Porfiria

Tematy związane z szeroko rozumianym odżywianiem się cudzą energią
DanaS
Senior forum
Senior forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2009-02-24, 13:49
Lokalizacja: Sopot

Re: Porfiria

Post autor: DanaS »

Arystokratyczne wampiry historyczne:
Vlad Dracul (Palownik) ,Vlad Tepes IV,
Nie rób mi tego, błagam Cię. BTW obie te postacie to jedna i ta sama osoba ;). Vlad NIE BYŁ wampirem ani nic z tych rzeczy, można mu zarzucić, że był okrutnikem i sadystą. Że był tyranem i brutalem. Ale poza sadystycznymi skłonnościami nie ma ani jednej wzmianki aby pił on krew. Lubił jej widok, lubił torturować ludzi, ale nie był krwiopijcą. Podałeś przykład Elżbiety Bathory. Cóż, Elżbieta nie piła krwi. Ona się w niej kąpała. Cierpiała na chorobę psychiczną wywołującą i u niej paniczny strach przed starzeniem się. Warto zauważyc fakt, że te czerwone kąpiele nic jej nie dały. Była chorą osobą. Oba te przykłady "historycznych" wampirów można moim zdaniem położyć pod tramwaj. Są ikonami, są wyznacznikami, gdyby spytać 10 osób kto to jest Dracula, każdy odpowie że wampir, ale jeśli spytamy kto to jest Vlad IV Tepes 8 osób popatrzy na nas zdziwione o co tak własciwie pytamy.
Za prawdziwe przypadki uważam ludzi, którzy na prawdę istnieli, budzili strach bądź odrazę w swojej społeczności, uprawiali większość ze sztandarowych praktyk wampirycznych, byli świadomi i legitymowali się ciekawą osobowością a co za tym idzie intrygującym światopoglądem.
Cenię Twoje zdanie, jest odmienne od mojego i dlatego też wartościowe. Ale ja osobiście nie nazwałabym psychopatycznego sadysty mianem osoby "z ciekawą osobowością i intrygującym światopoglądem. Wybacz, bzykomar, ale nie mogę się z tym zgodzić. To co złe nie może mieć intrygującego światopoglądu. Takie jest moje zdanie.

Pozdrawiam.
Ragnarok
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 134
Rejestracja: 2009-01-08, 00:55

Re: Porfiria

Post autor: Ragnarok »

Podstawą w dojściu do jakiegokolwiek porozumienia w tej dyskusji jest nie kwalifikowanie wampirów w sposób jaki robią to filmy i książki . Podchodząc to sprawy ezoterycznie wampir jest istota inkarnującą się w ludzkie ciało i nie różniącą się od ludzi w sposób fizyczny. Różnica istnieje jedynie na planie astralnym . Ich ciała astralna są w pewien sposób upośledzone w wyniku czego nie potrafią przetworzyć energii z otoczenia w energie życiową lub po prostu ich ciała astralne nie są w stanie jej utrzymać dlatego muszą pobierać energie z innych istot żywych za pomocą linków astralnych . Jeżeli więc jesteśmy osobami wyznającymi ezoteryczny światopogląd taka definicja jak najbardziej będzie dla nas do przyjęcia. Gdzie tutaj krew ?? Krew jest dla niektórych wampirów właśnie sposobem na tą energetyzacja . Według ich wierzeń to właśnie krew posiada silne właściwości energetyczne . Picie jej to swoisty symbol i określenie specyficznego sposobu życia i zbioru wartości który jest zaczerpnięty z historii książek i filmów jak to opisał wyżej kolega bzykomar.
Ragnarok
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 134
Rejestracja: 2009-01-08, 00:55

Re: Porfiria

Post autor: Ragnarok »

