Kościół katolicki

Dział na wszelakiego typu tematy religijne, dotyczące wiary oraz zagrożeń związanych z działalnością sekt
Alphar

Post autor: Alphar »

Nightwalker pisze:
Cogito pisze:Więc mordowali, palili i prześladowali ludzie, którzy mieli zbyt wiele władzy, a nie KK.
Czy KK ma małą władzę? ma bardzo dużą. Sama religia (nie wiara) to element wojny i polityki agresywnej. Tylko do agresywnej postawy wobec potrzebna jest spójność grupy społecznej, do której potrzebna jest religia. Było to widoczne najbardziej w średniowieczu. Dziś jest podobnie.

[ Dodano: 26-12-2006, 19:13 ]
Alphar pisze:ale Chrześcijaństwo ukształtowało cały Stary Kontynent.
Imperium Rzymskie to zrobiło. Potem duży wpływ miał Karol Wielki. Chrześcijaństwo jest na trzecim miejscu.
powiedz mi więc jakie idee filozoficzne poza seneką, markiem aureliuszem odnajdziesz w Imperium Rzymskim? ;-) ja mówię o światopoglądzie- a to światopogląd chrześcijański ukształtował Stary Kontynent, Miś <glaszcze> ;-) znajdz równie silną moc co moc chrześcijaństwa która kształtowała Swiat, no znajdz.. :] i tylko mi nie wyskakuj, że to relatywne.
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Więc nie wpływ na świat, ale na światopogląd ludzi - to duża różnica. Kształtowanie światopoglądu = oswajanie motłochu, bo on jest największą krową do dojenia, można nim łatwo sterować i zrobić z niego broń.
Na sam kształt Europy miało to o czym napisałem - Rzym na rozmieszczenie sił w Europie, Platon i Arystoteles - na prawo i ideologię (potem nieudolnie powtarzaną przez chrześcijan, więc światopoglądu też do końca nie ukształtowali) itd. Chrześcijaństwo tylko dopasowywało się do sytuacji pozwalając indoktrynować ludzi..
Alphar

Post autor: Alphar »

Owszem- chrzescijanstwo zapożyczyło i przeinaczyło idee takie jak platońska, arytsotelejska (Tomasz z Akiwnu, Ambroży, Augustyn), ale to chrześcijaństwo je rozpropagowało na cały późniejszy świat.

Ujęcie Świata rozumiem jako coś szerszego niż tylko znaczenie geograficzno-etniczne, przyjmijmy tutaj za nieporozumienie nomenklatury.
Gość

Post autor: Gość »

Alphar pisze:chrzescijanstwo zapożyczyło i przeinaczyło idee takie jak platońska, arytsotelejska
wy, ludzie a czemu wymieniacie co chrześcijaństwo zapożyczyło, czemu nikt nie wymienia co chrześcijaństwo wniosło w nasze życie?
Wniosło nam miłość do otaczaącego nas śwaiata, poszanowanie innych, oraz sposób życia zgodny z normami moralnymi. Wy ciągle wskazujecie tych złych. Ide o zakład że Bóg im już wynagrodził to co robili na ziemi.
cleric
Senior forum
Senior forum
Posty: 1875
Rejestracja: 2006-07-29, 15:41
Lokalizacja: Wrocław
Komentarze: 2

Post autor: cleric »

Blackdragon pisze:Wniosło nam miłość do otaczaącego nas śwaiata, poszanowanie innych, oraz sposób życia zgodny z normami moralnymi
akurat to juz bylo dawno przed chrzescijanstwem..
Alphar

Post autor: Alphar »

Blackdragon- przeczytaj chociaż początek dyskusji między mną a Nightwalkerem, a wtedy nie czepiaj się o szczegóły.
Gość

Post autor: Gość »

cleric pisze:akurat to juz bylo dawno przed chrzescijanstwem..
patrząc na obecne czasy nuie byłbym tego pewien
BloodLust pisze:ale jak pojawil się kosciol, to jakos dziwnie wszystko się zmienilo na odwrot...
to już inna sprawa, ale ty nie zdajesz sobie sprawy że mówiąc kościół ja to odbieram to jako wspolnota ludzi wierzących i dobrych, ale to już moje zboczenie :) Alphar, nie obchodzą mnie wasze przepychanki słowne. Ja osądzam patrząc na ogół tematu.
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mawerick »

Diabeł nomen omen tkwi właśnie w tych szczegółach. Poza tym chrześcijaństwo zaadaptowało ideologie, a nie przeinaczyło.
Alphar

Post autor: Alphar »

Dokładnie tak było, choć nie całościowo.
Gość

Post autor: Gość »

