Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Relacja z drugiej edycji Debaty Ufologicznej w Katowicach


Dodano: 2009-12-19 17:37:28 · Wyświetleń: 18907
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Debata
Od lewej: Ivellios (Paranormalium.pl), Janusz Zagórski (badacz ufologii i organizator wrocławskiego UFO Forum), Marcin Mizera (badacz ufologii i szef projektu na Progu Nieznanego), prof. dr hab. Marek Zrałek (Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego) i Mikołaj Karawacki (student fizyki i członek Koła Fizyków Uniwersytetu Śląskiego)


14 grudnia 2009 na terenie Akademii Ekonomicznej w Katowicach odbyła się druga już edycja Debaty Ufologicznej. W debacie wzięli udział badacze ufologii (zwolennicy) oraz przedstawiciele świata nauki (sceptycy). Przyszedł czas, aby krótko podsumować katowicką debatę.

W tegorocznej debacie udział wzięli: Ivellios (Paranormalium.pl), Janusz Zagórski (badacz ufologii i organizator wrocławskiego UFO Forum), Marcin Mizera (szef projektu Na Progu Nieznanego), prof. Dr hab. Marek Zrałek (naukowiec z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego) oraz Mikołaj Karawacki (student fizyki i członek Koła Naukowego Fizyków UŚ).

W pierwszej części debaty uczestnicy przedstawiali pokrótce swoje stanowisko w kwestii istnienia bądź nieistnienia UFO i życia na innych planetach. Poruszone zostały takie tematy, jak dezinformacja w ufologii, mistyfikacje, przypadki manifestacji UFO w Polsce czy stan ufologii w naszym kraju, przedstawione zostały również argumenty przemawiające za istnieniem bądź nieistnieniem życia na innych planetach. Poruszono również kwestię stosunku nauki akademickiej do zjawiska UFO.

Debata
Mikołaj Karawacki wygłasza krótki wykład o mozliwości istnienia życia na innych planetach


Drugą część debaty stanowiła konfrontacja stanowisk zwolenników istnienia UFO ze sceptykami. Ta część była kluczową częścią spotkania, rzadko bowiem dochodzi do bezpośredniego zderzenia ze sobą dwóch odmiennych opinii na temat istnienia istot pozaziemskich.

W trzeciej części debaty do głosu doszła publiczność – słuchacze zadawali pytania, a uczestnicy debaty na nie odpowiadali. Była to również okazja do wyrażenia własnej opinii i do wyjaśnienia wątpliwości, jakie pojawiły się w trakcie debaty.

Choć frekwencja była stosunkowo niska (na debacie pojawiło się kilkudziesięciu słuchaczy), debatę można uznać za udaną. Pod względem merytorycznym tegoroczna debata stała na bardzo wysokim poziomie. Uczestnicy wypowiadali się w sposób rzeczowy i kulturalny, solidnie argumentując stawiane przez siebie tezy. Publiczność słuchała debatujących w największym skupieniu.

Pozwolę sobie w tym miejscu wrócić na chwilę do debaty ubiegłorocznej – celem małego porównaniu obu debat. Rok temu, 8 grudnia 2008, dr Władysław Borgieł i dr Jan Sładkowski - naukowcy biorący udział w debacie – sprawiali wrażenie, lekko mówiąc, nieprzygotowanych. Co prawda dr Borgieł jeszcze się bronił, pokazując na wyświetlaczu różne ciekawe schematy i ilustracje, natomiast to, co zaprezentował dr Sładkowski, wywołało zażenowanie, a w pewnym momencie – dosłownie! – śmiech na sali. Doktor Sładkowski bowiem przez większość debaty powtarzał jak mantrę, że nie wierzy w UFO, że UFO nie istnieje i że „nie ma na to dowodów”. Mimo iż ufolodzy pokazali w trakcie debaty kilka zdjęć i materiałów filmowych, dr Sładkowski nadal powtarzał, że „nie ma dowodów”. W końcu, widocznie w akcie desperacji, rzucił argumentem, który wyraźnie rozbawił publiczność: „Drodzy państwo, jest tyle pięknych zjawisk! Fizyka jest piękna, zajrzyjcie do podręczników!”. Chwilę później padło ze strony pana doktora pytanie: „Powiedzmy, że zgwałcił mnie jakiś zielony ludzik, to czy jak opowiem o tym sąsiadowi to czy sąsiad mi uwierzy?”, które u publiczności wywołało podobną reakcję, co cytowany wcześniej „argument”. Szczerze powiedziawszy, gdybym miał ukazać tak „wysoki” poziom „przygotowania”, to na miejscu pana doktora Sładkowskiego najprawdopodobniej odwołałbym swój udział w debacie.

