www.wyslijkwiaty.com/kosze-kwiatowe-c-21.htmlNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Możesz też kupić u nas reklamę!

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
POKAŻ / UKRYJ MENU
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd.
dostępne jest z poziomu forum

Tajemnicze dźwięki niewiadomego pochodzenia rejestrowane są w rejonie Oceanu Spokojnego


Dodano: 2008-06-16 19:26:59 | Wyświetleń: 36138 | 🕑 Odłóż na później
Ocean Spokojny
Ocean Spokojny - zdjęcie satelitarne


Dwa lata temu mieliście okazję przeczytać na Paranormalium o tajemniczych dźwiękach o nieustalonym źródle, zwanych Taos Hum:

"Taos Hum" to niskie dźwięki słyszalne w licznych miejscach na całym świecie, szczególnie w USA, Wielkiej Brytanii i na obszarze północnej Europy. Są słyszane zazwyczaj tylko w cichych rejonach. Ciche brzęczenie - o częstotliwości od 30 do 80 Hz - opisywane jest jako dźwięk dieslowskiego silnika pracującego w dużej odległości. Odkąd udowodniono jego niewykrywalność przy pomocy mikrofonów bądź anteny VLF, jego źródło i natura pozostają tajemnicą. Nie każdy może usłyszeć niskie brzęczenie, a ci, którzy słyszeli, mówią, że wydaje się ono sztuczne z natury - i doprowadza ich do szału.

(więcej o Taos Hum w artykule "Taos Hum - uporczywe, bezustanne buczenie")

Dziś chciałbym wam nieco przybliżyć sprawę innego, podobnego zjawiska. Chodzi mianowicie o nieznanego pochodzenia dźwięki o niskiej częstotliwości, rejestrowane na obszarze Oceanu Spokojnego. Dźwięki te zostały zarejestrowane w ramach Projektu Monitoringu Akustycznego Programu VENTS (The Acoustic Monitoring Project of the VENTS Program), który prowadzony jest od sierpnia 1991 roku przy użyciu sieci Systemu Kontroli Dźwiękowej Amerykańskiej Marynarki Wojennej oraz podwodnych hydroskopów.

Spektogram
"Bloop" na spektogramie


Jednym z takich tajemniczych dźwięków jest dźwięk, który naukowcy nazwali "Bloop". Dźwięk ten został zarejestrowany latem 1997 roku i został wychwycony przez kilka urządzeń znajdujących się na obszarze 5000 kilometrów kwadratowych. Dźwięk był słyszalny przez ponad minutę, a jego częstotliwość szybko wzrastała.

Badający nagranie naukowcy stwierdzili, że jeśli dźwięk został wydany przez zwierzę, to musiało ono być dużo większe niż znane nam największe zwierzęta morskie. Niektórzy sądzili, że "Bloopa" wydała ogromna kałamarnica, jak jednak wiadomo, głowonogi nie posiadają torby, którą mogłyby napełnić powietrzem.

Co ciekawe, "Bloopa" udało się zarejestrować tylko raz - nigdy wcześniej ani później urządzenia rozmieszczone na obszarze Oceanu Spokojnego nie wychwyciły podobnego dźwięku.

Posłuchaj nagrania: "Bloop" (nagranie zostało przyspieszone 16 razy)

Spektogram
"Slowdown" na spektogramie


Inny dźwięk, nazwany przez naukowców "Slow down" (spowolnienie), został zarejestrowany 19 maja 1997 roku. Częstotliwość dźwięku stopniowo opadała przez ponad 7 minut. "Slow down" był słyszalny na obszarze ponad 2000 kilometrów kwadratowych. Również i w tym przypadku do dziś nie udało się ustalić pochodzenia dźwięku. Tym razem wykluczono, aby pochodził on od jakiegokolwiek zwierzęcia.

