System reklamy Test



Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Czym są orby?


Dodano: 2005-10-12 14:44:47 · Zakładka Dodaj do zakładek · Wyślij raport · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp

Orby, półprzezroczyste kule światła uchwycone na zdjęciach, budzą wiele kontrowersji i pytań wśród badaczy zjawisk paranormalnych. Ich pochodzenie jest przedmiotem intensywnych badań, a jedna z teorii łączy je z manifestacjami duchów, sugerując, że są one formą energii przetransferowanej w sferę spirytualną. Jednak sceptycy wskazują na możliwość, że orby to jedynie efekty błędów fotograficznych, kurz lub inne zanieczyszczenia. Artykuł przybliża zarówno teorie wyjaśniające zjawisko orbów, jak i argumenty sceptyków, co czyni temat fascynującym i wciąż aktualnym.

OrbyCzym są te kule półprzezroczystego światła, które znajdujemy na zdjęciach w najmniej oczekiwanych miejscach?

Chciałabym spróbować udzielić odpowiedzi na to pytanie. Nie ma jeszcze pewnej odpowiedzi, lecz jest to przedmiot badań i dochodzeń.

Jedna z najbardziej znanych teorii odnoszących się do orbów mówi o tym, że wszystkie z nich pochodzą od duchów. Orb jest energią przetransferowaną ze źródła (np. baterii, człowieka) do postaci spirytualnej, w jakiej się objawia. Według tej teorii, orb nie formułuje się świadomie, lecz wskutek działania czynników naturalnych (kumulacja energii). To wyjaśnia, dlaczego orby przyjmują kształty kuliste. Zgodnie z prawami fizyki, przetransferowana energia przybiera kształt sferyczny. Ta teoria jest łączona również z ukazywaniem się EMF w czasie wzmożonej aktywności istot duchowych.

Sceptycyzm

Zawsze ze sceptycyzmem podchodzę do stron internetowych, na których zdjęcia orbów przedstawione są jako fotografie duchów. Chciałam to sprawdzić osobiście. Wzięłam 35-milimetrowy aparat cyfrowy, którym od 6 miesięcy wykonuję fotografie przy różnym natężeniu światła i różnej pogodzie i nigdy na żadnym zdjęciu nie zauważyłam orba lub innego zjawiska, dopóki nie poszłam kilka razy na cmentarz z grupą badaczy.

Gdy jedna z badaczek, będąca medium, uchwyciła na zdjęciu orby w pięciu miejscach, uwierzyłam w to zjawisko. Ja również znalazłam przede mną ślady stóp istoty duchowej i zaczęłam biegać naokoło, robiąc zdjęcia na wolnym powietrzu. Gdy wywołałam zdjęcia, znalazłam na nich orby oraz mgłę, podobne do tych, które były na poprzednich zdjęciach, jako ślady. Inne moje zdjęcia były pozbawione orbów.

Zbieg okoliczności?

Nie wiadomo tak naprawdę, czym są orby, można je jednak najczęściej spotkać w miejscach o podwyższonej aktywności duchów. Chciałabym wskazać, w jakich warunkach nie jest to możliwe.

Normalna grupa badawcza powinna składać się z co najmniej 10 osób korzystających z różnych aparatów, 35mm lub cyfrowych, i z wieloma prędkościami i markami filmów. Wszyscy powinni być od siebie odseparowani. Jednakże tylko połowa członków grupy powinna sfotografować orby. Czy będzie to skroplona woda, czy brud na obiektywie? Prawdopodobnie te 5 osób posiada lekko zapylone obiektywy i wszyscy ich nie wyczyścili.

Czy orby to tylko usterki powstałe w procesie obróbki filmu?

Wszystkie aparaty 35mm korzystają z filmów wywoływanych w różnych miejscach i są to filmy różnej jakości, więc błędy występują bardzo często. Aparaty cyfrowe nie powodują błędów w trakcie wywoływania zdjęć. Tymczasem orby uchwycone aparatami cyrfowymi również często okazują się tylko błędami w procesie cyfrowego wywoływania zdjęć.

W przypadku powstania błędu, znajdujący się na [cyfrowym] zdjęciu obiekt nie jest półokrągły ani półprzezroczysty, zaś sąsiednie piksele mają przekłamany kolor.

Wykluczyć można również tzw. teorię osadu, ponieważ żaden z członków grupy nie sfotografował osadu na nagrobkach.

Czy może to być brud lub kurz unoszący się w powietrzu? Czy mogą one zostać utrwalone na zdjęciach jako orby?

Jeśli tak jest, według mnie nie powinno być "normalnych" zdjęć w sekwencji zdjęć z jednego miejsca wykonanych jednym tylko modelem aparatu. Wszystkie odbitki mogą pokazywać kurz lub brud.

Moja grupa badawcza znalazła najwięcej zdjęć orbów, nie występujących na innych zdjęciach. Wszyscy fotografujący uchwycili orby po opadnięciu kurzu.

To tylko kilka powodów, dla jakich sceptycy potępiają fotografie orbów, nazywając je fałszywkami lub oszustwami, i kilka takich, które przemawiają za ich autentycznością.

Istina

Tłumaczenie z jęz. angielskiego: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Nie przegap żadnych nowości! Już dziś zapisz się na nasz newsletter emailowy lub włącz powiadomienia w przeglądarce, aby być na bieżąco z najnowszymi artykułami i audycjami.
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:



Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.