Wolna wola? ...

Ezoteryka, czyli wszelkie działania, prowadzące do zrozumienia natury człowieka i jego otoczenia
constantine
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 235
Rejestracja: 2006-11-05, 22:43

Post autor: constantine »

Jasne że świadomie działamy! Ja sobie nie wyobrażam, jak ktoś mógłby mną "sterować"... nie wiem, skąd ten pomysł :] ja się nigdy nad tym nie zastanawiałam, bo dla mnie to coś oczywistego :)
constantine
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 235
Rejestracja: 2006-11-05, 22:43

Post autor: constantine »

"wszechwiedza i wszechmoca boga"
Aha... im nic nie wmówisz, szkoda nerwów ;) Ja tam szanuję poglądy innych, dopóki nie kolidują z moimi ;]
sa ludzie ktorzy zjedliby mnie za twierdzenie o ktorym mowisz
Zawsze się tacy znajdą.. ale taka prawda, że jeśli sam się o siebie nie zatroszczysz, to marnie skończysz :]
ArturVonFornal
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 776
Rejestracja: 2005-04-26, 15:52
Lokalizacja: z Łodzi

Post autor: ArturVonFornal »

Ja uważam, że jest tak po środku. Jest ileśtam zapisanych dla nas dróg (każda ma też własne rozgałęzienia) ale to my mamy wybór jak postąpić i w którą stronę iść.

Taki całkowity fatalizm zbytnio do mnie nie przemawia :P
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

w przeznaczenie nie wierzę - chociaż wierzę, że można odkryć najbardziej parwdopodobną ścieżkę i nią podążać...

a tak z filozoficznego punktu widzenia - coś takiego jak wolność, a tym samym wolna wola, nie istnieje - bo jeśli dana jest mi wolna woia, to jej posiadanie i fakt niemożliwości zmiany tego ogranicza moją wolną wolę - jasne? :P przymusowa wolność nie jest wolnością
Raziel
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 336
Rejestracja: 2006-08-31, 19:31
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Raziel »

Każdy ma wolną wolę, ale co ma być to będzie :D
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Wolna wola to ludzkie urojenie. Wszystkie ludzkie wybory są determinowane przez otoczenie, doświadczenie itd. Kształtując otoczenie człowieka sterowalibyśmy nim jak chcieli. Już sama interakcja społeczna, wpływa na wolę. Dowodzą tego, choćby badania i praktyczne wykorzystywanie spraw socjotechniczych, wywierania wpływu itp.
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

BloodLust pisze: jak dla mnie troche glupi ten wywod
szanuje twoje zdanie :P ale oczywiście swoje bardziej ;)
Nightwalker pisze:Wszystkie ludzkie wybory są determinowane przez otoczenie, doświadczenie

nie sposób się nie zgodzić...

a zastanawialiście się, jak bezsensowna jest wolna wola w ujęciu chrześcijańskim? niby róbta co chceta, ale tylko do śmierci, bo potem już kto inny decyduje, a z resztą to za życia tyko jak jesteś moherem, to jest wolna wola, bo w boga wierzysz dobrowolnie, a jak grzeszysz to cie szatan opętał...

wolna wola nie istnieje, bo zawsze są konsekwencje... nad którymi nie panujemy, coś się nam przydarza, choć tego nie chcemy
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Wolną wolą umysł nazywa każdy wybór który jest wg. niego przez niego stworzony.
BloodLust pisze:np chcesz ruszyc reka to nia ruszasz,
Ruszysz ręką, np. dlatego, bo pomyślałeś "czy ruszę sam ręką z własnej woli" i by się o tym przekonać nią ruszyłeś. Pytanie to powstało natomiast w twojej głowie za sprawą interakcji z innym człowiekiem, który taką wątpliwość w tobie wzbudził.
Zawsze chcesz czegoś z jakiegoś powodu. Ktoś ci o tym przypomni, zasugeruje itd.
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Nic nie bierze się z niczego. Myśli również. Do interakcji dochodzi zawsze, choćby pośredniej. Przedmioty martwe, wydarzenia, doświadczenia, wrodzone predyspozycje i nastroje również wpływają na wybory. Piszę o interakcji społecznej ponieważ tu wpływ jest najbardziej wyraźny. Można w odpowiedni sposób sterować człowiekiem, a nawet grupą ludzi i relacjami między nimi.

Ludzki mózg wykonuje pewne algorytmy. Znając jego dokładną budowę (ogólna jest taka sama dla każdego) i podając w odpowiednich miejscach odpowiednie informacje możemy sterować tym co będzie na wyjściu - wyborem. Działa to też w przeciwną stronę - widząc czyjeś wybory, upodobania, zachowania, możemy dużo powiedzieć o jego psychice i rzeczach które mogły mieć na niego wpływ.

Wolną wolę można porównać do generatora liczb pseudolosowych - wygląda to jak wybór/losowanie, ale w rzeczywistości wszystko jest "zaplanowane". Losowość z resztą też nie istnieje jako taka. Wszystko jest od czegoś zależne.

W magię nie wierzę, ale mam powody wierzyć naukom kognitywnym, które się sprawdzają.
Awatar użytkownika
michal77
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 83
Rejestracja: 2006-04-03, 01:57
Lokalizacja: Manchester

Post autor: michal77 »

swiete slowa nightwalkera. dokladnie wszystko jest od siebie zalezne i w ciaglym ruchu, ale wolna wola wydaje mi się isnieje, to jest wolnosc od przywiazania, tyle ze do tej wolnosci tez się mozna przywiazac, ale jak by zrobic krok dalej, to chyba jest wtedy to czego kazdy szuka.
Raziel
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 336
Rejestracja: 2006-08-31, 19:31
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Raziel »

Chesz sobie pospacerować - możesz wyjść na dwór. Chcesz pograć w coś - grasz itp. Więc jednak ta wolna wola jest, bo gdyby jej nie było to byś wykonywał bez przerwy czyjeś rozkazy.
Awatar użytkownika
michal77
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 83
Rejestracja: 2006-04-03, 01:57
Lokalizacja: Manchester

Post autor: michal77 »

problem jest wlasnie w tym ze czegos chcesz albo nie chcesz. to "chcenie" jest uwarunkowane w naszym umysle
constantine
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 235
Rejestracja: 2006-11-05, 22:43

Post autor: constantine »

Raziel pisze:Więc jednak ta wolna wola jest, bo gdyby jej nie było to byś wykonywał bez przerwy czyjeś rozkazy.
Ja się zgadzam :] Nie znoszę, jak ktoś mnie kontroluje, a co dopiero cały czas :roll: Absurd ;P np prania mózgu sobie nie dam zrobić, nawet jak ten ktoś co rzekomo kontroluje mi rozkarze :P :]
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Ezoteryka ogółem”