Podczas ubiegłorocznej debaty po stronie naukowej z najlepszej strony pokazał się student fizyki Mikołaj Karawacki. Wygłosił on w pierwszej części dyskusji krótki, lecz bardzo interesujący wykład, analizując możliwość istnienia życia na innych planetach i pokazując na projektorze przygotowane przez siebie wykresy i inne materiały. Tym bardziej z radością przyjąłem wiadomość o pojawieniu się pana Karawackiego również na tegorocznej debacie – nie zawiódł moich oczekiwań, bowiem w tym roku również wygłosił interesującą prelekcję.

Debata
Prof. dr hab. Marek Zrałek


Jednym z tematów (który pozwoliłem sobie nieco szerzej omówić w pierwszej części dyskusji) omówionych podczas tegorocznej debaty była kwestia dezinformacji w ufologii. Omówiłem szczegółowo techniki stosowane w celu wprowadzenia w błąd osób interesujących się ufologią oraz podałem kilka przykładów dezinformacji – w tym między innymi mit o „upadku obiektu UFO w Gdyni” czy przypadek dezinformacji po obserwacji przez żołnierzy eskadry niezidentyfikowanych świateł nad poligonem w Nadarzycach w 1994 r.

Ufolodzy Janusz Zagórski i Marcin Mizera omówili pewne sprawy dotyczące stanu badań ufologicznych, obserwacji obiektów UFO i stosunku nauki do sprawy UFO. Ponadto Janusz Zagórski poruszył temat odtajnionych brytyjskich dokumentów dotyczących UFO (pokazał również publiczności kilka takich dokumentów), a Marcin Mizera wyświetlił materiały filmowe dokumentujące kilka manifestacji obiektów UFO.

Debata
Prof. dr hab. Marek Zrałek i Mikołaj Karawacki


Prof. dr hab. Marek Zrałek z Instytutu Fizyki UŚ przedstawił stosunek nauki do badań ufologicznych oraz wyjaśnił, dlaczego naukowcy akademiccy tak rzadko zajmują się tematyką UFO. Według doktora Zrałka, głównym powodem takiego stanu rzeczy jest to, że naukowiec zajmujący się UFO naraża na szwank swoją dobrą reputację oraz ryzykuje śmieszność w oczach kolegów.

Student fizyki, Mikołaj Karawacki, wygłosił krótki wykład na temat poszukiwania życia na innych planetach, mówił też o możliwości istnienia takowego i warunkach potrzebnych do jego rozwinięcia się. Przedstawiał przy tym wykresy przedstawiające postęp badań w tym kierunku.

Debata
W trzeciej części debaty słuchacze mieli możliwość zadać pytania i wymienić poglądy z uczestnikami debaty. Spostrzegłem wówzas, iż debaty katowickie mają już stałych bywalców ;-)


Również po zakończeniu debaty słuchacze mieli możliwość porozmawiać z jej uczestnikami i wymienić poglądy.

