Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Możesz też kupić u nas reklamę!

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
POKAŻ / UKRYJ MENU
Właśnie nadajemy audycję na żywo! Gorąco zachęcamy do słuchania
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd.
dostępne jest z poziomu forum

Czyż piramida nie jest piramidą?


Dodano: 2006-08-31 23:20:00 | Wyświetleń: 18781 | 🕑 Odłóż na później
Wielu z nas zapewne słyszało o słynnej piramidzie znajdującej się rzekomo w miejscowości Visoko w Bośni. Do tego małego miasteczka w 2005 roku zjechały się tłumy archeologów i badaczy w celu zbadania niezwykłego obiektu. Jednym z pionierów tych badań był Semir Osmanagić, który po przeprowadzeniu wstępnych badań zauważył, że wzgórze rzeczywiście bardzo przypomina poramidę, a ponadto posiada bloki usytuowane zgodnie z kierunkami świata. Jedną ze wskazówek stanowiła analiza zdjęć satelitarnych, która wykazała, że występuje szybsze wychładzanie niektórych wzgórz w tym rejonie, co sugerowało, że wewnątrz nich znajdują się puste przestrzenie. Kamienne płyty odnalezione przez Osmanagića mogły pokrywać budowlę. Badacz u podnóża Visoćicy odnalazł również wybrukowany plac oraz wejście do tajemniczego tunelu. Wkrótce okazało się, że inne okoliczne wzgórza również mają kształt podobny do piramid. Sama Visoćica ma od podstawy około 200 metrów wysokości.

Foto


Ekipa ratowników górniczych, geologów i archeologów dowodzona przez Osmanagića badała tunele i inne warte uwagi obiekty znajdujące się w pobliżu Visoćicy. Pierwsze wyniki badań były zachęcające - odnajdowano płyty kamienne rzekomo wykonane ludzką ręką i strzaskane prawdopodobnie przez naturalny kataklizm, a także liczne inskrypcje, znajdujące się wewnątrz tuneli. Eksperci bośniaccy twierdzą, iż piramida jest dziełem Ilirów, ludu zamieszkującego te tereny od IV do II wieku przed naszą erą. Według Osmanagića, obiekt w Visoko jest piramidą schodkową ze ściętym wierzchołkiem. Piramidzie brak jednego boku - być może jest to efekt jakiegoś naturalnego osunięcia.

Czy obiekt w Bośni na pewno jest piramidą?

Kiedy w pierwszej połowie kwietnia archeolodzy badający Visoćicę dokopali się do dużych kamiennych bloków, ich zdaniem potwierdzających, że wzgórze skrywa ogromną piramidę, media rozpętały prawdziwą burzę. Gdyby informacje podawane przez prasę, radio i telewizję potwierdziły się, byłaby to pierwsza wzniesiona w starożytności w Europie prawdziwa piramida, w dodatku już 12 tysięcy lat p. n. e.! Sam Osmanagić sądzi, że odkopane kamienne bloki to zewnętrzne ściany konstrukcji. Gdyby to mogła być prawda...

Niestety, okazuje się, że są to tylko i wyłącznie bzdury. Jak ustalił Mark Rose, szef i wydawca amerykańskiego portalu Archeology, Osmanagić tylko podaje się za archeologa. Co prawda badał on przez 15 lat piramidy Ameryki Łacińskiej, jednak z opublikowanej przez niego książki "The World of Maya" wynika, że Majowie, Baskowie i Berberowie to potomkowie Atlantydów przybyłych z kosmosu. Jego idea, że w Bośni 12 000 lat temu wzniesiono piramidę, nie ma nic wspólnego z nauką, ponieważ w tamtym czasie miało miejsce ostatnie zlodowacenie. Tą okolicę zamieszkiwali tylko myśliwi, po których pozostały tylko prymitywne narzędzia.

Na domiar złego, podczas prac prowadzonych przez Osmanagića zniszczeniu mogły ulec również prawdziwe stanowiska archeologiczne.

Foto
Visoćica. Zdjęcie lotnicze


Co się zaś tyczy samej piramidy, wszelkie wątpliwości wydaje się rozwiewać artykuł doktor Colette M. Dowell, który ukazał się swego czasu w serwisie DailyGrail.com

"Zdjęcia nie mogą być podstawą do osądów", mówi Dowell, "musisz to zobaczyć sam lub być wykształconym geologiem, by zobaczyć zagięcia warstw i fałdy, które nazywane są chodnikami z naturalnego kamienia oraz że bloki nie zostały wokonane przez człowieka. Róg piramidy sfotografowany z powietrza miał pokazać jej inne strony, które nie są widoczne, tak naprawdę to wygląda jak piramida tylko na jednym zdjęciu, które jest przedstawiane najczęściej".

Równie brutalnie doktor Dowell rozprawia się z inskrypcjami znalezionymi rzekomo wewnątrz tuneli. "Przykro mi to mówić, ale tych inskrypcji na skałach na początku nie było. Rozmawiałam wiele razy z geologiem, który jako pierwszy wszedł do tuneli i znalazł skałę i był w tunelach wiele razy - tych inskrypcji nigdy tam nie było, pojawiły się dopiero pewnego ranka. Teraz jest ich więcej. Tak, inskrypcje znajdujące się na tej skale nie są prawdziwe".

Czy można jednoznacznie stwierdzić, czy obiekt w Bośni jest piramidą, czy tylko powstałym naturalnie tworem terenu? Moim zdaniem nie, przynajmniej dopóki w Visoko trwają prace wykopaliskowe.

Opracował: Ivellios
Na podstawie: uleszka.com, dailygrail.com

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze do artykułu

Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):
Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
BBcode:

[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem

Zanim napiszesz komentarz, koniecznie zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy na łamach strony Radia Paranormalium. Prosimy nie podawać w komentarzach adresów email - do tego służy odpowiednie pole!


 • Finder (2008-10-10 17:01:05) #1081   ❗❗❗
  Super ale jak nadal nie zbadali tego dogłębnie to nie powinni o niczym przesądzac bo najwięksi wariaci to czasami najwięksi geniusze.
  Chociaż to nie wyglada na piramidę za bardzo to nigdy nic niewiadomo

  Odpowiedz
 • fantasmagoria (2009-07-27 15:29:31) #3437   ❗❗❗
  O rany, piramida jest piramidą! Nie no żart. Ale zwłaszcza z góry nie wygląda za bardzo na prawdziwą piramidę...
  ...Przyroda bywa nieobliczalna. W Egipcie jest skała wyglądająca jak kobra. Jakoś ja w to nie bardzo wierzę...

  Odpowiedz
 • fantasmagoria (2009-07-27 15:30:48) #3510   ❗❗❗
  Tzn. te tunele itd. mogą być zbudowane przez ludzi ale sama góra jest jakby to powiedzieć... naturalna.

  Odpowiedz
 • Jaki problem postawić koparkę między szczytem (2010-07-13 18:38:14) #5265   ❗❗❗
  a podstawą i niech kopie. Albo się dokopie do skały , albo do piramidy. I wszystko stało by się jasne. A skoro tak nie robią , to zwykla podpucha po mojemu z tą górą.

  Odpowiedz
Tagi
Inne artykuły
z działu Zagadkowe obiekty
SŁUCHAJ NAS
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Copyright © 2004-2021 by Radio Paranormalium