Jan Chrzciciel

Dział na wszelakiego typu tematy religijne, dotyczące wiary oraz zagrożeń związanych z działalnością sekt
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Joela pisze:Przecież napełniony był Duchem świetym ,już w łonie matki.
kto spisywał jego historię i badał to łono? Zdaje się że duch święty czyli żydowski En Sof jest wszędzie, nie może więc coś być nim napełnione.
Joela pisze:Był największym zrodzonym z niewiasty a to mówi wiele.
oczywiście - dla tych co to wymyślili.

Sam Jan Chrzciciel był tak samo nauczycielem jak Jezus. Dla jednych większy był Jezus, dla innych Jan. Stanowili dla siebie konkurencję. W rzeczywistości byli takimi samymi naciągaczami.
Joela
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 180
Rejestracja: 2007-01-22, 22:16
Lokalizacja: ww

Post autor: Joela »

Nightwalker pisze: kto spisywał jego historię i badał to łono? Zdaje się że duch święty czyli żydowski En Sof jest wszędzie, nie może więc coś być nim napełnione.
Ein Sof jest wszędzie? wierzysz w to? na jakiej podstawie?
Jesli by tak bylo ,to dlaczego zabiegali o tych w których Byl Duch ?
Jesli Laban mialby TEgo Ducha ,to poco chcial zatrzymac Jakuba?
Faro i Mojzesz i ten Sam Ein Sof? :grin:
oczywiście - dla tych co to wymyślili.
Jesli nawe , to co ty na ym tracisz?
Sam Jan Chrzciciel był tak samo nauczycielem jak Jezus. Dla jednych większy był Jezus, dla innych Jan. Stanowili dla siebie konkurencję. W rzeczywistości byli takimi samymi naciągaczami.
Zdecyduj się albo ,albo , Jan byl przed Jezus za Janem
ja muszę maleć by On mógl Wzrastać.
Jan byl prorokiem Najwyzszego i szedl przed YHVH.
Nie stanowili konkurencjii , ko to wymyslil?
a na co naciagali , co na ym straciles?
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mawerick »

Jeśli Jan i Jezus byli dla siebie konkurencją, to chyba się przeczytałeś... Jan sam powiedział, ze za nim przychodzi wielki, któremu on nie jest godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. To zdecydowane zagranie pod publikę, prawda?
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Joela pisze:Ein Sof jest wszędzie? wierzysz w to? na jakiej podstawie?
Nie wierzę w to. Jestem ateistą. Piszę tylko skąd pomysł na ducha świętego i jak się przejawiał. Sam chrześcijański duch święty i jego cechy zostały zaczerpnięte głównie w zaratusztrianizmu pod nazwą Spenta Meinju - stąd trójca święta. jest to taka mieszanina wierzeń.
Jesli by tak bylo ,to dlaczego zabiegali o tych w których Byl Duch ?
Żydzi interpretują to jako wrażliwość na oddziaływanie jego.
Jesli nawe , to co ty na ym tracisz?
Prawdę.
Nie stanowili konkurencjii , ko to wymyslil?
To naukowe fakty. Oczywiście można je podważać, ale nie takim sposobem jak ty. Był swojego czasu nawet o tym program na National Geographic
Joela pisze:a na co naciagali , co na ym straciles?
Na wiarę. Dlaczego ciągle mnie pytasz co na tym tracę? Tracę prawdę, wolność myślenia i wolność w ogóle. Czy jesteś z jakiejś chrześcijańskiej organizacji nawracającej kolejnymi tendencyjnymi pytaniami?

[ Dodano: 04-02-2007, 00:26 ]
Mawerick pisze:Jan sam powiedział, ze za nim przychodzi wielki, któremu on nie jest godzien
Tak mówili fani Jezusa. Fani Jana mówili coś przeciwnego. Sam Jan i jego ruch jednak był zbyt mały a Jan najprawdopodobniej - za mało charyzmatyczny.
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mawerick »

Fani Jana mówili więc zupełnie co innego niż on sam.
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Jeżeli fani Jezusa mówili, że fani Jana, to też fani Jezusa (bo reklamowali siebie) a tylko ich słowa są uwzględniane przez religie, to nic dziwnego, że taka panuje opinia. ;p
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mawerick »

Tylko zastanawia mnie skąd masz tkie dokładne informacje na ten temat.
Joela
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 180
Rejestracja: 2007-01-22, 22:16
Lokalizacja: ww

Post autor: Joela »

