Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
Komentarz o ID 39566 do audycji:
(wróć do audycji)
  • marq
    (2019-06-30 0:11:44)
      📧 pw | 👮 raport

    Dlatego niemal już nie można kupić nowego laptopa, notebooka, etc zawierającego stację dysków DVD - nagrywarko-odtwarzalną płyt CD oraz DVD.

    A jeszcze 3/5 lat temu był wielki hit mega Reklama nagrywarek DVD z niebieskim laserem jakiż to mega nowoczesny jest laptop, notebook w wersji "blu ray:

    - Za Wiki:

    "Blu-ray, Blu-ray disc (BD) – format zapisu optycznego, opracowany Blu-ray Disc Association (BDA). Następca formatu DVD, od którego odróżnia się większą pojemnością płyt, co jest możliwe dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera. Konkurencyjny dla HD DVD."

    pl.wikipedia.org/wiki/Blu...




    • onyx
      (2019-06-30 15:40:49)
      | 📧 email | 👮 raport

      "Dlatego niemal już nie można kupić nowego laptopa, notebooka, etc zawierającego stację dysków DVD - nagrywarko-odtwarzalną płyt CD oraz DVD."

      Rozwój nośników półprzewodnikowych i ich stosunkowo niski koszt a w następstwie diametralny spadek cen nośników mechanicznych ostatecznie zaorał nośniki cd/dvd tak samo jak kiedyś nośniki cd zaorały dyskietki (nawet dyskietki zip, które dorównywały pojemnością ówczesnym płytom cd)
      pl.wikipedia.org/wiki/Nap...
      Nie ma w tym nic spiskowego.

      Odpowiedz


    • Claude
      (2019-07-01 1:35:00)
      | 📧 email | 👮 raport

      CD/DVD/BR to bardzo dobre nośniki do archiwizacji. I wbrew pozorom są to nośniki znacznie trwalsze niż HDD czy tym bardziej SSD. Poza tym można zamknąć płyte i będzie tylko do odczytu! Mój pierwszy SSD wysiadł po 3 latach, a nie był nawet używany jako partycja systemowa, a HDD wysiadł gdy laptop spadł z niewielkiej wysokości (20cm - nic poza HDD się nie popsuło). Tragedia normalnie!

      Uwaga! Mam płyty CD-R z połowy lat 90-tych i działają do dzisiaj (wiek >20 lat)!

      Odpowiedz


    • Ivellios
      (2019-07-01 3:20:46)
        📧 pw | 📧 email | 👮 raport

      Wielce podejrzane, że komentarz podpisany nickiem Claude-a nie jest opatrzony linkiem do jego profilu (a powinien być, jeśli się zalogował).

      Odpowiedz


    • onyx
      (2019-07-01 11:40:57)
      | 📧 email | 👮 raport

      "I wbrew pozorom są to nośniki znacznie trwalsze niż HDD czy tym bardziej SSD"

      że co? wbrew pozorom to bredzisz facet

      "Mój pierwszy SSD wysiadł po 3 latach, a nie był nawet używany jako partycja systemowa, a HDD wysiadł gdy laptop spadł z niewielkiej wysokości"

      a można prosić o markę i model tych dysków bo wygląda mi to na zwykłe fantazje. Po za tym chyba nie wiesz czym charakteryzuje się archiwizacja danych czy robienie backupów, taki dysk po zgraniu danych ląduje odłączony w bezpiecznym miejscu to chyba logiczne.

      "CD/DVD/BR to bardzo dobre nośniki do archiwizacji"

      taaa szkoda tylko, że na zwykłej karcie SD wielkości paznokcia albo penie wielkości kciuka zmieszczę ok 20 takich płyt a przerzucenie danych zajmie mi 10x mniej czasu niż wypalenie jednej tylko płyty. Co do archiwizacji to chyba masz sporo miejsca, czasu i nerwów skoro twierdzisz, że lepiej jest wypalać 100 płyt i potem nimi żonglować niż zarchiwizować przykładowo 2TB danych na dysku zewnętrznym i schować go do szuflady. Twoim zdaniem taki dysk sam z siebie rozsypie się w szufladzie?

      "Uwaga! Mam płyty CD-R z połowy lat 90-tych i działają do dzisiaj (wiek >20 lat)!"

