https://eequus.plNie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Możesz też kupić u nas reklamę!

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
POKAŻ / UKRYJ MENU
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd.
dostępne jest z poziomu forum

Błękitne i czarne tygrysy


Dodano: 2007-01-06 21:00:00 | Wyświetleń: 30206 | 🕑 Odłóż na później
Błękitny tygrysZarówno zachodni obserwatorzy jak i tubylcy przez długi czas utrzymywali, że w Chinach pojawiły się tygrysy o innych kolorach i wzorach, niż zwykły pomarańcz i czarne pasy. Przez długi czas zachodni naukowcy traktowali te doniesienia pogardliwie. Każdy wiedział, że opowiadania o czymś takim jak białe tygrysy to zwykłe bajki. Dziś białe tygrysy są uznawane i zamieszkują wiele ogrodów zoologicznych, sceptycy wciąż jednak naśmiewają się z tygrysów niebieskich i czarnych. Jeśli istnienie niebieskich tygrysów wydaje ci się niewiarygodne, to powinieneś pamiętać, że "błękitne" ubarwienie występuje u wielu znanych zwierząt, takich jak niebieskie bydło krótkorożne i koty rasy kot rosyjski. Doniesienia o niebieskich tygrysach pochodzą z chińskiej prowincji Fujian.

Niebieskie i czarne tygrysy cieszą się zaledwie małym zainteresowaniem w polu badań kryptozoologicznych, ponieważ najprawdopodobniej posiadają one jedynie zmutowany gen odpowiedzialny za ubarwienie i nie są godne tego, aby uznawać je za podgatunek lub gatunek. Jednakże, gdy nie jesteśmy tego pewni, powinniśmy ich szukać aż do skutku. Możliwe jest, że te niezwykłe zwierzęta już dawno wymarły wskutek zmniejszenia się populacji wszystkich tygrysów. Jeśli jednak błękitne ubarwienie jest sprawką recesywnego genu, który nadal może istnieć u tygrysów, to wtedy mogą się urodzić nowe okazy, oczywiście jeśli normalne tygrysy będą się rozmnażać.

Istnienie bardzo ciemnych tygrysów zostało potwierdzone dzięki skórom takich okazów oraz samym zwierzętom znajdującym się w ogrodach zoologicznych, nigdy jednak nie zaobserwowano całkowicie czarnego zwierzęcia. O występujących w naturze całkiem czarnych tygrysach donoszono z kilku miejsc: z Indii, wyspy Jawa i Myanmaru w Birmie. Zwierzęta te są opisywane jako bardzo podobne do czarnych panter, są jednak większe od lampartów i według opisów świadków, którzy je widzieli, można u nich dojrzeć czarne pasy na ciemnym tle, które jest o jeden ton jaśniejsze od pasów (ta cecha występuje też u melanistycznych lampartów, u których jedynie z bliska można odróżnić pasy od tła). Część tych "czarnych tygrysów" w rzeczywistości okazała się być melanistycznymi lampartami, w większości jednak relacje o czarnych tygrysach nie niosły ze sobą okazu, który można byłoby dostarczyć naukowcom, zagadnienie nadal budzi więc wątpliwości.

Czarny ciciulekW Tajlandii obserwowany jest również tygrys brązowy. Zwierzę posiada rzekomo czarne pasy na brązowym tle. Różne brązowe tygrysy, także i takie pozbawione pasów, są opisywane w Indiach, w szczególności w Tygrysim Rezerwacie w Similipalu. Z Malezji pochodzą relacje o tygrysie zwanym harimau jalor, który posiada pasy o różnych kolorach, przy czym są one ułożone wyłącznie poziomo.

Tygrysy żyjące w Afryce (gdzie oficjalnie nie żyją na wolności) przeważnie posiadają dziwne ubarwienie lub inne niezwykłe cechy. Może to wskazywać na to, że o ile takie tygrysy naprawdę istnieją, to mogą być jakimś afrykańskim podgatunkiem tygrysa, lub też mogą reprezentować inny gatunek (tak jak zmutowane pasiaste lamparty), który tylko przypomina tygrysa i jest nazywany tygrysem przez tubylców. Przykładem może być "tygrys górski" obserwowany w górzystych regionach Czadu, Senegalu i Republiki Afryki Środkowej. Zwierzę opisywane jest jako posiadające czerwonawe futro z czarnymi pasami i nie posiadające ogona. Niektóre z tych zwierząt posiadają długie zęby, przez co wielu kryptozoologów sądzi, że mogą to być okazy kotów szablozębnych. Innym możliwym afrykańskim podgatunkiem tygrysa jest mngwa, szary lew o wymiarach lwa z ledwie widocznymi cętkami.

