Rozłam

Dział na wszelakiego typu tematy religijne, dotyczące wiary oraz zagrożeń związanych z działalnością sekt
bialykruk

Rozłam

Post autor: bialykruk »

Nurtuje mnie pytanie , co skłania ludzi do tworzenia nowych kościołów.
Obecnie zaleglizowanie kościoła w gruńcie rzeczy nie jest aż tak trudne do realizacji.
Kto na tym zyska , a kto traci na rozłamie.
Jeszcze jendno czy wniosło to coś pozytywnego do histori.
intraneus

Post autor: intraneus »

Co skłania: Roznice pogladowe. Np. jedni uwazaja, ze powinni isc za wyznawcami swietej tykwy a inni za wyznawcami swietego sandala. Sklania tez walka o wplywy.
Traci na tym stary kosciol. Zyskac moze nowy.
Co to znaczy "pozytywnego"? Pozytywnego dla kogo? Wszystko jest relatywne. Dla starego kosciola to nie jest pozytywne, bo traci sfery wplywow i wyznawcow, a wiec kesz. Dla nowego jest pozytywne, bo moze zyskac kesz, a wiec wladze i wyznawcow.
Czlowiek jest istota religijna, wiec ja wole miec wybor, niz byc zmuszony do wyznawania jedynej slusznej religii. Poza tym jest masa kwestii, ktore musial bys doprecyzowac w pytaniach.

Pogladowo polecam wszystkim zobaczenie "Zywotu Brajana" wg Cyrku Monthy Pythona. Bardzo pouczajacy film o podobnych kwestiach ;)
bialykruk

Post autor: bialykruk »

Chodziło mi czy ma to jakiś pozytywny wpływ na myślenie ogółu , nie tylko dla nowego i starego , ale i dla osób postronnych.Czy ma to jakiś wpływ na życie większości ludzi.
Czy jest możliwe bym i np. ja mógł taki "kościół" założyć?
intraneus

Post autor: intraneus »

Co to znaczy "wiekszosc ludzi"? Czy schizma w kosciele ma wplyw na mieszkancow Afryki? Czy jak? Nie wiem o co ci chodzi za bardzo ;)

Zalozyc kosciol jest latwo. Z tym ze teraz to nie jest juz takie oplacalne. Kiedys owszem. Gdy bylo się kaplanem, to mozna bylo sprowadzac samochody bez cla, nie placilo się jakichs tam podatkow itp. Wiec ludzie zakladali np. "kosciol wyznawcow krzesla", dawali se swiecenia kaplanskie i robili biznes.

Teraz zostaly raczej tylko dzialania dla idei. Ale tu nasowa się pytanie: po co ci kosciol ? Chcesz pomoc swiatu? Zacznij od siebie :)
Ostatnio zmieniony 2006-03-26, 16:03 przez intraneus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wedrowiec00
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 80
Rejestracja: 2005-08-30, 21:27

Post autor: Wedrowiec00 »

Jeżeli rozwazasz kwestię założenia kościoła , to zacznij od siebie . Na jakim etapie rozwoju jesteś ? Czy masz jakieś " moce duchowe " ? Bo jeżeli jesteś " teoretykiem " , jak większość z nas , to nic nowego to nie wniesie ( twój kościół będzie tylko kompilacją istniejących religii , a nie o to przecież ci chodzi ) . Zacznij rozwijać swoje moce duchowe i poznawanie " świata energii " , wtedy bedziesz " dawał świadectwo prawdzie " , i prawdopodobnie porzucisz ideę założenia nowego kościoła . Zacznij od dzisiaj stosować zasadę - " DROGA , PRAWDA , ŻYCIE " , czyli łączenie praktyki z teorią //tak . Jak rozszerzysz swój ogląd rzeczywistości , zobaczysz wszystko w innej soczewce . Osobisty przykład więcej znaczy niż fasada Kościoła . Ale jak zechcesz być kapłanem ... hm , powodzenia :wink:
bialykruk

Post autor: bialykruk »

Dzięki za radę. Może to głupie ale myśłałem że przez to wpłynę przynajmniej na grupę ludzi. I coś zmienię , w histori dużo było tego typu przypadków.
________________________________________________________

Od czego mam rozpocząć?
Muszę dodać iż jestem osobą raczej chaotyczną więc muszę być trochę nakierowany na dany kierunek.

[ Dodano: 2006-03-20, 00:39 ]
Wedrowiec00 mógłbyś wskazać kierunek , lecz tak dokładniej? :?
Awatar użytkownika
Wedrowiec00
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 80
Rejestracja: 2005-08-30, 21:27

Post autor: Wedrowiec00 »

Rozumiem , że w tym pytaniu " od czego mam zacząć ?" , chodzi ci o rozwój duchowy .Zacznij od Huny . Być może , to ci wystarczy , bo tam jest : psychologia człowieka , rozumienie świata i własnych mocy , sposoby życia , czynienia swojego życia pełnym i rozumnym . Nie traktuj tego jako wyroczni , bo ja jestem być może na nizszym poziomie rozwoju niż ty ... To ,że staram się mądrze pisać , nic nie znaczy . Nie mam żadnej praktyki i jestem bardzo słabym człowiekiem :spie: Mam tak dużo slabości ... hm . Ale Ty działaj , powodzenia :roll:
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4863
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Re: Rozłam

Post autor: Ivellios »

"Nurtuje mnie pytanie , co skłania ludzi do tworzenia nowych kościołów."

Według mnie, skłania ich do tego poszukiwanie nowej ścieżki duchowej.

"Kto na tym zyska , a kto traci na rozłamie."

Niechętne wszelkim zmianom ortodoksy religijne.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Post autor: Spock »

Teraz wysmażę najbardziej chyba absurdalny tekst w mojej karierze...

Zakładając nowy kościół, dodajesz ludziom jeszcze jedna z możliwych ścieżek rozwoju. Głosząc swoje Nauki komukolwiek, zwiększasz ilość informacji w obiegu. Tym samym, zwiększasz też entropię wszechświata i przyspieszasz jego koniec. :mrgreen:
bialykruk

Post autor: bialykruk »

Ja uważam że dążymy do chaosu , jeśli to nastanie szybciej , a przez to nowy byt to dlaczego by nie
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Post autor: Spock »

Doprawdy - podziwu godne oddanie idei chaosu, jeśli wziąć piod uwagę że nawet najczulszym zegarem atomowym nie określisz ile czasu wszechświata ubyło dzięki tobie.

Grunt to cierpliwośc. Nadajesz się :)
bialykruk

Post autor: bialykruk »

W chwili obecnej pracuję nad "monologiem" co do chaosu i kilku jeszcze innych poglądów jakie "głoszę"
Możliwe że ukończę to w ciągu 2 miesięcy. Może się to wydawać zbyt długi okres , lecz po prostu bym nie nadążał. :twisted: :twisted:
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Wiara, religie i sekty”