Strona 1 z 1

Naturalny reaktor jądrowy

: 2011-05-01, 15:30
autor: ifar15
Reaktory jądrowe to główny element elektrowni atomowych. Taki reaktor to wytwór człowieka, kolejny dowód jego geniuszu i stopnia zaawansowania cywilizacyjnego na jakim obecnie jesteśmy.

http://www.iwiedza.net/encyklo/images/j/reaktor.jpg

Czy jednak możliwe jest aby coś na rodzaj reaktora powstało już ponad 1,5 miliarda lat temu, na długo przed pojawieniem się ludzi? Jeśli tak to pewnie zrobiła to jakaś inna cywilizacja. Tylko istota żywa może wybudować sprawnie działający reaktor jądrowy. Po głębszej analizie okazuję się że jednak nie…

Nuklearna reakcja łańcuchowa zachodzi gdy neutrony uwolnione w procesie rozpadu jądra uranu, bombardują inne jądra uranu, powodując ich rozpad i powstawanie następnych neutronów. Taka reakcja prawdopodobnie zaszła 1 700 000 000 lat temu w subtropikalnym rejonie współczesnego Gabonu i została spowodowana przez w pełni naturalne oddziaływania przyrodnicze.

W roku 1972 francuscy naukowcy odnaleźli dowody, świadczące, że w obecnej kopalni uranu w Oklo w Gabonie siły przyrody zbudowały chłodzony wodą reaktor nuklearny, działający przez ponad milion lat z przerwami. Raport o tym wydarzeniu przedstawił dr. F.Perrin, poprzednio przewodzący CEA-Komisji Energi Atomowej we Francji. Podstawowym dowodem, przedstawionym przez ekipę francuskich naukowców dla potwierdzenia hipotezy naturalnego reaktora, jest zadziwiający niedobór pewniego izotopu uranu. W normalnych warunkach uran zawiera 0,72 procenta izotopu o masie atomowej 125. Złoże Oklo zawiera go znacznie mniej. Na tej podstawie naukowcy stwierdzili że wytłumaczeniem tego zjawiska musi być spontaniczna reakcja jądrowa, która zaszła setki milionów lat temu.

Kolejne wskazówki znalezione w tym rejonie potwierdziły tę tezę. W niektórych miejscach złoża Oklo odnaleziono większą niż normalnie zawartość izotopu 235U. Z początku wprawiło to naukowców w zakłopotanie, ale później stwierdzili, że prawdopodobnie tak jak w naszych sztucznych reaktorach w wyniku reakcji reakcji łańcuchowej wytworzył się między innymi radioaktywny izotop plutonu, który szybko uległ z powrotem rozpadowi do uranu. Ten „nowy” uran był młodszy a więc bogatszy w 235U, niż uran początkowy. Po dokładnym przebadaniu w laboratorium w próbce rudy z Oklo znaleziono śladowe ilości czterech rzadkich pierwiastków: neodymu, samaru, europu i ceru- w proporcjach spotykanych dotychczas w odpadach ze sztucznych reaktorów przemysłowych.

Dla zaistnienia spontanicznej reakcji łańcuchowej musi być spełnionych wiele warunków. Stężenie uranu w rudzie musi być bardzo wysokie. Muszą być obecne: moderator i chłodziwo. W glebie natomiast nie może być zbyt dużo substancji pochłaniających neutrony. Geologiczne badania rejonu Oklo wykazały, że w erze prekambryjskiej mogły tam zaistnieć takie warunki.

Ostateczne udowodnienie realności zaistnienia reakcji jądrowej w Oklo wywołało pytania czy możliwe jest aby takie zjawisko występowało powszechnie na Ziemi. Naukowcy wierzą że tak niesamowity zbieg okoliczności sprzyjających mógł powstać także gdzie indziej na Ziemi. Jednak utrzymują oni że takie reakcje mogły mieć miejsce tylko w minionych epokach geologicznych ponieważ ze względu na ciągły rozpad materiału radioaktywnego prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia tak fantastycznej kombinacji sprzyjających okoliczności maleje z roku na rok i jest już dzisiaj zupełnie niemożliwe.

źródło: Księga rzeczy dziwnych na podstawie Book of the Strange, The World Almanac