Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
Przerwa w nadawaniu - zmieniamy oprogramowanie
(dodano: 2019-05-05 17:19:00)
Wróć na stronę główną

W najbliższym czasie - być może nawet jeszcze dziś - przystąpimy do wymiany oprogramowania wykorzystywanego przez nasz radiowy serwer. Na czas trwania tej operacji postaramy się uruchomić jakiś serwer zastępczy, lub przynajmniej uruchomić zastępcze nadawanie na YouTube.

Zainteresowanych szczegółami typu po co to robimy, z jakiego oprogramowania przechodzimy na jakie, itd. zapraszamy do kliknięcia w "Czytaj więcej" i zapoznania się ze zmianami, jakie zajdą "pod maską" Radia Paranormalium :) Lekturę polecamy szczególnie tym z Państwa, którzy prowadzą własne stacje radiowe lub inne usługi streamingowe.

Obecnie wykorzystujemy oprogramowanie Icecast, Shoutcast (systemy służące do nadawania dźwięku) oraz Liquidsoap (autopilot). Całością zarządza Centova Cast, czyli zestaw oprogramowania sterujący działaniem całego radia, wpuszczaniem prezenterów na antenę, ustawianiem strumieni, itd.

Choć z perspektywy przeciętnego słuchacza wszystko działa jak powinno, to jednak z perspektywy nas - osób tworzących Radio Paranormalium - Centova Cast ma kilka wielkich minusów:

- dość ograniczona funkcjonalność (nie obsługuje np. wielu funkcji oferowanych przez Liquidsoap - po prostu nie ma możliwości ich włączenia, gdyż ekipa z Centova do tej pory nie zaimplementowała ich obsługi)

- bardzo przestarzały i miejscami bardzo niewygodny w obsłudze interfejs

- liczne drobne problemy, takie jak np. nieprawidłowo działające ustawianie prędkości bitowej (bitrate ustawia się przy pomocy suwaka, który w niektórych przeglądarkach nie wyświetla się wcale i trzeba dokonywać "surowej edycji" ustawień Liquidsoap`a)

- największa wada: CENA. Centova Cast jest oprogramowaniem komercyjnym, a miesięczny abonament w najtańszej edycji kosztuje 7 dolarów + VAT. W przeliczeniu na złotówki, wychodzi ok. 55 złotych miesięcznie. Jak na polskie warunki to wciąż sporo! Szczególnie mając na względzie również pozostałe koszty związane z prowadzeniem tak dużego serwisu, jak Radio Paranormalium

- pomoc techniczna co prawda istnieje, jednak pisząc do BOK-u, trzeba się nieraz uzbroić w naprawdę dużo cierpliwości

Obecnie jednak na horyzoncie pojawiła się alternatywa, która pod względem funkcjonalności bije na głowę Centova Cast`a, a do tego dostępna jest za darmo. Ową alternatywą jest AzuraCast">www.azuracast.com/">Azura..., czyli opensource'owy panel do zarządzania radiem internetowym. Zalety:

- cena, a raczej jej brak - jak już wspomnieliśmy, panel AzuraCast dostępny jest za darmo

- responsywny interfejs, który pozwala wygodnie zarządzać radiem nawet ze smartfona, i to bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji

- liczne usprawnienia w postaci np. możliwości automatycznego nagrywania audycji nadawanych na żywo (w samym panelu tego nie ma, AzuraCast umożliwia jednak włączenie tej funkcji w pliku konfiguracyjnym Liquidsoap)

- w ten sam sposób można "naprawić" strumienie w formacie OPUS, usuwając z nich metadane - dzięki czemu słuchacze używający strumieni w OPUS-ie nie będą słyszeli irytujących przerw między poszczególnymi utworami czy audycjami

- funkcję pomocy technicznej pełni repozytorium na GitHubie, gdzie deweloperzy AzuraCast bardzo szybko reagują na zgłoszenia błędów i usterek

- AzuraCast posiada również generator raportów słuchalności poszczególnych utworów

Więcej o funkcjonalnościach oferowanych przez AzuraCast na">www.ivellios.com/2019/04/... swoim prywatnym blogu napisał Ivellios - który też przetłumaczył większość interfejsu AzuraCast na język polski.

Dołożymy wszelkich starań, aby zmiana oprogramowania na naszym serwerze radiowym przebiegła w miarę sprawnie i szybko. Przerwa w normalnym nadawaniu nie powinna być długa. Postaramy się również, aby nie było konieczne zmienianie przez Państwa adresów strumieni w używanych przez Was odtwarzaczach.

Komentarze · Dodaj komentarz
  • Ivellios
    (2019-05-05 18:10:02)
      📧 pw | 📧 email | 👮 raport

    18:09: Centova Cast poszło się kochać, przystępuję do instalacji AzuraCast...


    | Odpowiedz



  • Ivellios
    (2019-05-05 19:36:39)
      📧 pw | 📧 email | 👮 raport

    19:33: AzuraCast zainstalowane, aktualnie przetwarzają się empetrójki w autopilocie. Konto do nadawania utworzone. Pojawi się dodatkowy strumień dla naprawdę mega słabych łącz - OPUS 8kbps. Włączyłem automatyczne nagrywanie audycji live. W sumie to z większych rzeczy do zrobienia pozostało jeszcze tylko przepiąć subdomenę shoutcast.paranormalium.pl używają w odtwarzaczu na Androida. No i zmodyfikować skrypt zbierający statystyki słuchalności i tytuły audycji.


    | Odpowiedz



  • Ivellios
    (2019-05-06 18:23:00)
      📧 pw | 📧 email | 👮 raport

    Wygląda na to, że na ten moment wszystko działa. Będzie jednak parę zmian w strumieniach:
    - zniknie strumień AAC+ 24kbps - jest z tym kodekiem jakiś problem, włączenie go powoduje "kaczkowanie" dźwięku, czyli nagłe skoki głośności
    - strumienia OPUS w 8kbps też nie będzie - uznałem, że nie jest potrzebny, ponadto również były z nim pewne problemy

    Może się zdarzyć jeszcze parę przerw krótkich w nadawaniu, bo muszę załadować muzykę do autopilota i pododawać parę innych playlist.

