Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

XIX-wieczny spirytualizm i szaleństwo


Dodano: 2015-12-14 02:13:03 · Wyświetleń: 4519
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp


Przez ostatnie cztery lata większość swojego wolnego czasu poświęciłam na badanie XIX-wiecznego spirytualizmu. Chyba nie mam go jeszcze dosyć. Szczególnie fascynujące są związki pomiędzy ruchem sufrażystek, spirytualizmem i rozwijającymi się pojęciami uzdrowienia.

Pączkująca naukowa psychologia XIX wieku zapalczywie usiłowała pokazać zarówno media spirytualistyczne jak i wierzących, jako osoby z zaburzeniami umysłowymi - w rzeczy samej, spirytualizm przyciągał szaleńców. Niewątpliwie popularność oraz poziom szumu związanego ze spirytualizmem powodowały, że nowe psychologie były scentralizowane. Tak naprawdę spirytualizm posiadał grono natychmiastowych oszczerców i wrogów! Tradycyjne oraz nowo założone instytucje religijne, establishment medyczny oraz wszyscy powiązani z żałobą, grabarstwem i psychologią. Taka lista oponentów robi dość duże wrażenie. Naprawdę, nic dziwnego, że spirytualizm miał tak bardzo pod górkę z przekazaniem społeczeństwu swojej wiadomości. Mając na uwadze całą tę opozycję, zaskakujące może się wydawać, że spirytualizm zdobył taką popularność, jaką zdobył. Uważam, że to tylko pokazuje, jak mocne są tak naprawdę jego dowody.

Podarunek na udowodnienie życia po śmierci

Każde doświadczenie religijne zawierające uśpienie codziennej świadomości, takie jak ekstatyczna wspólnota z Bogiem czy mediumizm, dawało się sprowadzić do postaci patologicznej. Wciąż niestety jest to bariera dla prowadzenia autentycznych badań na tym polu. Pamiętając, że spirytualizm stanowi dar potwierdzający istnienie życia po śmierci, to przykre i pseudonaukowe orzeczenie dla wielu ludzi skutecznie utrzymywało spirytualizm poza obszarem ich zainteresowań.

Dobrze znany był na przykład fakt, że na polu mediumizmu kobiety dominowały nad mężczyznami w stosunku 100 do 1. Oczywiście, ten rzucający się w oczy fakt nie umknął uwadze medyków. U kobiet, u których zdiagnozowano szaleństwo, choroba była kojarzona z ich układem rozrodczym. To wyjaśniało, dlaczego tak wiele kobiet uległo patologicznemu stanowi mediumizmu (interesujący ogólnikowy argument faworyzowany przez wiktoriański umysł). Żywość i kobiecość były dosłownie przeciwstawnymi pojęciami.

W tamtym czasie istniało kilka obdarzonych mediów, które naprawdę rzucały wyzwanie poglądowi, że wszystkie boskie manifestacje były płci męskiej. U schyłku palenia czarownic, gdy wywoływane przez te media cuda stały się przedmiotem publicznej debaty, musiał oczywiście być stosowany przesadny poziom rozwagi.

Media zachęcały do podkreślania chrześcijańskich korzeni

Zmartwieni wspierający naciskali na wszystkie media, aby podkreślały swoje chrześcijańskie korzenie oraz używały języka znanego i wygodnego dla chrześcijańskiej większości. Do dziś u wielu zwolenników spirytyzmu istnieją pozostałości tej ostrożności.

Cora Richmond

Pierwszą na liście transowych mediów do zbadania powinna być pani Cora L. V. Richmond. Urodziła się w 1840 roku w miejscowości Cuba w stanie Nowy Jork, a zmarła w Chicago na początku 1923 roku. Gdy była małym dzieckiem, ludzie przemierzali wiele mil, aby siedzieć razem z nią i aby ich uzdrawiała. Do czasu, gdy skończyła 15 lat, była już na etapie wchodzenia w trans i przekazywania wiadomości, które wpływały na bieg amerykańskiej historii. Poprzez Corę przemawiały najwyższe istoty duchowe. Przyciągała tysiące zwolenników z całego świata, inspirowała najświatlejsze umysły XIX wieku i była pierwszą Amerykanką, która sama zaczęła zarabiać.

Zorganizowała pierwszy Parlament Religii w Chicago (po czym wkrótce zabroniono jej brać w nim udział!). W Chicago założono też pierwszy Kościół Spirytualistyczny przeznaczony dla jej zwolenników, nazwany Kościołem Duszy.

Napisała wiele książek, a jej wypowiedzi przekazane w transie również wydano drukiem. Nauczała najbardziej obdarzone media i każdego roku do Cassadaga Camp (później przemianowanego na Lilydale) przyciągała tysiące ludzi.

Kathleen Meadows, unexplained-mysteries.com
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Magister Kathleen Meadows to praktykująca ekstrasenska. Więcej informacji na temat Cory Richmond znajdziesz na stronie http://www.psychicanada.com

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:



Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
PROGRAM NA DZIŚ
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Arkadiusz Miazga
Czas Tajemnic - blog Damiana Treli
Forum Portalu Infra
Głos Lektora
Instytut Roberta Noble
Księgarnia-Galeria Nieznany Świat, księgarnia ezoteryczna, sklep ezoteryczny, online, Warszawa
Paranormalne.pl
Player FM
Portal Infra
Poszukiwacze Nieznanego. Blog Arkadiusza Czai
Poznajemy Nieznane
The Monroe Institute Polska
UFO-Relacje.pl - polska baza relacji o obserwacjach UFO
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2024 by Radio Paranormalium