„Pomimo faktu, że nie było zbyt wielu osób jeśli chodzi o publiczność, na pewno każde tego typu spotkanie wnosi do tematyki UFO coś nowego”, powiedział po debacie badacz ufologii Marcin Mizera. „Jest to na tyle ważny i istotny temat, że trzeba o nim mówić. Moim zdaniem każdy wyniósł z tego spotkania coś ciekawego. Oby więcej tego typu spotkań”. Jak mówił Marcin, nawet jeśli na spotkaniu pojawi się kilkanaście osób, warto organizować takie debaty. „Wtedy zawsze coś ktoś komuś powie i ta wiadomość idzie do ludzi, wówczas ten temat zaczyna się pojawiać w ich świadomości. Tutaj co prawda mieliśmy około trzydziestu osób, ale i tak to spotkanie jest niezwykle istotne. Jeśli chodzi o Polskę, to takie debaty jak ta na Akademii Ekonomicznej, na dodatek na tak nietypowy temat jak UFO, zdarzają się niezwykle rzadko”.

Debata
Debata
W trakcie debaty ufolog Janusz Zagórski zaprezentował odtajnione akta brytyjskie dotyczące manifestacji UFO


Debata
Szef projektu Na Progu Nieznanego, Marcin Mizera, zaprezentował materiały filmowe i fotograficzne dokumentujące kilka manifestacji obiektów UFO


Podobnego zdania był ufolog Janusz Zagórski. „Jeśli chodzi o merytoryczną stronę debaty, wydaje mi się, że była ona na niezłym poziomie. Wiadomo, że frekwencja była skromna, podejrzewam, że jest to wynik tego, że w ubiegłym roku debatowaliśmy w podobnym składzie – wtedy studenci skonsumowali już troszeczkę tej wiedzy i teraz jest ich mniej. Cieszę się, że po stronie naukowej pojawili się bardziej dojrzali prelegenci. Pan [prof. dr hab. Marek Zrałek], mimo iż sceptyczny, w sposób dojrzały wypowiadał się o swoim sceptycyzmie. Nie było haseł „nie róbcie tego”, „to jest głupota”, tylko przedstawiał swoje argumenty, dlaczego on uważa, że ten temat niewarty jest badania. My postulowaliśmy oficjalnie na tej debacie, żeby naukowcy zajęli się tym tematem, naukowcy odpowiadali, że nie, bo ta hipoteza jest słaba i prawdopodobieństwo, że oni [kosmici] tutaj są jest tak małe, że im się to po prostu nie opłaca. Profesor [Zrałek] uczciwie dodał, że ktoś, kto by się tym zajął, straciłby w tym środowisku na prestiżu. To jest dla naukowców akademickich bardzo ważne, było to jednak uczciwe i bardzo się cieszę z tego, co powiedział pan profesor”, mówił po debacie Janusz Zagórski.

Debata
Od lewej: Ivellios (Paranormalium.pl), Janusz Zagórski (badacz ufologii i organizator wrocławskiego UFO Forum), Marcin Mizera (badacz ufologii i szef projektu na Progu Nieznanego), prof. dr hab. Marek Zrałek (Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego) i Mikołaj Karawacki (student fizyki i członek Koła Fizyków Uniwersytetu Śląskiego)


„Również pan Mikołaj, który jest magistrantem, zawsze wykazuje się dużą wiedzą empiryczno-sjentystyczną, a dzisiaj jego krytyka mechanizmów filtracji wiedzy i naginania paradygmatu naukowego dla potrzeb wielkiego przemysłu i lobbingu biznesowego była absolutnie trafna, na miejscu i uderzała w samo sedno współczesnego kryzysu instytucjonalnej nauki. Nam, ufologom, bardzo się to podobało. Okazuje się, że po stronie naukowej znaleźli się młodzi ludzie, którzy uderzyli w słabości samego systemu nauki – a my mówimy, że dlatego nie badają, bo mają źle ustawiony paradygmat. Spór ten jak na razie pozostaje otwarty”, dodał Janusz Zagórski.

