Dermatolog Bełchatów - sprawdź ofertę bvital.plNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Możesz też kupić u nas reklamę!

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
POKAŻ / UKRYJ MENU
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd.
dostępne jest z poziomu forum

Jak wyjaśnić wiedzę?


Dodano: 2009-08-31 01:01:05 | Wyświetleń: 7995 | 🕑 Odłóż na później
Jak wyjaśnić wiedzę, How to explain knowledge


Jedną z częstych wymówek tłumaczących niezajmowanie się zjawiskami paranormalnymi jest to, że jest to ludziom zupełnie niepotrzebne. Nie zgadzam się z tym argumentem. Na wiele sposobów zrozumienie paranormaliów stanowi wstęp do zrozumienia nas samych i naszych zachowań...

Jest to pierwszy z okazjonalnej serii esejów, w których spróbuję wykazać, w jaki sposób paranormalia mogą wpływać na nasze życie w sposoby, o których nie ośmielilibyśmy się pomyśleć, iż są paranormalne. W rzeczy samej, mogłoby się to znaleźć w samym punkcie centralnym wiedzy.

Moje badanie zjawisk paranormalnych dało mi wielki dar.

Jedną zaś z najważniejszych lekcji jest ta, że to, co klasyfikujemy jako "rzeczywistość", rzadko nią jest. Ludzki umysł posiada raczej predyspozycje do tworzenia iluzji w prawie każdym obszarze wiedzy.

Można to zaobserwować w procesie oceniania wiedzy. Dane są zbierane. Jest to połączone z hipotezą, prowadzącą do teorii. Sprawdzenie prowadzi do konsensusu. Konsensus staje się akceptowanym poglądem do momentu, gdy obali go nowa teoria.

To jest tenże właśnie konsensus, który wyrasta z iluzji.

Jeśli weźmiemy taki Wielki Wybuch czy chociażby ewolucję, brakuje nam ogromnych ilości potrzebnych informacji. Obecnie teoria jest niezmiennie broniona jako "prawda". Obrońcy zaś potrafią stać się czcicielami, osiągając punkt fanatyzmu.

Matematyka często jest używana do tego, by potwierdzić konsensus. Obecnie nie posiada ona rzeczywistości poza umysłem ludzkim. Co więcej, opierając się na logice, próba sprawdzenia matematyki zawsze prowadzi do "aksjomatu" lub samoudowadniającej się prawdy. Co oczywiście stanowi wymyślne określenie "wiary".

Ten argument można podważyć.

Dzieje się tak przez wskazywanie, że teoria naukowa prowadzi do nowinki technologicznej. Stąd wniosek, że teoria jest poprawna. Jakim jednak sposobem może ona być poprawna, jeśli później zostaje obalona lub radykalnie zmieniona?

Coś tu musi być nie tak. Sprawę komplikuje jeszcze później fakt, że technologia nadal działa, nawet gdy prowadząca do niej teoria jest obalona. Istnieje jednak częściowa odpowiedź, jeśli pomyślimy o teorii jak o akcie stworzenia.

Często zadawano mi proste pytanie tyczące się wiary.

Jeśli społeczność wierzy w Boską Moc i gdyby wszystkie działania czynione przez Boską Moc były prawdziwe, wówczas rzeczywistość byłaby identyczna obojętnie czy Boska Moc rzeczywiście istnieje, czy też nie. Stąd wiara stworzyła twardą, definitywną rzeczywistość.

W rzeczy samej pokrywa się to z teorią kwantową. W "efekcie obserwatora" jest stwierdzenie, że określenie może wynikać jedynie z prawdopodobieństwa świata subatomowego poprzez akt obserwacji dokonany przez inteligencję zdolną do zdefiniowania jej.

Dlatego też widzenie staje się tworzeniem. Jeśli zaś dostosujemy to do procesu wiedzy, możemy stwierdzić, iż powolnie rozwijająca się wiedza którą my, ludzie, tworzymy, prowadzi do rzeczywistości opartej na ugruntowanym wiarą konsensusie, powoli rozwijającym się przez powtarzalność na przestrzeni wieków.

Przedstawienie tego podejścia może zniechęcić. Przecież zawiera ono stwierdzenie, iż nauka obejmuje tylko jedną możliwą rzeczywistość. Odmienny konsensus mógłby doprowadzić do całkowicie nowego świata doświadczeń i nowinek technologicznych. Teraz prowadzi również do pojedynczego słowa, by wyjaśnić, czym naprawdę jest nasza "spowodowana" rzeczywistość.

To słowo to "magia".

Anthony North
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze do artykułu

Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):
Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
BBcode:

[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem

Zanim napiszesz komentarz, koniecznie zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy na łamach strony Radia Paranormalium. Prosimy nie podawać w komentarzach adresów email - do tego służy odpowiednie pole!


 • ci3sl4 (2009-08-31 11:22:21) #3684   ❗❗❗
  Artykuł kopie dupe i daje sporo to myślenia... chyba do wieczora będę rozkminiał ile % z tego co jest tu powiedziane jest prawdziwe. Szacunek dla autora (tłumacza też) ;)

  Odpowiedz
 • :) (2009-09-06 22:25:57) #3791   ❗❗❗
  Żyjemy w świecie nieskończoności, iluzji i subiektywnej jedności.
  Taak, jedynie miłość jest prawdziwa...

  Odpowiedz
 • Aquillo... (2009-11-04 23:42:14) #4071   ❗❗❗
  "Twórczy" art... ja bym jednak zadał pytanie na jakiej podstawie to wszystko działa... Impulsy elektryczne śmigające po autostradach mózgu czy tunelująca świadomość... dalej... W każdym razie coś musi pomykać... Jeżeli mózg posiada wszystkie biblioteki a mapy są kreślone według analogii świata porusza się coś co zapisuje, odkrywa... Najprościej było by rzecz, że to boska iskra... Boskością chyba jednak nazywamy to wobec czego czujemy się bezradni... Pomimo świadomości więc co dyktuje jej rozwój??????????

  Odpowiedz
Tagi
Inne artykuły
z działu Ezoteryka
SŁUCHAJ NAS
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Copyright © 2004-2021 by Radio Paranormalium