Posłuchaj nagrania: "Slow down" (nagranie zostało przyspieszone 16 razy)

Spektogram
"Upsweep" na spektogramie


Ten dźwięk, nazwany przez naukowców "Upsweep" (wznoszenie się), zarejestrowano już na początku realizacji Projektu Monitoringu Akustycznego Programu VENTS, w sierpniu 1991 roku. Dźwięk składał się z wąskich odcinków trwających po kilka sekund. Inaczej niż w przypadku poprzednich dźwięków, "Upsweep" rejestrowano wielokrotnie w okresie od wiosny do jesieni, nie udało się jednak ustalić jego źródła. Wykluczono, aby wydawało go jakiekolwiek morskie zwierzę.

Posłuchaj nagrania: "Upsweep" (fragment)

Spektogram
"Whistle" na spektogramie


Kolejny dźwięk, nazwany "Whistle" (gwizd), został zarejestrowany tylko przez jedno urządzenie. Dźwięk zarejestrowano 7 czerwca 1997 roku. Nigdy wcześniej ani później nie zarejestrowano podobnego dźwięku.

Posłuchaj nagrania: "Whistle" (nagranie zostało przyspieszone 16 razy)

Spektogram
"Train" na spektogramie


Dźwięk zarejestrowany 5 marca 1997 roku naukowcy nazwali "Train" (pociąg). Częstotliwość dźwięku stopniowo wzrastała. Również i w tym przypadku pochodzenia dźwięku nie udało się ustalić.

Posłuchaj nagrania: "Train" (nagranie zostało przyspieszone 16 razy)

Spektogram
"Julia" na spektogramie


Dźwięk nazwany przez naukowców "Julia" został zarejestrowany 1 marca 1999 roku. Nie udało się ustalić źródła dźwięku, był on jednak na tyle silny, że wykryły go wszystkie urządzenia "nasłuchujące" w rejonie Oceanu Spokojnego. Dźwięk słyszalny był przez około 15 sekund, w tym artykule prezentuję 10-sekundowy wycinek udostępniony przez Projekt Monitoringu Akustycznego Programu VENTS.

Posłuchaj nagrania: "Julia" (fragment)

Zaprezentowane w tym artykule nagrania to tylko pojedyncze przykłady dziwnych dźwięków o nieustalonym pochodzeniu, rejestrowanych w ramach Projektu Monitoringu Akustycznego Programu VENTS. Z tego co mi wiadomo, tajemnicze dźwięki są rejestrowane również obecnie. Naukowcy wciąż próbują ustalić ich źródło, jak dotąd bezskutecznie.

W przypadku zaprezentowanych w tym artykule dźwięków wykluczono możliwość, by za ich emisję odpowiedzialne były wstrząsy sejsmiczne.

Miłośnicy teorii spiskowych twierdzą, że za wydawanie tajemniczych dźwięków odpowiedzialne są urządzenia wojskowe, na przykład łodzie podwodne (ich zdaniem wskazuje na to fakt, iż Systemu Kontroli Dźwiękowej Amerykańskiej Marynarki Wojennej został zbudowany w latach 60-tych w celu śledzenia radzieckich łodzi podwodnych). Nic jednak nie wiadomo o jakichkolwiek działaniach wojskowych w rejonie Oceanu Spokojnego.

Opracował: Ivellios

Strona internetowa Programu VENTS: http://www.pmel.noaa.gov/vents/

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze do artykułu

Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):
Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
BBcode:

[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem

Zanim napiszesz komentarz, koniecznie zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy na łamach strony Radia Paranormalium. Prosimy nie podawać w komentarzach adresów email - do tego służy odpowiednie pole!


 • Ivellios (2008-06-16 21:53:59) #290   PW   ❗❗❗
  No niestety, opublikowali tylko tych kilka nagrań z lat dziewięćdziesiątych.

  Tak samo jest z Taos Hum - też opublikowane tylko kilka nagrań...

  Odpowiedz
 • Kriseq (2008-06-16 21:26:54) #291   ❗❗❗
  Bardzo ciekawe, intrygujące dźwięki. Powiem wam że w moim odczuciu są przerażające-nie sądzę by były to okręty podwodne. Bo co miało by wydawać taki dźwięk? Torpeda? Śruby? Bąbelki kawitacyjne? Napęd "Czerwonego Października"? A skoro nie okręt podwodny, nie zwierzę, nie procesy sejsmiczne to w takim razie co? Fascynujące ale mogli by dać też dźwięki z ostatnich lat...

