A Lytell Geste of Robyn Hode

Przekazywane z ust do ust przez wieki...
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4863
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

A Lytell Geste of Robyn Hode

Post autor: Ivellios »

Ano właśnie, jako sądzisz, czy podług myśli Twojej Robyn Hode istniał naprawdę, czyż to tylko średniowieczna legenda :?:

Tak, tak... skąd my to znamy :?: Zabierał bogatym, ażeby ubogim oddać. Robyn Hode i kompania jego.

Znamy bodajże kilka wersji tej jakże popularnej staroangielskiej legendy. Najwcześniejsza została drukiem wydana w XIII wieku pod tytułem A Lytell Geste of Robyn Hode ("Mała opowieść o Robyn Hodzie" - sory, ja zawsze pisałem to nazwisko podług tejże wersji :lol: ). Istnieją trzy odcinki tej opowieści - dwie pierwsze opowiadają o wyczynach Robyn Hoda i jego kompanów, w trzeciej nasz bohater umiera z powodu upuszczenia zbyt dużej ilości krwi.

Tak właściwie nie ma żadnych historycznych świadectw, jakoby Robyn Hode istniał naprawdę (nigdzie w dokumentach z tamtych czasów nie odnajdujemy jego nazwiska), jednakże w dwóch spisach powszechnych z XII wieku odnajdujemy nazwiska Robert Hood (był to służący na dworze króla) oraz Robert Fitzhooth (wyjęty spod prawa złodziejaszek).

Prawdopodobnie ten ostatni mógł być pierwowzorem Robyn Hode'a, krążyły bowiem pogłoski, jakoby część łupów oddawał ubogim. On również często widywany był w lesie Sherwood (który zamieszkiwał również nasz bohater).

Czy według Ciebie Robyn Hode istniał naprawdę, czy jest to tylko staroangleiska legenda :?:
Ostatnio zmieniony 2005-06-13, 09:53 przez Ivellios, łącznie zmieniany 1 raz.
Skye

Post autor: Skye »

Robin istniał a na dodatek był eee czarownicą (tak gdzieś przeczytałam) ;)
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4863
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Post autor: Ivellios »

Podaj Ľródło :twisted:
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

robyn istnial ale nie musial miec na imie robyn :)
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4863
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Post autor: Ivellios »

"Robyn" to dawna pisownia imienia "Robin"

Swoją drogą to ciekawe, że do dziś nie odnaleziono żadnych dowodów na faktyczne istnienie takiej postaci
Lukas
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 63
Rejestracja: 2006-04-30, 18:36
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Lukas »

Słyszałem że Robin mógł istnieć ale na pewno nie jak w legendach za czasu Ryszarda Lwie Serce, te dwie postacie nie mają nic wspólnego ze sobą, ale są zmieszane.
Sam osobiście nie wierzę w te legende, według mnie została stworzona aby nieść pocieszenie biednym!!
Awatar użytkownika
Sigeru
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 93
Rejestracja: 2006-04-29, 13:35
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Sigeru »

Cóż, dzieki legendzie Robbyn zagrał w Batmanie :].A tak serio to wydaje mi się że istniał chodź nie był bym do końca skłonny powiedzieć że sam dla siebie też troszke nie brał :P...
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Mity i legendy”