+Nightwalker

Nie wierzę w to. Jestem ateistą. Piszę tylko skąd pomysł na ducha świętego i jak się przejawiał. Sam chrześcijański duch święty i jego cechy zostały zaczerpnięte głównie w zaratusztrianizmu pod nazwą Spenta Meinju - stąd trójca święta. jest to taka mieszanina wierzeń.
>>>>
Ateista? czyli cos tam kalkulujesz np ,co i skad zaczerpnięte?
Chrześcijanski duch moze i jest zaczerpniety z ...,ale co mnie do tego?
W trójce nie wierze .
>>>>
Żydzi interpretują to jako wrażliwość na oddziaływanie jego
.
>>>
A o tym skad wiesz ? jesteś Żydem i sa to twoje doświadczenia?
>>>
Tracisz Prawdę? a co to jest Prawda - twoim zdaniem?
>>>>

To naukowe fakty. Oczywiście można je podważać, ale nie takim sposobem jak ty. Był swojego czasu nawet o tym program na National Geographic
>>>
No i co z tego ,tam tez sa ateiści ,którzy nawzajem się zwalczaja.
>>>

Na wiarę. Dlaczego ciągle mnie pytasz co na tym tracę? Tracę prawdę, wolność myślenia i wolność w ogóle. Czy jesteś z jakiejś chrześcijańskiej organizacji nawracającej kolejnymi tendencyjnymi pytaniami?
Straciłeś wiarę? a przed ,czy po.byciu ateistą ?Tracisz wolnosć myslenia ? ja wręcz przeciwnie odzyskałam WOLNOSC :grin:

Jezus i Jan hmmm?
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Joela pisze:A o tym skad wiesz ? jesteś Żydem i sa to twoje doświadczenia?
A ty skąd wiesz o Jezusie? Wedle twojej logiki też musiałabyś być żydem. Twój relatywizm jest bardzo dziecinny.
Joela pisze:Tracisz Prawdę? a co to jest Prawda - twoim zdaniem?
To już inny temat. Ważne, że religii zależy na ustalaniu prawd, a nie na docieraniu do prawdy. Dlatego będą zawsze ja przeinaczać i zatajać.
Mam rozumieć, że dla samego faktu stwierdzenia, że masz rację, mamy wszyscy pogrążyć się w kłamstwie? Czy to nie nazbyt egoistyczne?
Joela pisze:Straciłeś wiarę? a przed ,czy po.byciu ateistą ?Tracisz wolnosć myslenia ? ja wręcz przeciwnie odzyskałam WOLNOSC
W co wiarę miałbym stracić? Zadawaj normalne pytania, bo coraz gorzej Cię rozumiem.
Tracę wolność wypowiedzi. To, że ktoś zabrania myśleć w taki czy inny sposób też jest złe. Ty odzyskałaś wolność? A może zyskałaś wygodę i nazywasz ją wolnością? Skoro odzyskałaś, to co Cię zniewalało?
Mawerick pisze:Tylko zastanawia mnie skąd masz tkie dokładne informacje na ten temat.
Nie pamiętam już gdzie o tym było. Ostatnio widziałem o tym program na National Geographic - o czym już wspominałem.
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mawerick »

Szczerze mówiąc w National Geografic czasem zdarzają się niezłe wpadki i pomyłki. Jak np. w programie z ewangelią Judasza. Jakiś tam naukowiec potwierdzał jej autentycznośc, a potem się okazało, że została spisana w roku ok. 400 n.e. Więc nie jest to dla mnie wystarczająco pewne źródło.
Joela
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 180
Rejestracja: 2007-01-22, 22:16
Lokalizacja: ww

Post autor: Joela »