  Odpowiedz
 • Archi (2008-06-21 12:23:11) #299   ❗❗❗
  Może to tajne bazy i statki USO. Przecież występuje takie zjawisko.

  Odpowiedz
 • Betinka (2008-06-21 13:43:31) #300   ❗❗❗
  Też nie sądzę aby mogły je wydawać jakiekolwiek stworzenia morskie. Mnie nie wystraszyły, ale naprawdę są zadziwiające. W niektórych pojawia się taki szum, jakby pochodziły spod wody więc już sama niewiem co to może być...

  Odpowiedz
 • Ivellios (2008-06-21 17:59:53) #301   PW   ❗❗❗
  No wiesz, jak by nie było to te dźwięki pochodzą właśnie spod wody :P

  Odpowiedz
 • agus (2008-06-18 19:53:53) #305   ❗❗❗
  niezwykłe...ale przesłuchałam te nagrania kilka razy...bardzo uwarznie..i bardzo głosno..i wydaje mi sie...ze to jednak mogą byc jakies zwierzeta ..przeciez nie znamy całego oceanu..moze ma podwojne dno? ale serio.to naprawde podobne do "wołania" zwierząt...szkoda ze tylko kilka takich nagran.są bardzo interesujące.! uwarzam ze nieznajdziemy odp. na pytanie z kad te dzwieki...chocoaz bardzo bymchciała..to sie nie da.wszystkie odp. zawsze da sie podwarzyc.a w tejsprawie napewno!

  Odpowiedz
 • mkopl (2008-06-24 18:29:28) #330   ❗❗❗
  moim zdaniem sa to nawolywania zwierzat (tak jak wydaja wieloryby) oprocz dzwieku Upsweep

  Odpowiedz
 • Draco69 (2008-06-26 11:51:51) #359   ❗❗❗
  Pozostaje Ningen. Pochodzi z obszarów Oceanu Spokojnego, ma anatomie, jakiej niema inne zwierze, więc może i wydaje jakieś osobliwe dźwięki.
  PS. po raz kolejny zwalił bym winę na ruskich. Jeżeli testują coś niebezpiecznego, to w tajemnicy i nie u siebie :/

  Odpowiedz
 • mike (2008-06-29 12:19:23) #391   ❗❗❗
  'Train' jest przerażający! To niemożliwe, żeby dźwięki pochodziły od jakiegoś zwierzęcia, czy naukowcy robiliby sobie jaja. To by było przecież niedorzeczne, tylko kretyn pracowałby około 20 lat na tych wodach. Zastrzeżenia mógłbym mieć jedynie do 'Bloop', wydaje się bardzo naturalny. Cała reszta... Szok! Jestem bardzo ciekaw nagrań z ostatnich lat. Może w 2020 udostępniają te nagrania... ;-)

  Odpowiedz
 • (2008-07-02 10:35:03) #414   ❗❗❗
  Mam wrażenie że "Slow down" to takjakby dxwięk ... lądowania jakiegoś obiektu<wow>Wogóle zdaje mi sie że to UFO ;/;/

  Odpowiedz
 • Draco69 (2008-07-02 10:56:09) #416   ❗❗❗
  PS. Trzeba patrzeć, że to zostało przyspieszone szesnastokrotnie!
  Nawet jakby delfina nagrać i tyle razy przyspieszyć, to by było zaraz USO :/

  Odpowiedz
 • c. (2008-07-02 14:00:07) #419   ❗❗❗
  julia brzmi jak gnący się metal, może przełamał się kadłub jakiegoś dawno zatopionego statku? :)

  Odpowiedz
 • kubujak (2008-07-02 18:45:32) #425   ❗❗❗
  ja tam nie wiem, ale to mogą być dźwięki wydawane przez jakiś statek komiczny, albe jakieś tajne, testowane dopiero, wojskowe "zabawki"

  Odpowiedz
 • mutaba (2008-07-15 12:40:10) #530   ❗❗❗
  nie moge odsluchac dzwiekow na komputerze w pracy ale sprobuje w domu .Wydaje mi sie ze to moze ufo ktore z jakich przyczyn wpadlo do oceanu i nie rozpadlo sie w skutek uderzenia ,a dzwiek ktory slychac wydobywa sie z napedu(silnika)tego statku.