Debata
Od lewej: Ivellios (Paranormalium.pl), Janusz Zagórski (badacz ufologii i organizator wrocławskiego UFO Forum), Marcin Mizera (badacz ufologii i szef projektu na Progu Nieznanego), prof. dr hab. Marek Zrałek (Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego) i Mikołaj Karawacki (student fizyki i członek Koła Fizyków Uniwersytetu Śląskiego)


„Każda debata i każde spotkanie, nawet spór tego typu jest bardzo potrzebny”, dodał Janusz Zagórski. „Kiedy ktoś słucha, myśli, zastanawia się, zadaje sobie sam pytania i docieka prawdy. Moim zdaniem, im więcej takich spotkań i debat, tym prędzej dotrzemy do prawdy jako społeczeństwo”, dodał Janusz Zagórski. Jak zauważył, Akademia Ekonomiczna w Katowicach jest dopiero drugą, po Politechnice Wrocławskiej, uczelnią w Polsce, która organizuje debaty poświęcone zjawiskom paranormalnym.

Również i ja jestem zdania, że takie debaty są bardzo potrzebne i że naprawdę warto je organizować, stanowią również przyczynek do ożywionych dyskusji na temat zjawisk paranormalnych. Może celem takich spotkań nie jest przekonywanie kogokolwiek o istnieniu bądź nie zjawiska UFO, przyczyniają się one jednak do zwiększonego zrozumienia tego zjawiska przez nasze społeczeństwo. Dzięki takim spotkaniom ludzie wiedzą, że UFO to nie jest czyjś wymysł ani jakaś samopisząca się powieść fantasy, tylko niezwykle ciekawe zjawisko, któremu warto się przyjrzeć bliżej i które warto badać.

Chciałbym w tym miejscu bardzo serdecznie pozdrowić koleżanki i kolegów z działającego na terenie Akademii Ekonomicznej Europejskiego Centrum Integracji i Rozwoju (ECID), którzy zorganizowali debatę. Do zobaczenia na następnej debacie! ;)

Relację z debaty popełnił: Ivellios
Zdjęcia: FaKtOmAaN i Ola

Chcesz obejrzeć więcej zdjęć? Zajrzyj do galerii
A może chciałbyś posłuchać samej debaty? Jeśli tak, kliknij tutaj. Posłuchaj też rozmów z ufologami, jakie przeprowadził Ivellios po debacie.
Być może zainteresuje cię również zapis ubiegłorocznej debaty i galeria zdjęć z niej.

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
  • FaKtoMaaN
    (2009-12-19 21:42:27)
      📧 pw | 👮 raport

    Już się nie mogę doczekać debaty za rok:D!!


    | Odpowiedz



  • jas
    (2011-01-01 18:10:41)
    | 👮 raport

    i co? juz po ?


    | Odpowiedz



  • Ivellios
    (2011-01-01 23:25:57)
      📧 pw | 👮 raport

    W 2010 debaty już nie było, nie wiadomo w ogóle czy się jeszcze jakaś odbędzie - niestety, zainteresowanie debatą w 2009 nie było zbyt duże, więc nie spodziewam się, aby ECID jeszcze kiedyś zorganizował taki event. A szkoda :(


    | Odpowiedz



Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:



Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
PROGRAM NA DZIŚ
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Arkadiusz Miazga
Czas Tajemnic - blog Damiana Treli
Forum Portalu Infra
Głos Lektora
Instytut Roberta Noble
Księgarnia-Galeria Nieznany Świat, księgarnia ezoteryczna, sklep ezoteryczny, online, Warszawa
Paranormalne.pl
Player FM
Portal Infra
Poszukiwacze Nieznanego. Blog Arkadiusza Czai
Poznajemy Nieznane
The Monroe Institute Polska
UFO-Relacje.pl - polska baza relacji o obserwacjach UFO
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2024 by Radio Paranormalium