Nightwalker pisze: A ty skąd wiesz o Jezusie? Wedle twojej logiki też musiałabyś być żydem. Twój relatywizm jest bardzo dziecinny.
Wiem o Jezusie bo w takiej rodzinie się wychowałam ,ale była to znikoma wiedza ,wazne jest Poznać Go osobiscie ,pytanie ,czy jest to osiągalne.?
A bycie żydem ,to masz na mysli według ciała ,czy według Ducha?
To już inny temat. Ważne, że religii zależy na ustalaniu prawd, a nie na docieraniu do prawdy. Dlatego będą zawsze ja przeinaczać i zatajać.
Słusznie ,ustalanie a docieranie to nie to samo.
Mam rozumieć, że dla samego faktu stwierdzenia, że masz rację, mamy wszyscy pogrążyć się w kłamstwie? Czy to nie nazbyt egoistyczne?
Wszyscy ,to znaczy kto?
W co wiarę miałbym stracić? Zadawaj normalne pytania, bo coraz gorzej Cię rozumiem.
Tracę wolność wypowiedzi. To, że ktoś zabrania myśleć w taki czy inny sposób też jest złe. Ty odzyskałaś wolność? A może zyskałaś wygodę i nazywasz ją wolnością? Skoro odzyskałaś, to co Cię zniewalało?
A w co niewierzysz? ja ciebie też nie we wszystkim, ale jestem cierpliwa.
Moze i wygode ,jak sobie chcesz ale w tej wygodzie mam WOLNOSć od nie bycia.
Zniewalało mnie to ,ze nie wiedziałam o czym mówi Pismo ,Bóg to ktos okrutny ale wina była moja i wynikała z niewiedzy.
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mawerick »

Czasami ciężko was zrozumieć. Nightwalker już tak mówi, ale co za dużo to niezdrowo. Teraz jeszcze doszłaśJoela, , to już jest cięższe :D Ale ok. Czyli mówisz Joela, że zniewalała Cię niewiedza?
Joela
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 180
Rejestracja: 2007-01-22, 22:16
Lokalizacja: ww

Post autor: Joela »

Mawerick pisze:Czasami ciężko was zrozumieć. Nightwalker już tak mówi, ale co za dużo to niezdrowo. Teraz jeszcze doszłaśJoela, , to już jest cięższe :D Ale ok. Czyli mówisz Joela, że zniewalała Cię niewiedza?

Zniewalała mnie niewiedza w Wierze w Boga , poniewaz kk trzymał swoich wiernych ,tak jak chciał
czyli w niewiedzy. Dzisiaj mozemy czytac Biblie i mozemy rozważać , wedle uznania ,ale bywało ,ze
Biblii nie wolno było mieć nawet w domu a pozatym kto umiał czytać? Przeciez kk dbał o analfabetyzm to było im na reke ,podobnie jak faro z zcmieniem :grin:

Dzisiaj jest taki sobie paradoks ,nawet jesli ma się Biblie w domu to niekażdemu chce się czytać
a jesli nawet kapłaństwo woła czytajcie Biblie ,to nie znaczy ,ze czytajacy moze samodzielnie rozumować to co czyta no trójca.
Nie ma takiego słowa w Biblii ale skoro mówia to... kto się osmieli twierdzic inaczej?

Tak oto ,niewiedza triumfuje posród wierzacych ,którzy mysla ,myslami panów kapłanów.
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

W tym samym programi pokazano tego naukowca i dowód na jego brak racji. Nie jest to więc błąd programu czy kanału.
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mawerick »

Zgadzam się troszke z Joela, faktem owiem jest, że większość wiernych to bierni słuchacze, którzy nie mają pojęcia tak naprawde o tym co niesie ze sobą biblia i jej znajomośc. Jednak nie uważam, że jest to wina kk. Tylko samych wiernych. Jak już mówiłem: ignorancja i niewiedza panuje wśród ludzi. Ale jeszcze posówając się dalej uważam, że nie zawsze interpretacje kapłanów są złe. Często są całkiem dobre, tylko czasem zbyt "propagandowe".
Joela
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 180
Rejestracja: 2007-01-22, 22:16
Lokalizacja: ww

Post autor: Joela »

Mawerick pisze:Zgadzam się troszke z Joela, faktem owiem jest, że większość wiernych to bierni słuchacze, którzy nie mają pojęcia tak naprawde o tym co niesie ze sobą biblia i jej znajomośc. Jednak nie uważam, że jest to wina kk. Tylko samych wiernych. Jak już mówiłem: ignorancja i niewiedza panuje wśród ludzi. Ale jeszcze posówając się dalej uważam, że nie zawsze interpretacje kapłanów są złe. Często są całkiem dobre, tylko czasem zbyt "propagandowe".
Ja bym tak szybko nie rozgrzeszała kk ,bo to jednak oni ukształtowali swoich podwłądnych ,nauczyli ich ,że do czytania Biblii potrzebna jest mądrość - co jest Prawdą ,ale tym samym wpoili swoim wiernym ,ze oni takowej Mądrości nigdy nie posiadą.

Pewien 80 letni człwiek opowiadał mi ,jak majac 17 lat zapragnął mieć Bibliie ,poszedł do księdza i powiedział o swoim pragnieniu ,a ksiadz mu na to - zagłupi jesteś do czytania Biblii.