  Odpowiedz
 • mutaba (2008-07-15 20:21:43) #540   ❗❗❗
  Wydaje mi sie ze te dzwieki wydaje jakies urzadzenie lub urzadzenia ktore znajduja sie pod woda .moze cos w stylu "gwiezdne wrota"dzieki ktorym nol-e odwiedzaja ziemie.

  Odpowiedz
 • Julius (2008-08-16 16:40:25) #633   ❗❗❗
  przeczytałem wasze komentarze i musze powiedzie ze archi moze miec troche racji tajne bazy slowdown i unsweep mogą byc to jakeis wrota... albo drzwi w kazdym badz razie tak misie to kojazy mysle ze to jakas tajna baza napewno ni zwierze ani pojazdy podwodne co zresztą kriseq wytłumaczył.

  Odpowiedz
 • IteratorZX81 (2008-09-02 07:24:11) #778   PW   ❗❗❗
  A mnie interesuje, czemu te dźwięki przyspieszyliście. Ja chciałbym np. normalną wersję Bloopa, a jak próbuję Audacity spowolnić, nawet o 100 % (czyli 1x, a tych razów jest 16) to gdy odtwarzam nie słychać nic. Może ktoś dać nagrania nieprzyśpieszone, niespowolnione i nieucięte?

  Odpowiedz
 • Ivellios (2008-09-02 10:51:56) #781   PW   ❗❗❗
  IteratorZX81, już niestety nagrania w takiej postaci opublikowała grupa prowadząca program VENTS. Nie opublikowali wersji "nieprzyspieszonych".
  Zresztą, na takich "nieprzyspieszonych" nagraniach chyba guzik byłoby słychać. Ja na moim komputerze spowalniałem te nagrania 16 razy i częstotliwość drgań fali dźwiękowej była tak niska, że było słychać samo dudnienie...

  Odpowiedz
 • SSX-VD (2008-12-28 12:25:53) #1753   ❗❗❗
  Ten Train podobny jest do trąbiącego statku xD, albo ktoś krzyczy pod wodą

  Odpowiedz
 • anja (2009-03-13 17:39:50) #2535   ❗❗❗
  ja za to mam wrażenie, że dźwięk 'train' pochodzi od jakiegoś nieznanego gatunku zwięrzęcia. dźwięk jest co jakiś czas przerywany, tak jakby niezidentyfikowany obiekt musiał zaczerpnąć tlenu, bądź innej substancji potrzebnej mu do życia.

  Odpowiedz
 • fantasmagoria (2009-06-27 13:14:27) #3307   ❗❗❗
  Przez strasznie niską częstotliwość spowalnianie tych dźwięków nic nie daje bo po prostu ich nie słychać albo najwyżej jakieś buczenie:( Teraz do rzeczy:D Bloop brzmi jak jakieś... e, bąbelki, jest bardzo naturalny(!) Slowdown... hmm, nie mam pojęcia co to^^ Upsweep naprawdę brzmi jakby to były nawoływania jakichś morskich stworzeń, zwłaszcza, że rejestrowano go wielokrotnie(!!!) whistle-też nie mam pomysłu:( train jest bardzo dziwny i troche straszny^^ julia brzmi tak jakby coś się przesuwało ale z trudem albo jakby coś się przełamywało, bardzo te dźwięki intrygujące, ale ciekawi mnie fakt, że nasi koledzy naukowcy udostępnili tylko te wersje nagrań i że nie "dali nam" najnowszych nagrań, teoria o wojskowych zabawach Amerykanów i Rosjan też bardzo ciekawa;)

  Odpowiedz
 • (2009-07-09 10:45:57) #3418   ❗❗❗
  Ciut przerażające. Zwłaszcza "Train" i "Julia". Może to nie ruscy a chińczycy coś testują... Zgadzam się, że "Bloop" brzmi jak wieloryb.

