dzianinaNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Możesz też kupić u nas reklamę!

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
POKAŻ / UKRYJ MENU
Właśnie nadajemy audycję na żywo! Gorąco zachęcamy do słuchania
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd.
dostępne jest z poziomu forum

Rosyjski idol trzy razy starszy niż piramidy


Dodano: 2015-09-05 23:18:57 | Wyświetleń: 3337 | 🕑 Odłóż na później
Idol z Szygiru


Nowe datowanie metodą radiowęglową określiło wiek idola z Szygiru na Syberii na 13 000 lat - ponad trzy razy więcej niż wynosi wiek Stonehenge i piramid [egipskich] - naukowców wciąż jednak zastanawiają zawarte na nim zagadkowe symbole.

Enigmatyczny drewniany idol, który wprawiał archeologów w zakłopotanie odkąd odkopano go z bagien na Syberii 125 lat temu, ujawnił w ostatnim tygodniu nieco więcej na swój temat.

Nowe badanie metodą radiowęglową wykazało, że wysoka na 9 stóp rzeźba jest dużo starsza niż wcześniej sądzono - wciąż jednak nie ma wskazówek pozwalających na odczytanie widocznych na niej zagadkowych znaków.

Posąg, znany jako Idol z Szygiru, już wcześniej był uważany za najstarszą drewnianą rzeźbę na świecie. Idol datowany na 11 000 lat p. n. e. jest ponad trzykrotnie starszy niż piramidy, pochodzące z okresu 3000 lat p. n. e., czy też Stonehenge, z 2600 r. p. n. e.

Idol został odkryty w 1890 roku w zachodniej Syberii, 13 stóp pod powierzchnią torfowiska. Był połamany na części, jednak antybakteryjne działanie torfu pozwoliło zachować wyryty na nim kod - powierzchnia idola byla pokryta małymi kamieniami. Symbole składają się ze złożonych serii falistych, prostych i zygzakowatych linii.

Rzeźba początkowo mierzyła 17 stóp wysokości, lecz od momentu odkrycia niektóre jej fragmenty zaginęły - zachowały się jednak oryginalne rysunki sporządzone przez rosyjskiego archeologa. Wiek statuły szacowano na nie więcej jak 100 lat do roku 1997, kiedy to badanie radiowęglowe oszacowało go na 9500 lat. Obecnie naukowcy z Niemiec dodali dodatkowe 1500 lat, umieszczając jego stworzenie w początkach epoki Holocenu.

Szkice przedstawiające idola z Szygiru


Niemiecki zespół z Państwowego Biura Dziedzictwa Kulturowego Dolnej Saksonii prace mające na celu precyzyjne określenie wieku rzeźby rozpoczął w zeszłym roku i wykorzystał w tym celu technikę zwaną przyspieszoną spektrometrią masy. Badania przeprowadzono przy użyciu próbek pobranych w latach dziewięćdziesiątych XX wieku - pozwoliły one stwierdzić, w jakim okresie rósł modrzew, z którego wyrzeźbiono idola.

"Dla międzynarodowej społeczności naukowej te dane są niezwykle istotne. Pomagają one zrozumieć rozwój cywilizacji i sztuki Eurazji, jak też ludzkości w ogóle", powiedział podczas konferencji prasowej ogłaszającej odkrycie profesor Thomas Terberger, jeden z naukowców którzy pracowali nad datowaniem idola. "Możemy powiedzieć, że w tamtych czasach - 11 000 lat temu - myśliwi, rybacy i zbieracze z Uralu byli nie mniej rozwinięci niż rolnicy ze Środkowego Wschodu".

Posąg posiada dużą trójwymiarową twarz sześć mniejszych, płaskich twarzy rozrzuconym po całej swej powierzchni. Zagadkowe liniowe nacięcia jednak przez długi czas zastanawiały historyków. Idol znajduje się w Muzeum Historii w Jekaterynburgu, gdzie posadę starszego badacza oraz opiekę nad posągiem sprawuje Swietłana Sawczenko.

W przeprowadzonej w zeszłym roku rozmowie dla The Siberian Times, Sawczenko powiedziała, że uważa rzeźbę za interpretację "stworzenia świata".

Badacze pracujący w muzeum powiedzieli gazecie, że jedna z teorii głosi iż statua stanowiła mapę bądź przyrząd nawigacyjny, prowadzący użytkownika w podróż ukazaną jako wskazówki dotyczące krajobrazu oraz czasu podróży.

Niektórzy sądzą, że symbole reprezentują dusze lub różne mityczne historie. Inni uważają natomiast, że nacięcia stanowią pismo, co z kolei czyniłoby je najstarszym zapisanym językiem.

Trwa analiza pozostałych tajemnic Idola z Szygiru. Jak powiedział profesor Michaił Żylin z Rosyjskiej Akademii Nauk w wywiadzie dla The Siberian Times, znaki na posągu pozostają "całkowitą tajemnicą dla współczesnego człowieka".

Nina Strochlic, The Daily Beast
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze do artykułu

Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):
Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
BBcode:

[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem

Zanim napiszesz komentarz, koniecznie zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy na łamach strony Radia Paranormalium. Prosimy nie podawać w komentarzach adresów email - do tego służy odpowiednie pole!


  • Miszkurka2000 (2015-09-06 8:17:41) #12671   PW   ❗❗❗   📧
    Może niech jacyś starzy tzw. Indianie rzucą okiem na ten posąg lub ewentualnie przedstawiciele ludów pierwotnych Australii.

    Odpowiedz
Tagi
Inne artykuły
z działu Zagadkowe obiekty
SŁUCHAJ NAS
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Copyright © 2004-2021 by Radio Paranormalium