tutajNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Możesz też kupić u nas reklamę!

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
POKAŻ / UKRYJ MENU
Właśnie nadajemy audycję na żywo! Gorąco zachęcamy do słuchania
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd.
dostępne jest z poziomu forum

Naukowcy: Pewnego dnia będzie można wskrzesić dinozaury


Dodano: 2008-05-22 21:54:14 | Wyświetleń: 18495 | 🕑 Odłóż na później
Tygrys tasmański


Naukowcy przywrócili do życia kod genetyczny tygrysa tasmańskiego, wstrzykując go do embrionu myszy. Badacze mają nadzieję na przywrócenie wymarłych gatunków zwierząt do życia.

Naukowcy mówią, że być może, po pierwszym na świecie eksperymencie z DNA wymarłego tygrysa tasmańskiego, pewnego dnia możliwe będzie przywrócenie do życia dinozaurów.

W trwającym dziewięć lat eksperymencie, prowadzonym przez zoologów Andrew Paska i Marilyn Renfree z Uniwersytetu w Melbourne w Australii, kod genetyczny pochodzący z zachowanych okazów tygrysa tasmańskiego został wstrzyknięty i przywrócony do życia w embrionie myszy.

Jak pokazują wyniki eksperymentu, opublikowane w czasopiśmie naukowym "PLoS One", kod DNA tygrysa tasmańskiego był w stanie wytworzyć w ciele myszy kości i chrząstkę, co sugeruje, że wymarły gen może zostać przywrócony do życia.

Doktor Pask powiedział, że ta sama technika mogłaby zostać użyta w przypadku takich wymarłych gatunków, jak dinozaury, mamuty czy neandertalczyk, o ile naukowcy będą mieli odpowiednio dużą ilość DNA danego gatunku. Pask dodał, że jeśli technika potrafi odtworzyć pojedynczy wymarły gen, to przy rozwijaniu technologii pewnego dnia może się stać możliwe przywrócenie do życia całego zwierzęcia.

"Nie mam wątpliwości, że kiedyś może być możliwe przywrócenie do życia całego zwierzęcia", powiedział Pask. Dodał, że możliwe będzie również tworzenie połączeń takich, jak skrzydła pterodaktyli u myszy.

W pierwszym na świecie tego typu eksperymencie kod DNA został pobrany od młodych okazów tygrysa tasmańskiego, których ciała zostały zamarynowane w alkoholu w Muzeum Wiktorii w Melbourne ponad 100 lat temu. W momencie zamarynowania zwierzęta były w embrionalnej fazie rozwoju.

Na wolności tygrysy tasmańskie wyginęły około 100 lat temu, zaś ostatni tygrys przetrzymywany w niewoli zmarł w ogrodzie zoologicznym w Hobart w 1936 roku.

Eksperyment z kodem DNA młodych tygrysów tasmańskich został przeprowadzony przez profesora genetyki molekularnej Richarda Behringera z Uniwersytetu w Houston w stanie Texas (USA).

Profesor Renfree powiedział, że badanie udowodniło po raz pierwszy, że możliwe jest wskrzeszenie funkcji genu wymarłego zwierzęcia. "To badanie udowodniło, że możesz użyć materiału genetycznego pochodzącego od wymarłych zwierząt i obserwować, jak działają ich geny", powiedział prof Renfree.

Profesor Pask stwierdził natomiast, że badanie nad sposobem przywracania do życia genów wymarłych zwierząt może w przyszłości przynieść także biomedyczne rezultaty terapeutyczne. "To daje nam możliwość uwolnienia potencjału wymarłego gatunku", powiedział Pask.

W eksperymencie połączono gen tygrysa z genem reportera, w wyniku czego embrion zaczął rozwijać kończyny. Naukowcy stwierdzili, że gen tygrysa odgrywał podobną rolę w rozwoju chrząstki i kości, co równoważny gen myszy.

Embrion został zabity we wczesnej fazie rozwoju, ale doktor Pask powiedział, że technika może być stosowana w przyszłości, w podobny sposób jak technika stosowania DNA gatunków obecnie żyjących.

"Myślę, że ludzie będą wprowadzać nowe życie do myszy i genetycznie modyfikowanych organizmów przez bardzo długi czas. Jedyna różnica polega na tym, że w tym wypadku mamy do czynienia z wymarłym zwierzęciem", powiedział Pask.

Naukowcy zaznaczyli, że zdolność do wskrzeszania pojedynczych genów wymarłych gatunków zwierząt nie spowoduje wzrostu liczby wymarłych gatunków. "Wymieranie gatunków jest przedmiotem ogromnego zainteresowania naukowego, szczególnie w Australii, gdzie mamy najgorsze statystyki", powiedział profesor Renfree.

Profesor Renfree dodał, że choć badanie pozwoliło przywrócić do życia pojedynczy gen, to przed naukowcami jest jeszcze daleka droga do wskrzeszenia całego gatunku.

