http://www.wirpomp.pl/pompy-obiegowe-lowara-elneNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Możesz też kupić u nas reklamę!

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
POKAŻ / UKRYJ MENU
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd.
dostępne jest z poziomu forum

Sceptyk i psionika


Dodano: 2007-05-18 01:50:21 | Wyświetleń: 6935 | 🕑 Odłóż na później
Pies


W 1995 roku Rupert Sheldrake rozpoczął badania nad psem wabiącym się JayTee i jego zdolnością do określania, kiedy jego właścicielka, Pamela Smart, była w drodze do domu. Doktor Sheldrake dowiedział się o JayTee, kiedy Pamela odpowiedziała na zamieszczone w gazecie ogłoszenie o poszukiwaniu psów, które wydają się wiedzieć kiedy ich właściciel wraca do domu.

Sheldrake zaczął obserwować JayTee i szybko zorientował się, że JayTee naprawdę podchodził do okna i czekał zawsze, gdy Pamela znajdowała się w drodze do domu. Zachowanie to występowało nadal, pomimo zmian czasu powrotu Pameli oraz zmian sposobu przemieszczania się. Sheldrake opracował więc eksperyment z zastosowaniem sprzętu video, aby dostarczyć obiektywnych dowodów na prawdziwość zdolności JayTee i przeprowadził wiele prób z udziałem Pameli i JayTee.

Sheldrake zaprosił później doktora Richarda Wisemana, aby wykonał kilka własnych rejestrowanych eksperymentów z JayTee. Wiseman przeprowadził cztery próby, po czym ogłosił, iż JayTee nie posiada żadnych specyficznych zdolności.

Sheldrake jednakże po zapoznaniu się z zapisem video eksperymentów Wisemana stwierdził, iż dane Wisemana w dużym stopniu pokrywają się z jego danymi.

Dr Wiseman nadal twierdzi, że JayTee nie wykazywał żadnych specyficznych zdolności i "nie przeszedł próby", wbrew faktowi, iż jego dane pokrywają się z danymi Sheldrake'a. Większość obecnie istniejących "sceptycznych" stron internetowych wydaje się negować to, w jaki sposób Wiseman "obalał" badania Sheldrake'a.

Na stronie http://amnap.blogspot.com/2007/04/skeptic-demonstrates-psi-repost-from.html porównać można dane Sheldrake'a (pierwszy obrazek oznaczony jako "Figure 4") z danymi Wisemana (drugi obrazek - "Figure 1").

Pierwszy wykres przedstawia dane Sheldrake'a zgromadzone podczas 30 filmowanych prób. Drugi wykres pokazuje dane z 3 prób Wisemana, które odbyły się w tym samym miejscu, co próby Sheldrake'a. Ostatni wykres pokazuje dane kontrolne z 10 prób, kiedy to Pamela Smart pojawiała się w domu dużo później lub nie wracała na noc. Zauważ, że ostatni punkt we wszystkich próbach pojawia się w ciągu pierwszych 10 minut od momentu, gdy Pamela wyruszała w drogę powrotną do domu, która zawsze trwała co najmniej 13 minut, więc żaden szczegól z najbliższego otoczenia JayTee nie mógł zdradzać powrotu Pam.

Źródło: http://amnap.blogspot.com, 1 maja 2007
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Aktualizacja: W jednym z ostatnich wywiadów Richard Wiseman przyznał, że jego dane pokrywają się z danymi Sheldrake'a. Wiseman pogratulował Sheldrake'owi wyników badań.
Na tej stronie można przeczytać opis wszystkich eksperymentów Sheldrake'a oraz obejrzeć wszystkie wykresy przez niego sporządzone.


Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze do artykułu

Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):
Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
BBcode:

[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem

Zanim napiszesz komentarz, koniecznie zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy na łamach strony Radia Paranormalium. Prosimy nie podawać w komentarzach adresów email - do tego służy odpowiednie pole!


Do tego artykułu nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!
  Tagi
  Inne artykuły
  z działu Niezwykłe zdolności
  SŁUCHAJ NAS
  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
  RAMÓWKA NA DZIŚ
  ARCHIWUM AUDYCJI
  WESPRZYJ
  RADIO PARANORMALIUM
  POLECANE KSIĄŻKI
  NAJNOWSZE FILMY
  Copyright © 2004-2021 by Radio Paranormalium