      Akurat to może być prawdą bo płyty produkowane w latach 90 były bardzo dobrej jakości a jeżeli są to płyty tłoczone to ich trwałość i zdolność do odczytu jest jeszcze dłuższa aczkolwiek płyty produkowane dzisiaj są bardzo niskiej jakości i podejrzewam, że po 10 a nawet 5 latach mogą być już całkowicie lub częściowo niezdolne do odczytu. Dlatego między innymi nikt już płyt dzisiaj nie używa, chyba, że mówimy o płytach oryginalnych tłoczonych z muzyką, grami filmami etc. ale to też przechodzi już do lamusa a dystrybucja muzyki gier czy filmów za kilka lat już w całości przejdzie do sieci i będzie możliwa do zakupu tylko w formie cyfrowej bez żadnych nośników.

      "Poza tym można zamknąć płyte i będzie tylko do odczytu!"

      eeee? no i co w związku z tym? Następny śmieć który będzie do wyrzucenia jak dane na nim okażą się już nieprzydatne/przestarzałe etc.


      Odpowiedz


    • Antares
      (2019-07-01 17:19:13)
      | 👮 raport

      @Claude

      Trochę mam do czynienia z archiwizacją więc napiszę tylko dwie uwagi, tak z praktyki. Dyski SSD i pen drivy powinny być “odpalane” raz na jakiś rok bo inaczej potrafią samoistnie tracić dane.
      Te opowiadania o trwałości dysków optycznych to bajka. Konsumenckich od mniej więcej dekady w ogóle nie warto brać pod uwagę, to znaczy od momentu gdy wytwórnia Moser Baer India de facto zmonopolizowała wytwarzanie nośników (niezależnie czy będzie to płyta marki Verbatim, TDK czy Platinum lub Esperanza na 99 % w rzeczywistości będzie to MBI). Po prostu jakość zapisu nawet najlepszymi palnikami na rynku (moimi ulubionymi były japońskie wersje Pioneera) już od początku jest słaba i często trwałość takiego nośnika jest liczona w miesiącach, nawet w idealnych warunkach, to znaczy w szafie ogniotrwałej (brak wahań temperatury a przede wszystkim brak promieniowania UV które potrafi uwalić każdą płytę w ciągu tygodni – można zrobić eksperyment i położyć płytę na parapecie, nawet za szybą która filtruje większość promieniowania UV).
      Jedynymi nośnikami klasy Archival Grade wciąż oferowanymi na rynku są nośniki firmy Mitsui Advanced Media czyli MAM-A (to A od America, kiedyś było MAM-E, to E pochodziło od Europe. MAM-E wycofało się z rynku 11 lat temu). Ich strona widmo to www.mam-a.com – firma niestety niebawem kończy działalność i już jej nie aktualizuje. Najbardziej trwałe nośniki (24 kt, Gold) mają trwałość 116 letnią wg norm ISO, ale są w tym dwa haczyki. Po pierwsze koszt, jedna taka płyta DVD kosztuje sporo, a pojemność z dzisiejszego punktu widzenia ma niewielką, a po wtóre wymagają też nagrywarki z określonym firmware nagrywającym wg ściśle określonej strategii. Oczywiście szpitale czy duże archiwa mogą sobie na to pozwolić, ale dla osoby indywidualnej jest to kompletnie nieopłacalne. Pomijam już fakt, że w archiwizacji (piszę o cennych danych a nie archiwum pornoli ściągniętych Netu…) istnieje zasada “trzy po trzy”, to znaczy trzy rodzaje nośników w trzech lokalizacjach, przy czym jako lokalizację traktuje się miejsce w którym mogą dotknąć klęska elementarna, sabotaż czy tzw. act of God. Przechowywanie trzech kopii na terenie jednego kompleksu budynków jest traktowane jako jedna lokalizacja. Jako ciekawostka – płyty DVD są używane w archiwizacji między innymi dlatego że nie da się ich nadpisać, a to błędy ludzkie są jednymi z najczęstszych.

      PS Piszę o płytach DVD bo jednowarstwowe płyty DVD z powodu swej struktury mają najwyższą trwałość pośród nośników optycznych.

      Odpowiedz





SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
PROGRAM NA DZIŚ
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Arkadiusz Miazga
Czas Tajemnic - blog Damiana Treli
Forum Portalu Infra
Głos Lektora
Instytut Roberta Noble
Księgarnia-Galeria Nieznany Świat, księgarnia ezoteryczna, sklep ezoteryczny, online, Warszawa
Paranormalne.pl
Player FM
Portal Infra
Poszukiwacze Nieznanego. Blog Arkadiusza Czai
Poznajemy Nieznane
The Monroe Institute Polska
UFO-Relacje.pl - polska baza relacji o obserwacjach UFO
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2024 by Radio Paranormalium