Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Kondlo z Zululandu


Dodano: 2005-03-11 22:35:56 · Wyświetleń: 8349
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp


Identyfikacji domaga się tajemniczy ptak kondlo z Zululandu-wielki, czarny ptak. Stał się on na początku lat 60. naszego wieku przyczyną ożywionej kłótni na łamach periodyku African Wild Life. Jej głównym inspiratorem i uczestnikiem był kapitan G.T. Court z Durbanu w Afryce Południowej. W liście z 1962 roku opisał kon-dlo jako nie wydającego głosu ptaka, wielkością, kształtem, upierzeniem głowy i budową dzioba przypominającego pospolitą domową indyczkę. Jego tęczówki, dziób, kończyny i stopy miały kolor czerwony, pióra były lśniące i czarne o zielononiebie-skim połysku. Ubarwienie przywodziło więc na myśl europejskiego ptaka Pyrrho-corax pyrrhocorax, czyli wrończyka. Court nie zauważył dymorfizmu płciowego (różnic morfologicznych między samcem i samicą).
W dyskusji o tożsamości niezwykłego ptaka, toczącej się w African Wild Life, wymieniano między innymi dzioborożca Bucorous lead-beatrei z południa Afryki oraz ibisa łysego Ge-ronticus cahus. Kapitan Court jednak zdecydowanie odrzucał takie przypuszczenia. Podstawą jego niewzruszonego przekonania o odrębnej tożsamości ptaka kondlo były bezpośrednie obserwacje: przez wiele lat, podczas polowań, doskonale poznał wszystkie ptaki tego obszaru Afryki Południowej. Upolował również i zjadł kilka okazów ptaka kondlo. Potrafił więc dostrzec różnice między dziobo-rożcem, ibisem i opisywanym przez siebie zwierzęciem.
Ponadto, powołując się na naukowy słownik zulusko-angielski, ułożony przez księdza Alfreda Bryanta podczas wieloletniej pracy w Afryce, Court wykazał, że te trzy ptaki mają odrębne nazwy w języku tubylców. Dziobo-rożec nosi nazwę tsingizi, łysy ibis to xwage-le. Ptaka, o którym pisał kapitan, określano natomiast nazwą kondlo.
Według Courta, tajemniczy ptak tworzy stadka składające się z czterech do ośmiu osobników. Żyje na porosłych trawą graniach Mtonjaneni i Mahlabatini. Lata niezbyt wysoko, podobnie jak dzika perlica. Court zauważył również, że na tych terenach widuje się coraz mniej niegdyś pospolitych kondlo. Po raz ostatni widział je około 1956 roku. Ornitolodzy powinni więc podjąć próbę odszukania i zidentyfikowania tych ptaków, jeśli założyć, że jeszcze nie wyginęły.

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:



Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
PROGRAM NA DZIŚ
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Arkadiusz Miazga
Czas Tajemnic - blog Damiana Treli
Forum Portalu Infra
Głos Lektora
Instytut Roberta Noble
Księgarnia-Galeria Nieznany Świat, księgarnia ezoteryczna, sklep ezoteryczny, online, Warszawa
Paranormalne.pl
Player FM
Portal Infra
Poszukiwacze Nieznanego. Blog Arkadiusza Czai
Poznajemy Nieznane
The Monroe Institute Polska
UFO-Relacje.pl - polska baza relacji o obserwacjach UFO
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2024 by Radio Paranormalium