Powstał płaszcz ukrywający przed mikrofalami
Dodano: 2006-10-22 21:25:00 | Wyświetleń: 5402 | 🕑 Odłóż na później

Płaszcz składa się z 10 pierścieni z włókna szklanego pokrytych miedzianymi elementami i został sklasyfikowany jako "metamateriał" - sztuczne połączenie zaprojektowane specjalnie do wywoływania pożądanych zmian w falach elektromagnetycznych.
Tak jak w przypadku widzialnych fal świetlnych, również odbicie mikrofali na przedmiocie czyni go widzialnym i powoduje powstanie cienia. Jednak przy częstotliwościach mikrofal wykrywanie przedmiotów musi być dokonywane przy pomocy przyrządów, a nie nagiego oka.
Nowy rozdział
Woda zachowuje się różnie. Kiedy woda w strumieniu przepływa w pobliżu gładkiej skały, wówczas ścieśnia się po jej obu stronach. Osoba spoglądająca na strumień wody nigdy nie domyśliłaby się, że pokonała ona przeszkodę.
Płaszcz metamaterialny powoduje opływanie mikrofal dookoła przedmiotu w taki sam sposób, jak woda opływa skałę. "Ten metamateriał otworzył nowy rozdział w elektromagnetyzmie. Otwarliśmy drzwi do tajnego ogrodu", powiedział serwisowi BBC współautor badań, profesor John Pedry z Imperial College London. W eksperymencie naukowcy najpierw zmierzyli mikrofale przepływające przez przestrzeń pozbawioną przeszkód. Następnie umieścili w tej samej przestrzeni miedziany krążek i zmierzyli zaburzenia lub rozproszenie mikrofal. Później badacze umieścili na krążku płaszcz powodujący niewidzialność. Nie usunął on co prawda wszystkich zakłóceń, znacznie jednak zmniejszył ilość mikrofal zablokowanych lub odwróconych.

"Ten płaszcz przewodzi fale elektromagnetyczne dookoła centralnego miejsca, w tym miejscu może być umieszczony każdy przedmiot i nie spowoduje on zaburzeń mikrofal", wyjaśnił współautor badania, doktor David Schurig z Duke University. "W tym miejscu zmniejszone jest odbijanie od przedmiotu, jak również zmniejszony jest cień wokół niego".
W zasadzie ten sam teoretyczny wzór mógłby zostać użyty do stworzenia płaszcza ukrywającego przedmioty przez widocznym światłem. Wymagałoby to jednak dużo bardziej zawiłych i jeszcze mniejszych struktur metamateriału, nad którym pracują naukowcy. "Wniosek z tego jest taki, że nie jest oczywiste, że otrzymasz niewidoczność taką, o jakiej każdy myśli - jak dzięki płaszczowi Harry'ego lub ukrywającemu urządzeniu w Star Treku", powiedział profesor David Smith z Uniwersytetu Duke.
Obszerne wnioski
Tak to skomentował John Pedry: "W wewnętrznej strukturze metamateriału istnieje reguła: musi ona być mniejsza niż długość fal promieniowania. Dla radaru są to trzy centymetry. Łatwo można zaprojektować coś o wielkości kilku milimetrów. Przy wejściu w promieniowanie optyczne - czyli w widoczne światło - długość fali wynosi mniej niż mikron. Tak więc twoja mikrostruktura musi mieć wielkość dkilkudziesięciu nanometrów. Teraz dopiero uczymy się, jak tworzyć nanotechnologię... być może udałoby się tego dokonać w ciągu pięciu czy dziesięciu lat, jednak na pewno nie dziś".
Badacze mówią, że jeśli przedmiot może zostać ukryty przez mikrofalami, to może również zostać ukryty przed radarem - ta możliwość zapewni zainteresowanie wojska. Profesor Pendry powiedział, że metamaterialny płaszcz mógłby zostać stworzony w celu owinięcia nim zamolotu wojskowego lub czołgu. Dodał jednak: "Nie można wymagać, by płaszcz był zbyt cienki. Wbrew szumowi wokół Harry'ego Pottera, nie jest to coś, co łopocze na wietrze; to jest coś jak hangar".
Płaszcz mógłby ukrywać przedmioty przed falami terahercowymi, reżimu wykorzystywanego w licznych technologiach wykrywania, lub nawet przed częstotliwościami telefonów komórkowych i pola magnetycznego.
BBC NEWS, 21 październik 2006
Tłumaczenie: Ivellios
Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze do artykułu
Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
BBcode:
[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem
Zanim napiszesz komentarz, koniecznie zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy na łamach strony Radia Paranormalium. Prosimy nie podawać w komentarzach adresów email - do tego służy odpowiednie pole!
[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem
Zanim napiszesz komentarz, koniecznie zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy na łamach strony Radia Paranormalium. Prosimy nie podawać w komentarzach adresów email - do tego służy odpowiednie pole!
Do tego artykułu nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!