  Odpowiedz
 • Marti (2009-10-25 22:08:56) #3973   ❗❗❗
  Właśnie odsłuchałam na swoim laptopie wszystkie te dźwięki (interesuję się bardzo tym, co może tkwić w głębinach oceanu) i mój kot zaczął się dziwnie zachowywać. Najpierw nasłuchiwał( Ninja zawsze towarzyszy mi podczas nocnego surfowania w sieci), potem zaczął kręcić się w kółko wyraźnie zaniepokojony( a to bardzo wesoły i pogodny kotek), a następnie oglądając się w stronę komputera uciekł i schował się za łóżko i nie chce wyjść. Nie pomaga nawet jego ulubiona szynka, siedzi tam już prawie godzinę. Przyprowadziłam swojego psa, on też wydawał się zaniepokojony, strzygł uszami itd. Nie wiem czy to kwestia częstotliwości dźwięków ( mam kiepskie głośniki, wątpię czy odtwarzają infradźwięki) czy samych nagrań, ale wiem jedno: kiedy zwierzak się boi to nie jest to jego wyobraźnia... Może ktoś spróbuje czy to samo dzieje się z jego zwierzętami?

  Odpowiedz
 • rozsadny (2010-03-03 00:04:19) #4636   ❗❗❗
  Unsweep takze przypomina nawolywanie delfinow, poza tym dziwi mnie fakt puszczania tych nagran 16 razy szybciej, bo i po co?
  Ja tez moge puscic baka i odtworzyc to 16 razy szybciej i bedzie dziwny dzwiek.
  Skoro sie cos nagrywa i twierdzi sie ze to dziwne, to sie puszcza to w normalnym tempie a nie w przyspieszonym i to 16 razy!
  Niech dadza oryginalne nagranie x1 i wtedy sie oceni co to moglo byc!

  Odpowiedz
 • TomK (2010-05-01 20:24:09) #4863   ❗❗❗
  Aby w Audacity odtworzyć te dźwięki w normalnym tempie, trzeba kliknąć nazwę ścieżki, następnie "ustaw częstotliwość" -> "Inne" i wpisać wynik dzielenia częstotliwości ścieżki przez liczbę ile razy przyspieszono nagranie. I oczywiście zatwierdzić. Ale i tak ledwo co słychać.

  Odpowiedz
 • Admirał A. (2010-06-11 18:00:38) #5073   ❗❗❗
  Te dźwięki mogą być przekazem wiadomości od innej cywilizacji.Woda może wyłapywać więcej fali niż ziemska atmosfera, i jeszcze to że zostały wyłapane tylko raz i nigdy więcej.Jednak 100 procentowej pewności nie mam.

  Odpowiedz
 • Gardi (2010-06-20 22:44:04) #5137   ❗❗❗
  Ciekawe.... niektóre z tych dźwięków (zwłaszcza upsweep i train ) przypominają trochę nawoływania wielorybów, więc kto wie... może jakieś nieznane gatunki?? A co do przyspieszenia dźwięków.... wszystkie te dźwięki zarejestrowane zostały w niskich częstotliwościach, więc przyspieszenie było konieczne aby można było cokolwiek w miarę dokładnie usłyszec.. ludzkie ucho najbardziej wyczulone jest na dźwięki od 1000 do 3000 Hz, chociaż oczywiście wyłapuje już takie od 16Hz... ale w normalnym tempie nie byłoby to dobrze słyszalne, a niektóre pewnie wcale.

