Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Możesz też kupić u nas reklamę!

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
POKAŻ / UKRYJ MENU
Właśnie nadajemy audycję na żywo! Gorąco zachęcamy do słuchania
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd.
dostępne jest z poziomu forum
ARTYKUŁY
CIEKAWOSTKI
NAJNOWSZE FILMY
Tajemnica posągów z Wyspy Wielkanocnej - komentarze do artykułu
Komentarze wyświetlam w kolejności od najstarszego do najnowszego
Kliknij tutaj, aby powrócić do lektury artykułu

Komentarze do artykułu
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):
Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
BBcode:

[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem

Zanim napiszesz komentarz, koniecznie zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy na łamach strony Radia Paranormalium. Prosimy nie podawać w komentarzach adresów email - do tego służy odpowiednie pole!
Wyświetlam 50 komentarzy na jednej stronie.
Wszystkich komentarzy do tego artykułu: 8, obecna strona 1, ilość stron 1

[1]
 • tomi (2009-09-05 11:14:48) #3783   ❗❗❗
  mit o powstaniu świata inków mówi o kamiennych posągach które kiedyś były ludnością na świecie

  Odpowiedz
 • Kryptozoolog (2009-11-08 12:20:41) #4092   ❗❗❗
  Tomi -
  Indianie mieli mnóstwo niewiarygodnych teorii, tajemniczych Bogów i historię, ale wiadomo jedno:
  Że pochodzili z Australii, Indonezji i Wschodniej Azji, później z Syberii przechodząc przez tą cieśninę. W takim razie nie byli też jakimiś tajemniczymi stworami, o których nic nie wiemy.
  Posągi mogły oznaczać umarłych osadników wśród tych, którzy tam przybyli... Mogły też oznaczać wszystkich ich Bogów, albo być dla kogoś znakiem z powietrza lub znakiem oddania dla kogoś lub czegoś.

  Odpowiedz
 • ktoś (2011-05-30 12:10:08) #6598   ❗❗❗
  Moze poprostu im sie nudziło i nic innego nie mieli roboty przez tyle setek czy tysiecy lat? albo chcieli zostawić po sobie naprawde ogromny i zauwazalny ślad dla przyszlych pokoleń? tak tylko se mysle bo wkoncu ludzie zawsze znajdą sposób i zeby pokazać swoją wielkosc z czego niekture są chore i bardzo czasochlonne a te posągi mogą pokazywać jak wielkie bylo ich ego (i ambicje)

  Odpowiedz
 • Al390 (2011-05-31 17:12:49) #6600   ❗❗❗
  Powodem budowy posągów na taką skalę nie był zapewne motyw "coś z niczego", czyli zróbmy coś bo mi/nam się nudzi. Skłaniam się ku kulturze i religii, a także ku ukazaniu władzy plemienia. W końcu w biblii, w historii budowy wieży Babel jest wpisane, że gabaryty wieży odzwierciedlały potęgę plemienia/narodu. Tak i mogło być tutaj- by nikt nie śmiał ich zaatakować. Mógł to być efekt ego jakiegoś wodza, podobnie jak piramidy w Egipcie. Albo miały świadczyć o ich uwielbieniu do bogów, a tzw. polski "posąg Aragorna" jest czymś innym niż próbom pokazania poprzez czyn swojej wiary? Czyż logicznym nie jest, że mogli chcieć się w ten sposób przypodobać swym bogom? A może byli bardziej rozwinięci umysłowo (w sensie kultury) niż nam się wydaje, i posągi zostały zbudowany jako tamtejsze statuy wolności czy wieże eiffla? Cóż, jeżeli nie znajdzie się dowód, i to nie byle jaki, będzie można "ustawić" jedną z teorii, nie tylko transportu, ale i przeznaczenia owych posągów, ponad innymi.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Oola90 (2012-03-14 19:04:45) #7299   ❗❗❗
  Aha Więc Wyspa Wielkanocna ma jeszcze nadal tajemnice a najwięcej tajemnic skrywają Moai...

  Odpowiedz
 • (2012-05-15 12:24:58) #7423   ❗❗❗
  Moim zdaniem posągi są zbudowane tak aby były zwrócone w stronę słońca tak jak wiele innych kultur w starożytności tak i tu odgrywało ważną rolę. Myślę że to są posągi ich królów/władców lub wielkich ludzi. A może też i bóstw. Ważny argument jest słońce, a odległość dla gorliwych wierzących nie jest problemem. Być może dotknęła ich klęska i właśnie na przebłaganie bogów wybudowali te posągi, nie chcieli zginąć bali się ich.


  Odpowiedz
 • qqqq (2013-07-11 13:45:17) #7846   ❗❗❗
  W czasie ostatnich świąt Wielkanocnych w TVP emitowany był program dokumentalny nt. wlaśnie Wyspy Wielkanocnej. Grupa naukowców próbowała rozwiązać problem transportu Moai na miejsce. Po wielu próbach znaleźli dość prosty sposób. Do transportu potrzebne były trzy grupy, każda po kilka osób. Moai obwiązywano linami. Jedna grupa chwytała liny z lewej, druga z prawej strony, Trzecia natomiast stała z tyłu i trzymała liny tak, aby posąg się nie przewrócił. Jak to wyglądało w praktyce? Banalnie! Grupy z prawej i lewej strony na zmianę pociągały liny. Dzieki temu (oraz przytrzymywaniu przez grupę z tyłu) Moai zaczynał się bujać na boki i powoli przemieszczać do przodu (wyglądało to trochę jak chód pingwina ;P). Dzięki odrobinie praktyki ludzie byli w stanie przemieścić Moai na praktycznie każdą odległość, pod górę i z góry oraz na boki. Co więcej, z oddali faktycznie wyglądało jakby Moai sam "chodził"

  Nie pamiętam tytułu tego filmu. Na 100% był w TVP w czasie ostatnich świąt Wielkanocnych, chyba nawet w Niedzielę Wielkanocną przed południem. Polecam dotrzeć do niego i obejrzeć. Wyjaśnienie przemieszczania Moai jest zaskakująco proste...

  Odpowiedz
 • qwertyuiop1 (2016-05-20 14:50:04) #14894   ❗❗❗   📧
  Może być :-}

  Odpowiedz
Wyświetlam 50 komentarzy na jednej stronie.
Wszystkich komentarzy do tego artykułu: 8, obecna strona 1, ilość stron 1

[1]
Copyright © 2004-2021 by Radio Paranormalium