Opracował: Ivellios
Na podstawie: ninemsn.com.au

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze do artykułu

Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):
Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
BBcode:

[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem

Zanim napiszesz komentarz, koniecznie zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy na łamach strony Radia Paranormalium. Prosimy nie podawać w komentarzach adresów email - do tego służy odpowiednie pole!


 • Waluk (2008-05-23 22:04:15) #208   ❗❗❗
  A czemu uśmierconą tą mysz? Czemu nie pozwolono jej się dalej rozwijać? To zbyt niebezpieczne?

  Odpowiedz
 • Ivellios (2008-05-23 23:26:41) #212   PW   ❗❗❗
  Tak nakazuje prawo - naukowcy mają obowiązek zabijać każdy "stworzony" embrion. Gdyby olewali ten obowiązek, to groziłoby im więzienie.

  Zresztą niszczenie takich embrionów doświadczalnych to powszechnie przyjęta praktyka.

  Odpowiedz
 • Bluhemot (2008-05-24 09:52:31) #214   ❗❗❗
  Pff, co by się stało gdyby nie zabili jej.

  Wyrosły jej by kły tygrysa? Możliwe, i co z tego?  Odpowiedz
 • Draco69 (2008-06-25 19:43:05) #346   ❗❗❗
  No, no...ciekawe :d
  Powinni dać zezwolenie na rozwój paru myszek, to by pozwoliło na naukę prawidłowej rekonstrukcji DNA, co by umożliwiło "wskrzeszenie" dinozaurów, a to niosło by za sobą nowe szczepionki i takie tam.

  Odpowiedz
 • reesvin (2008-08-15 15:15:22) #619   ❗❗❗
  Zastanawia mnie jaki cel mają naukowcy w tym aby przywrócić dinozaury do życia. Przez cały czas istnienia życia na ziemi, wyginęło wiele gatunków zwierząt po to aby mogły powstać nowe gatunki. Prawdopodobnie gdyby dinozaury nie wyginęły to człowiek nie miałby szans na przetrwanie wśród tych gadów. Jest to kolejna kolej rzeczy, że giną pewne gatunki zwierząt i powstają nowe, a człowiek nie powinien w to ingerować. Patrząc z drugiej strony to wiele gatunków wyginęło właśnie przez człowieka to może problem leży gdzie indziej, a mianowicie w nas samych i w naszym zachowaniu.

  Odpowiedz
 • Jaśmina (2008-10-15 19:42:09) #1137   ❗❗❗
  No ciekawe. Podobno chupacabra jest wynikiem czegoś takiego i jej nie uśmiercili... A co do tych dinozaurów: Nie uważacie że to mogłobybyć niebezpieczne?

  Odpowiedz | Zobacz odpowiedzi (2)
 • Ł.G. (2010-05-15 10:26:43) #4955   ❗❗❗
  hmmm to jest na prawdę fascynujące gdyby zostały dinozaury wskrzeszone ale wolałbym aby były wskrzeszone łagodne roslinożerne dinozaury a nie T-rex czy raptory bo to najgroźniejsze chyba zwierzęta jakie chodziły po ziemi .. gdyby taki Tyranozaur był wypuszczony na miasto to by było coś strasznego jedynie wojsko albo grópa ludzi z silnymi usypiaczami by musiała wtargnąć. ... ale wątpię by igła strzykawki przebiła by skórę T-rexa musiała by być to dość spora igła ... xD a gdyby trzymać T-rexa w zamknięciu ... hmmmm bardzo gruba stal by musiała być , żadnych nitów ani śrub tylko silne spawy bo taki olbrzym to ma siłę klatka oczywiście pod silnym napięciem ...

  Odpowiedz
 • Alina (2015-05-03 15:34:50) #12130   ❗❗❗
  Ciekawe czy dinozaury też wskrzeszą?

  Odpowiedz
 • 57KerenOr (2017-04-24 20:34:57) #36197   ❗❗❗   📧
  WIELKA "DINOZAUROWA" ŚCIEMA!


  A dlaczego to dinozaury miałyby żyć 100 milionów lat temu a nie ileś tam TYSIĘCY?

  A dlaczego to ów dinozaur nie miałby żyć WSPÓLNIE z człowiekiem?

  Czy dlatego, że Pan Profesor tak orzekł? A dowody "poza naukowe"? A ukryta historia ludzkości?

  Ha! Dinozaury wymarły miliony lat temu, to po prostu wielka ściema! Kłania się wymarła ryba latimeria...., która... he he, ożyła! :)

  www.google.pl/search?q=wymar%C5%82a+ryba+%C5%BCyje&oq=wymar%C5%82a+ryba+%C5%BCyje&aqs=chrome..69i57.7056j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8#q=latimeria

  Pozdrawiam i jednocześnie witam wszystkich!

  57kerenor@gmail.com

  Odpowiedz
Tagi
Inne artykuły
z działu Ciekawostki
SŁUCHAJ NAS
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Copyright © 2004-2021 by Radio Paranormalium