Bóg, religia i wszystko co z tym związane

Dział na wszelakiego typu tematy religijne, dotyczące wiary oraz zagrożeń związanych z działalnością sekt
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mawerick »

W dodatku skłaniałbym się ku wersji , ze chrzesciajanie widzieli Tego samego Boga, bo inaczej nie przyjmowaliby starego testamentu! Pozatym miłosciwy Bóg służył jeszcze jednemu celowi! Zachęceniu ludzi do nowej wiary!
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Można powiedzieć, że Ahura Mazda to ten sam bóg co bóg żydywski, bo są podobni. Nie jest to jednak prawda. Tak samo ma się to do Boga Jezusa.
Jeżeli bóg jest inaczej postrzegany, to jest to inny bóg, ponieważ sam "bóg" to wytwór ludzkiej wyobraźni a nie rzeczywisty byt.

[ Dodano: 10-09-2006, 21:44 ]
Mawerick pisze:W dodatku skłaniałbym się ku wersji , ze chrzesciajanie widzieli Tego samego Boga, bo inaczej nie przyjmowaliby starego testamentu!
Chrześcijanie przyjęli też kult perskiego Mitry, Izydy i szereg obrzędów animistycznych. Czy to wszystko to te same bóstwa? Jezus nakazywał porzucenie nauk żydowskich, właśnie dlatego, że wyznawały innego boga.
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mawerick »

Nightwalker pisze:Jezus nakazywał porzucenie nauk żydowskich
, nie nakazywał tego! Dodawał rzeczy do starego prawa! To niejest tak, że wszedł i powiedział, że tamto mają porzucić, On dodał to tamtego prawa to co dodał, koniec!
Nightwalker pisze:bóg" to wytwór ludzkiej wyobraźni a nie rzeczywisty byt.
, to Twoje zdanie, dla mnie jest to byt. Ludziom jednak okreslenie jednego boga wypada róznie, więc stoję Twardo przy zdaniu, że chrześcijanie i żydzi mieli tego samego Boga a inaczej go postrzegali!
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Mawerick pisze:nie nakazywał tego!
Nie udowodnie teraz tego cytatem, ale jest o tym nakazie w Ewangeliach wspomniane.
Mawerick pisze:to Twoje zdanie, dla mnie jest to byt. Ludziom jednak okreslenie jednego boga wypada róznie, więc stoję Twardo przy zdaniu, że chrześcijanie i żydzi mieli tego samego Boga a inaczej go postrzegali!
Tutaj więc kończy się kreatywna rozmowa. Ja będę uznawał ich z obiektywnego, historycznego punktu widzenia za innych bogów, ty będziesz próbował wyjaśnić swoją wiarę tłumacząc, że inni też wyznają twojego boga.
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mawerick »

Nie będę starał wyjaśnić Ci swojej wiary Night. Nie ma to specjalnie do rzeczy, różnica między nami jest taka, że Ty nie wierzysz, ja wierze, koniec. Moge być obiektywny, mimo wiary. Staram Ci się pokazać, że najprawdopodobniej bóg chrześcijan, jak i bóg żydów to jeden i ten sam! Wywodzi się z tego samego źródła! Jednak, jeżeli mnie przekonasz, to od zdania swojego odstąpie, jednak muszę mieć poważne dowody! Mówiąc że stoję twardo przy moim zdaniu nie powiedziałem, że nie jestem gotów go zmienić!
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mawerick »

Spokojnie Cogito, nie trzeba się unosić. Nie zmusisz nikogo do wiary, tak jak nikogo wierzącego nie zmusisz, zeby nagle stał się ateistą! Z tego powodu nie ma co tego wnosic do tej dyskusji! A co do ewangelii, to rzeczywiście, chciałbym jakis przykład. Przeczytaj Night i mi podaj..
Cogito pisze:Czyja to była ewangelia i z jakiego źródła?
żródła Ewangelii podawać nie trzeba..
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mawerick »

