakątkach?

Wiele afrykańskich mitów opowiada o władcach słoni obdarzonych czterema kłami zamiast dwóch. Jednak słonie o czterech kłach istnieją naprawdę. Najsłynniejszego z nich zabito w Lukuli w Zairze 6 sierpnia 1947 r. Jego czaszkę posłano do Muzeum Konga Belgijskiego w Belgii. Każdy z czterech olbrzymich kłów ważył około 23 kilogramy. Innego słonia o czterech kłach zauważył Abdul El-Farag Ali w Sudanie 10 maja 1917 r., który wspaniałomyślnie zrezygnował z trofeum myśliwskiego. Przyrodnik Armand Denis widział czaszkę słonia o czterech kłach w Ituń w Zairze. Najdziwniejszy okaz środkowoafrykańskiego słonia o trzech kłach opisał David Livingstone, który zabił zwierzę 1 maja 1870 r. Dodatkowy kieł wyrastał z podstawy trąby zwierzęcia.

Tekst zapożyczony z serwisu www.kryptozoologia.prv.pl

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Nie przegap żadnych nowości! Już dziś zapisz się na nasz newsletter emailowy lub włącz powiadomienia w przeglądarce, aby być na bieżąco z najnowszymi artykułami i audycjami.
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:



Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.