    W dającej się przewidzieć przyszłości będę też musiał zaktualizować nasze aplikacje mobilne i na PC, ze względu na zmianę adresów paru strumieni. U słuchaczy korzystających z naszych aplikacji może nie działać strumień MP3 128kbps oraz prawdopodobnie 320kbps. Wspomniane strumienie są jednak normalnie dostępne poprzez odtwarzacz na stronie, również na smartfonach jest do niego mocno ułatwiony dostęp (duży przycisk "Słuchaj" w lewym dolnym rogu).


    | Odpowiedz



  • Ivellios
    (2019-05-06 1:47:23)
      📧 pw | 📧 email | 👮 raport

    01:47: jakiś dziwny problem z przepełnieniem dysku -> reinstalacja systemu


    | Odpowiedz



  • Ivellios
    (2019-05-06 3:38:54)
      📧 pw | 📧 email | 👮 raport

    Radio zaczęło nadawać, ale z jakiegoś powodu program nadający nie chce się połączyć z żadnym serwerem. W dzień będę z tym walczył, mam nadzieję że do wieczora uda się wszystko postawić na nogi...


    | Odpowiedz



  • Antares
    (2019-05-11 9:48:57)
    | 👮 raport

    Ivellios, dzięki za dołożenie do strumieni 320 AAC kbps. Jak słucham na smartfonie czy laptopie to preferuję stream Opus, natomiast na dekoderze podłączonym do wzmacniacza wybrałem ten stream (dekoder nie obsługuje Opusa, ale Ivelliosie między innymi obsługuje FLACi :-) - to oczywiście mały żąrt, formaty bezstratne w przypadku studyjnych audycji mówionych to byłaby już sztuka dla sztuki). Generalnie pod względem nadawczym Radio Paranormalium to dla mnie wzorzec, wybór streamów powoduje że każdy dobierze sobie coś dopasowanego do warunków i możliwości. Mnie cieszą te wysokiej jakości, nie zniżajmy się do poziomu DABa czy streamów Polskiego Radia od których uszy się wykręcają na dźwięki dowolnej muzyki.

    Jest tylko jedna zagwozdka, występująca od pewnego czasu, a która mnie dziwi. Przeszkadzać, nie przeszkadza, bo i tak audycji archiwalnych słucham sobie często w tle. Po prostu zdarzają się przypadki w których opis nie zgadza się z treścią, przykładowo wczoraj opis audycji w playerze to "Kmieciu - NWO", a w rzeczywistości była to "Teoria Chaosu".

    PS W przypadku audycji archiwalnych szkoda, że nie ma możliwości podglądu kiedy audycja się skończy. Ułatwiłoby to planowanie dalszej części dnia :-)


    | Odpowiedz
    • Ivellios
      (2019-05-11 15:50:26)
        📧 pw | 📧 email | 👮 raport

      Z tym wyborem streamów to prawda, nie spotkałem jeszcze stacji która oferowałaby aż taką gamę strumieni dopasowanych do różnych potrzeb. Tylko Radio Dream Time może się jeszcze pochwalić dość szerokim wyborem streamów z różnymi bitrate'ami.

      Natomiast jakość przekazu Polskiego Radia przez Internet i w DAB+ to rzeczywiście jakiś dramat. Już samo stosowanie formatu AAC+ i wciskanie ludziom kitu o "jakości dźwięku wyższej niż w analogowym FM" zalatuje robieniem własnych słuchaczy w balona, szczególnie tych bardziej obeznanych w kwestii działania różnych kodeków audio. AAC+ ma to do siebie, że obcina pasmo przenoszenia do 10 kHz (przy 128 kbps, przy niższych debitach ta granica jest odpowiednio niższa), po czym to co jest powyżej tej granicy próbuje odtwarzać, transponując i modyfikując sygnały dźwiękowe poniżej 10 kHz. Przez to sybilanty i inne wysokie tony zostają bestialsko i z premedytacją wzięte i zamordowane :(

      Nadawanie we FLAC'u teoretycznie byłoby możliwe (Liquidsoap obsługuje ten format), tylko że wtedy mało kto by z niego korzystał ze względu na wysokie użycie łącza. No i sam FLAC dość mocno jednak obciąża procesor, dużo mocniej niż taki OPUS czy AAC.

      Odpowiedz





Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:



Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
PROGRAM NA DZIŚ
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Arkadiusz Miazga
Czas Tajemnic - blog Damiana Treli
Forum Portalu Infra
Głos Lektora
Instytut Roberta Noble
Księgarnia-Galeria Nieznany Świat, księgarnia ezoteryczna, sklep ezoteryczny, online, Warszawa
Paranormalne.pl
Player FM
Portal Infra
Poszukiwacze Nieznanego. Blog Arkadiusza Czai
Poznajemy Nieznane
The Monroe Institute Polska
UFO-Relacje.pl - polska baza relacji o obserwacjach UFO
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2024 by Radio Paranormalium