Jak widzisz w takim załozeniu myslowym , nie da rady przebic się przez plebs ,trzeba naprawde mieć pragnienie Poznania ,wtedy nikt i nic nie zatrzyma.
Ten człowiek zdobył to czego pragnął , dzieki Bogu za tzw domokrążców ,którzy mieli w swoim obnośnym "sklepiku " i książki i obrazki i Biblie .
Kiedy mój rozmówca ,wziął do ręki Biblie , juz JEJ nie oddał siedział dniami i nocami a do zanurzenia/chrztu poszedł w zimie w trzaskajacy mróz nocą i boso ,bo gdyby ich tam przyłapano to by ich zabito .
Dlatego dzisiaj mozna czytać Biblie ,mozna i powinno się ponieważ NADJEDZIE Czas że powróci to co juz było , bedą zabijać dla Słowa Bożego ,bedzie to najbardziej Krwawy kościół -Mesjasza
Ucisku i Trwogi czyli Antychrysta.
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Mawerick pisze:większość wiernych to bierni słuchacze, którzy nie mają pojęcia tak naprawde o tym co niesie ze sobą biblia i jej znajomośc.
Biblia własnie dla takich została stworzona. Gdyby lidzie myśleli i dali wolność myślenia innym, nie potrzebny byłby pakiet wybranych i poprawionych pism, czyli Blibia. Każdy mógłby wziąść sobie każdy z tych tekstów w oryginalnej wersji i sam je ocenił.
Joela pisze:Dlatego dzisiaj mozna czytać Biblie ,mozna i powinno się ponieważ NADJEDZIE Czas że powróci to co juz było
Dlaczego Biblię, a nie np. Awestę?
Awatar użytkownika
Mawerick
Senior forum
Senior forum
Posty: 2070
Rejestracja: 2006-08-29, 18:32
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mawerick »

Nightwalker pisze:Dlaczego Biblię, a nie np. Awestę?
Zastanawiam się czy ma to jakiekolwiek znaczenie. Czy nie chodzi o to, że to ludzie, niewierzący w nic nie będą zwracać się przeciwko wierzącym. I nie chodzi tylko o jedną wiarę, lecz o wszystkie ogółem. A biblia nie została stworzona wg mnie dla biernych słuchaczy, lecz dla tych, którzy sami szukają swojej drogi interpretacji słowa.
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Mawerick pisze:lecz dla tych, którzy sami szukają swojej drogi interpretacji słowa.
Skoro tak, to dlaczego nie wszystkie pisma kanonów źródłowych zawiera? Np. tylko 4 wybrane Ewangelie zostały w niej zawarte.
Gdyby było jak piszesz, teksty te zostałyby pozostawione w takiej formie w jakiej były i w takim kanonie w jakim powstały. Wtedy czytający sam osądzałby teksty i wiedział z jakiego kanonu (czyli ideologii, tradycji) pochodzą.
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

biblia jako ksiegi zebrane z cala pewnoscia zostala stworzona dla biernych sluchaczy... dowodem chocby to, ze istnieja apokryfy nie wlaczone do tego kanonu a takze to ze wielokrotnie kk zabranial interpretowac biblie samodzielnie, zostalo to zniesione chyba dopiero w xx wieku; natomiast kazda ewangelia osobno, w formie pierwonej, jest na pewno przeznaczona do interpretacji, rzecz w tym, ze ta interpretacja powinna obejmowac je wszystkie razem z apokryficznymi i zawierac porownanie faktow i slow w niej zawartych, np wniebowstapienie jezusa jest chyba tylko w dwoch oficjalnych ewangeliach opisane, a i to zdawkowo, a ewangelia jana zostala przez niego spisana, najprawdopodobniej podyktowana, wiec wezmy pod uwage ewentualne bledy, dopiero 60 lat po smierci jezusa - dlatego tak bardzo rozni się od pozostalych oficjalnych - jest niewatpliwie ciekawa i zawiera rozne szczegoly, ale przeciez jan nie mogl tego pamietac tak szczegolowo; pozostale oficjalne ewangelie sa niemal slowo w slowo identyczne - zastanowmy się, czy troje ludzi mogloby zupelnie przypadkiem uzywac takich samych sformulowan i zwrotow czy zostalo to spreparowane lub poprawione, zeby przydac im autentycznosci w oczach owczesnych wiernych
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Wiara, religie i sekty”