A tak wogóle to na początku było Słowo...
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Blackdragon pisze:ale ty nie zdajesz sobie sprawy że mówiąc kościół ja to odbieram to jako wspolnota ludzi wierzących i dobrych
To właśnie potrzeby i wierzenia tych ludzi decydują co instytucja kościoła zatwierdzi i wprowadzi. Tak było np. ze świętymi - to ludzie ich czcili, kościół tylko zaakceprował. W dyskusji więc nie wiele to zmienia.
Mawerick pisze:Poza tym chrześcijaństwo zaadaptowało ideologie, a nie przeinaczyło.
Chrześcijaństwo papieskie - czyli to poźniejsze nie tylko zadaptowało, ale też zmieniło sens i cały kontekst ideologii. Przykład - choćby stworzenie Biblii z pism żydowskich i pism pierwotnego chrześcijaństwa, które kazało zapomnieć o żydowskich naukach i praktykach.
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mawerick »

Nightwalker pisze:Przykład - choćby stworzenie Biblii z pism żydowskich i pism pierwotnego chrześcijaństwa
a tak naprawde Z dużo większej liczby źródeł. Biblia zawiera w sobie legendy fenickie, mezopotamskie, zydowskie, no i oczywiscie nowy testament chrześcijańskie. Ale to nie ma chyba nic do rzeczy, bo sens chrzescijanstwa został taki sam.
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Mawerick pisze:bo sens chrzescijanstwa został taki sam.
Jezus kazał szanować każdego, pisma żydowskie kazały walczyć z niewiernymi. Bóg Starego Testamentu i Nowego to inny bóg - Bóg Jezusa np. nie wymagałświątyń. Tak więc to bardzo zmieniło sens chrześcijaństwa.
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mawerick »

Chrześcijaństwo to nie żydzi. Mimo, że Jezus był żydem, to jak bardzo jego nauka różni się od żydowskiej.A tak poza tym, zauważ, że żydzi mają taki sam dekalog jak chrześcijanie. Zauważ również, że Bóg starotestamentowy nie wymagał świątyń, były budowane na jego chwałe, ale ich nie wymagał!!
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Mawerick pisze:A tak poza tym, zauważ, że żydzi mają taki sam dekalog jak chrześcijanie
Dekalog mają tylko dzisiejsi chrześcijanie i to też nie wszyscy. Żydzi mieli przykazania , na których opiera się dekalog. Sam jezus natomiast nie dawał chyba żadnych wypunktowanych praw i zakazów.
Mawerick pisze:Zauważ również, że Bóg starotestamentowy nie wymagał świątyń,
Bóg żydów wymagał miejsc kultu i ołtarzy. W przykazaniach nawet o tym było. Jezus mówił że świątynie są dla obłudników, którzy robią wszystko na pokaz.

Bóg Jezusa nie był osobowy. Tylko kilku autorów Ewangelii opisywało boga osobowego. U żydów bóg nie dość, że osobowy to jeszcze wykazywał prymitywne ludzkie odruchy takie jak nieopanowany gniew. Był zazdrosny i żadny krwi niewiernych.
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mawerick »

Nightwalker pisze:wypunktowanych praw i zakazów
a dodał:
"Przykazanie nowe daję wam: Abyście się wzajemnie miłowali."
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

No tak. Ale to jedno miało być uogólnieniem wprowadzonym zamiast tamtych. Przykazania żydów nakazywały gorzej traktować innowierców, zabijać (oko, za oko itd.) w zemście, zabijać czarownice i ludzi "podejrzanych" itd. Jezus kazał wybaczać.
Hugon
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 204
Rejestracja: 2006-01-26, 23:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Hugon »

Bardzo dawno mnie tutaj nie było i widzę, że dyskusja na temat KK jest gorąca jak wcześniej.

Bardzo mi się podoba podejście Balckdragona do definicji kościoła jako wspólnoty ludzi. Wiodąca rola kapłanów, której tak wielu się przeciwstawia (w tym również ja) doprowadziła do tego że większośc traktuje Kościół na równi z organizacją podzieloną na diecezje, parafie itp. a tak w istocie nie jest. Jestem znacznie bliższy idei kościoła jako wspólnoty wiernych i tak go traktuję. Cieszę się, że są na tym forum inni, którzy myślą podobnie jak ja.

Co do wpływu KK na Europę to jest on nie do przecenienia. Cesarstwo Rzymskie (w jego okresie rozkwitu) czy czasy Karola Wielkiego (a i wtedy KK miał wiele do powiedzenia) to w sumie chwila w historii kontynentu. Wpływ KK był znacznie dłuższy bo właściwie jego supremacja zakończyła się dopiero po I Wojnie Światowej. I był to wpływ kształtujący rozwój polityczny, kulturalny czy nawet filozoficzny. Wyrażał się on nie tylko przez rozwiajnie pewnych prądów ale również przez ich wyciszanie, a nawet likwidowanie. W wielu przypadkach KK zostawał zaskoczony przez "nieprawomyślny" rozwój myśli. Zwrócie jednak uwagę, że w większości przypadków potrafił albo wykorzystac go do swoich celów albo samemu się dostosowac.
Awatar użytkownika
Cień
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 193
Rejestracja: 2005-08-05, 19:24

Post autor: Cień »

Wybaczcie, że odgrzewam temat ale przeczytałem ciekawy artykuł :
http://wiadomosci.onet.pl/1523049,12,item.html który dowodzi, że nawet Bóg nie ma szans z watykańską biurokracją.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Wiara, religie i sekty”