No chyba, ze tak, ale najlepiej byłoby w łacinie, zeby podał Night, bo tak to przynajmniej ominiemy sprawy ze złym tłumaczeniem na Polski!
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Cogito pisze:A skąd możesz wiedzieć, co on będzie próbował zrobić i w jaki sposób? Mamy jasnowidza na forum, nigdy o tym nie mówiłeś.
To obardzo prawdopodobna możliwość i należy do zachowań społecznych. Nie trzeba być jasnowidzem. ;)
Mawerick pisze:A co do ewangelii, to rzeczywiście, chciałbym jakis przykład. Przeczytaj Night i mi podaj..
Pisałem, że nic nie zacytuje, bo nawet nie pamiętam gdzie to było. Tylko o tym wspomnialem, więc nikt mi nie musi wierzyć.
Sama kwestia Jezusa i tradycji żydowskich rzeczywiście może budzić wątpliwosci. Jezus krytykował żydów i ich tradycje religijne. Nazywał ich obłudnikami. Z drugiej strony próbuje wiązać się z żydowskimi proroctwami.
Mawerick pisze:Moge być obiektywny, mimo wiary.
Obiektywizm, subiektywizm to nie racja/nieracja, ale punkt widzenia. Chrześcijanin zawsze będzie uważał, że bóg zydowski i Jezusa, to tezn sam bóg, ponieważ jego religia czerpie z obydwu tych wierzeń. Dla mnie np. jedna religia to jeden bóg/bpgowie. Z resztą nawet w obrębie samej religii mogą wystąpic duże różnice w postrzeganiu boga - np. w chrześcijaństwie. Można jednak to nazwać tym samym bogiem, bo mają oni to samo źródło i nazwę.
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mawerick »

Night, i jeszcze raz chętnie bym Cie zaskoczy tym, ze muszłumański Allah jest też podobny do boga chrześcijan i żydów. Może się towydawać smieszne, bądź głupie, jednak prawda jest taka, że w koranie znajduje się moment w którym prorok Mahomet otrzymuje ostrzeżenie w wizji od archanioła Gabriela, tego samego archanioła, który pojawia się w judaiźmie i chrześcijaństwie!
Co do mojego "dążenia" do jednoczenia bóśtw judaizmu i chrześcijaństwa, to powiem Ci, że mnie tak naprawde, będac wierzącym, jest rybka! Dlaczego? Mam swojego Boga, którego wyznaję i qniec.
sasquatch89
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 57
Rejestracja: 2006-09-15, 23:47
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: sasquatch89 »

26 A wreszcie rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka a Nasz obraz, podobnego Nam
Może mi ktoś wyjaśnić co tam robią słowa "Uczyńmy" i "a Nasz obraz, podobnego nam"? Przecież w pierwszym pozdziale bóg nie stwarzał aniołów czy cuś. Sprawdzałem 10 razy.

[ Dodano: 18-09-2006, 21:51 ]
Według mnie bogami zacofanego wtedy człowieka byli obcy

[ Dodano: 18-09-2006, 21:56 ]
I jeszcze jedno. Podczas opisu raju pada nazwa Aszszur. Czy to nie zbyt duża zbieżność z planetą Aszun?
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

bo tak powinno być przetłumaczone

elohim - to nie bóg, to bogowie
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Leśna pisze:elohim - to nie bóg, to bogowie
Skąd takie stwierdzenie? Jest to słowo w liczbie mnogiej, ale nie musi oznaczać mnogiej liczby bogów.
Jahwe i Jahwe Elochim to najprawdopodobniej dwaj rrożni bogowie którym przypisuje się dwie różne wersje stworzenia świata.
Samo słowo Elohim może pochodzić od boga Ela z tradycji ugaryckiej
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

muhad pisze:Nightwalker, tylko problem np. w ST jest taki ze Bog traktuje ludzi w sposob jakby byl zazdrosny o innych
Nawet sprecyzowano w przykazaniach (i nie tylko), że jest zazdrosny: "Nie będziesz oddawał im czci ani im służył, gdyż Bóg twój jest bogiem zazdrosnym, który karze występek do trzeciego pokolenia a nagradza zasługę do tysięcznego pokolenia"

W tamtych czasach na Ziemiach semickich istniało wiele kultów. Człowiek który wymyślił przykazania musiał jakoś to sformułować i przekazać, zakazał więc czczenia innych bogów itd. Są jednak odniesienia pozwalające zachować stare obrzędy ponieważ ludzie byli do nich zbyt przywiązani i nie kłóciły się one z nową doktryną.
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Księgi semickie były oparte na kilku doktrynach. Trudno mi jednak uwierzyć, że były one dosłownie przepisywane, zwłaszcza, że wiele z tych historii długo przekazywanych było ustnie. Liczba mnoga poszła najprawdopodobniej za słowem elohim, które właśnie jest w liczbie mnogiej. Możliwe też, że autor chcąc pokazać, że bogowie tch doktryn są jednym i tym samym bogiem, stąd takie wpadki albo i celowe wtrącenia jak Jahwe i Jahwe Elohim, "stwórzmy" itd.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Wiara, religie i sekty”