Relacje o szczególnie ubarwionych i uwzorzonych "tygrysach" docierają także z Ameryki Południowej. Jednakże dopóki nauka nie uzna istnienia w tamtych rejonach dzikiej populacji tygrysów, to takie sprawozdania będą klasyfikowane jako niepotwierdzone anormalnie ubarwione jaguary (szczególnie odkąd jaguary są często nazywane przez tubylców "tygrysami", co prowadzi często do pomyłek).

Newanimal.org
Tłumaczenie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze do artykułu

Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):
Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
BBcode:

[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem

Zanim napiszesz komentarz, koniecznie zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy na łamach strony Radia Paranormalium. Prosimy nie podawać w komentarzach adresów email - do tego służy odpowiednie pole!


 • Emcia (2009-01-15 21:35:29) #1993   ❗❗❗
  Jezu, weźcie mnie trzymajcie.
  Nie mam nic do artykułu, uprzedzam ;)
  Ale to ZDJĘCIE. ten niebieski tygrys to istny FOTOMONTAŻ. znam się na tym. Dajcie mi zdjęcie białego tygrysa, a sama takie coś zrobię. a może chcecie różowego w zielone plamki? Px
  A sama wierzę w istnienie całkiem czarnych tygrysów. to całkiem możliwe.

  Odpowiedz
 • Ivellios (2009-01-15 23:55:42) #1994   PW   ❗❗❗
  Emcia, ślepa jesteś? Widać przecież na fotce podpis autora tej grafiki. Nie musisz nas uświadamiać, że to fotomontaż. Na przyszłość DOKŁADNIE SIĘ PRZYJRZYJ, zanim opieprzysz kogokolwiek za ilustrację wyglądającą jak fotomontaż...

  Odpowiedz
 • migdillena (2009-02-07 19:50:57) #2231   ❗❗❗
  najpierw niech poznają wszystkie rasy tygrysów, potem niech mówią, że to nowość...

  Odpowiedz
 • fantasmagoria (2009-06-17 21:32:15) #3178   ❗❗❗
  No dobra, fotomontaż tutaj trochę niepotrzebny, ale w takie 'kolorowe' tygrysy całkiem wierzę, zwłaszcza czarne, w końcu skoro są i białe?(Trochę mam wątpliwości co do błękitnych, chyba, że to taki błękit jak w przypadku niektórych kotów?)

  Odpowiedz
 • Kryptozoolog (2009-11-08 11:49:35) #4078   ❗❗❗
  Ehh, przecież oczywistym jest że jest to fotomontaż by pokazać jak taki niebieski tygrys może wyglądać. I po co wtedy taka dyskusja?
  Nie jest to też żaden nowy gatunek, po prostu wada genetyczna, dość często spotykana wśród różnych gatunków.

  Odpowiedz
 • supolo (2010-04-06 17:54:48) #4776   PW   ❗❗❗
  To mogą być jakieś albinosy! Ale to zdjęcie niebieskiego to rzeczywiście fotomontaż.

  Odpowiedz
 • Amelka (2010-10-06 15:53:33) #5660   ❗❗❗
  Zastanawia mnie jedna rzecz w tym artykule a mianowicie czym różni się tygrys brązowy od zwykłego przecież normalny tygrys też jest brązowy w czarne pasy.

  Odpowiedz
 • Marchewka (2010-12-13 10:11:52) #5888   ❗❗❗
  Nie wiem czy to fotomontaż czy nie.Niedawno czytałam coś w książce na ten temat i myślę ,że to najzwyklejsza legenda.Według wierzeń przynosił szczęście swemu posiadaczowi.Którym zawszę było jakaś wieś albo plemiona nie wiem co ale tygrys przynosił im szczęście tak twierdzili jego posiadacze w starożytności.Przykład ;jego posiadacze mieli więcej plonów w każdym okresie żniw.Aż do kradzieży tygrysa. I tak w kółko aż do ucieczki tygrysa i podobno zamieszkuje Chińskie lasy i będzie przynosił szczęście kolejnemu posiadaczowi lecz na razie przynosi szczęście samemu sobie więc jeśli ktoś uważa ,że ta legenda jest prawdziwa i chcę go złapać rzyczę mu powodzenia.

  Odpowiedz
 • Ja (2011-03-20 14:48:49) #6352   ❗❗❗
  Nie trzeba być niewiadomo jakim naukowcem by uznać że to jest jedynie rodzaj mutacji w tym wypadku melaniny ktora jest odpowiedzialna za kolor ubarwienia sierści, czym tu sie zachwycać ?

  Odpowiedz
 • asia (2013-05-12 19:31:58) #7810   ❗❗❗
  jeśli chodzi o niebieskiego tygrysa to jak już w artykule jest napisane nic nie jest dokładnie potwierdzone więc zdjęcie napewno nie jest prawdziwe. Myślcie trochę !

  Odpowiedz
Tagi
Inne artykuły
z działu Kryptozoologia - nieznane zwierzęta
SŁUCHAJ NAS
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
NEWSLETTER
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Copyright © 2004-2020 by Radio Paranormalium