  Odpowiedz
 • Shadows Hunter (2010-12-17 20:05:48) #5909   ❗❗❗
  Ekhm, ekhm... Wiecie, może się mylę, ale nie wszystko to wina kosmitów. :/ Nie jestem jakimś wielkim sceptykiem, jednak niedługo wyjdzie na to, że są oni odpowiedzialni też za topnienie czap lodowych, bo chcą nas wszystkich zatopić! A co do tych dźwięków, to 'Bloop' brzmi dziwnie znajomo, natomiast 'Julia' jak odgłos wydawany przez jakieś duże zwierzę, hm, coś jak waleń?

  Odpowiedz
 • lordskass (2011-07-11 13:24:19) #6746   ❗❗❗
  A czytał ktoś z was Mitologie Cthulhu (autor to H .P. Lovecraft) według niej na Oceanie Spokojnym (Pacyfik) ukryte jest miasto R'lyeh. Co ciekawe dźwięk o nazwie "Bloop" został zarejestrowany na wpółrzednych odpowiadającym położeniu miasta.

  Odpowiedz
 • Albert300 (2011-10-02 02:04:17) #6980   ❗❗❗
  Większość z tych dżwięków wydawana jest przez walenie. Niosą się one na spore odległości. Nic nowego.

  Odpowiedz
 • antyparówka (2011-12-15 21:00:58) #7099   ❗❗❗
  Słuchałem pliku z Wikipedii zwolnionego 16x i powiem jedno - żadne to zwierzę, żadne źródło sejsmiczne. Wykres częstotliwości robi się bardziej przejrzysty, jest bardzo, wręcz mechanicznie powtarzalny. Słychać, że to jakieś urządzenie. Mało tego - słychać że zbliża się, następuje maksimum kiedy jest najbliżej, a potem oddala. Nie mam do czynienia na co dzień z dźwiękiem dużej śruby pod wodą, ale porównując do dźwięków, które udało mi się znaleźć, jest to coś innego. Śruba nie wytwarza tak niesamowicie niskich częstotliwości. Poza tym - pracująca śruba nie wytwarza dźwięku na poziomie ponad 180dB. Jakikolwiek inny napęd generujący tyle hałasu to utrata racji bytu dla okrętu.

  Odpowiedz
 • Netoperek (2012-12-26 11:24:11) #7755   ❗❗❗
  train proszę państwa od kilku lat dokładnie słyszę w moim całym domu, i zlokalizowałem źródło, opatowska oczyszczalnia ścieków, obiekt przeklęty przez moją osobę, robert.

  Odpowiedz
 • Malarz (2013-11-12 15:39:34) #8017   ❗❗❗
  www(kropka)pmel.noaa(kropka)gov/acoustics/sounds/julia.html
  Proszę bardzo. Inne też tam są. Julia i Bloop były spowodowane przesuwaniem się lodowców. Reszty nie sprawdzałem, jak komuś się nudzi to proszę, można wejść i poczytać. Wystarczy zmienić w pasku adresu nazwę dźwięku. P.S.: Slowdown nie działa

  Odpowiedz
 • Zofia (2014-06-07 20:53:41) #8042   ❗❗❗
  Lini z dźwiękami nie działają.

  Odpowiedz
 • Ivellios (2014-09-09 23:13:10) #9667   PW   ❗❗❗   📧
  Zofia, trudno żeby działały, skoro artykuł ma już ponad 6 lat, a tamte serwery zdążyły przez ten czas wyzionąć ducha...

  Odpowiedz
 • Oasiser (2016-04-28 16:01:31) #14747   ❗❗❗
  Czy tylko mi nie pokazuje już strony z dźwiękami? Bardzo bym chciał je usłyszeć

  Odpowiedz
 • Duszek (2016-08-05 9:59:14) #15433   ❗❗❗   📧
  Nie da się otworzyć żadnego dzwięku :(

  Odpowiedz
 • bloop (2019-10-14 17:15:42) #40094   ❗❗❗
  Dźwięki macie w wikipedi i na Youtube.

  Odpowiedz
Tagi
Inne artykuły
z działu Niewyjaśnione zjawiska
SŁUCHAJ NAS
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Copyright © 2004-2021 by Radio Paranormalium