"Że był tyranem i brutalem. Ale poza sadystycznymi skłonnościami nie ma ani jednej wzmianki aby pił on krew. Lubił jej widok, lubił torturować ludzi, ale nie był krwiopijcą. Podałeś przykład Elżbiety Bathory. Cóż, Elżbieta nie piła krwi. Ona się w niej kąpała. Cierpiała na chorobę psychiczną wywołującą i u niej paniczny strach przed starzeniem się"

zgodzę się z Tobą , że oboje byli ludźmi szczególnie okrutnymi i sadystycznymi w których nie ma za wiele do naśladowania no może poza faktem , że Palownikowi poprzez swój charakterystyczny sposób władania udało się trzymać turków od granic Wołoszczyzny co właśnie było dla niego głównym czynnikiem decydującym o przybraniu strategii strachu i okrucieństwa . Posiadam jednak książkę napisaną przez Rodneya Castledena o tytule " Wcielenia zła' w której autor pisze , że obie te postacie krew piły .
bzykomar
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 129
Rejestracja: 2008-10-30, 15:22
Lokalizacja: Jawor

Re: Porfiria

Post autor: bzykomar »

Ha. Kto Ci powiedział, że Vlad Dracul i Vlad IV Tepes to te same osoby ? Ja zrobiłem błąd bo "palownik" dałem przy jego ojcu (wynik mojego roztrzepania , nie niewiedzy) a to syn był z tego znany. Ale Ty jesteś w większym błędzie niestety. Już mówię dalej. Dracula - znaczy dosłownie syn tego, który nazywał się Dracul. Mianem tym określany był właśnie Vlad IV :) Jeszcze raz powtarzam, że błędem jest nazywanie wampirem osobę, która tylko pije krew ! Vlad Dracula został tak nazwany ponieważ złożył się na to cały szereg jego haniebnych działalności. Nie stwierdzono bezapelacyjnie aby nigdy nie spróbował krwi, wiadomo natomiast, że próbował mięsa ludzkiego i podniecał go widok płynącej krwi. Nie brakuje również germańskich czy rumuńskich podań, w których jednak mówi się o jego praktykach związanych z jej piciem. Wydaje mi się, że wystarczy. Można wierzyć lub nie... .

Ela Batory jest idealnym przykładem kobiety ślepo zapatrzonej w kult krwi. Wierzyła, że umazanie i kąpiele we krwi ją odmłodzą. I tu troszkę dla "znawców tematu": ,,Kąpiele we krwi dziewcząt miały być dla niej jedynym środkiem utrzymania młodości. Nie tylko kąpała się we krwi ale też miała ją pić. Swym ofiarom odcinała kawałki ciała, kazała je piec, a następnie zmuszała osoby okaleczone do ich zjedzenia. Odprawiała diaboliczne orgie lesbijskie." (R.Delorme, Les vampires s.66 ) Wytoczono jej proces o ok.600 ofiar. I gdzieś w innej jej biografii czytałem o dowodach na jej upodobania w smaku krwi, a ja nic nie poradzę, że wikipedia itp. itd. ma większy posłuch w dzisiejszych czasach.

Po prostu mój tok myślenia i pojmowania wampiryzmu jest daleki od stereotypowego bądź tego, który jest powszechny, prawie u wszystkich biorących udział w tej dyskusji. Po raz kolejny odłączam się od dyskusji, troszkę Was poczytam, bo odnosić się kolejno do każdego posta i przedstawiać swój sposób myślenia, podpierając się przy tym jeszcze źródłami jest dla mnie niemożliwe. Aczkolwiek DanoS :) jako jedyna zmobilizowałaś mnie do ruszenia mojego tyłka i palców by trochę podyskutować o wampiryzmie aż sam się zdziwiłem. Cieszę się z nawiązanej wymiany poglądów :)
DanaS
Senior forum
Senior forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2009-02-24, 13:49
Lokalizacja: Sopot

Re: Porfiria

Post autor: DanaS »

Cieszę się, pierwszy raz w życiu kogoś do czegoś zmobilizowałam na forum. Dzięki tej małej pyskówce temat się ożywił, choć tak sobie patrzę, że chyba gdzieś nam się zawieruszył sam temat porfirii ;). Wracając do posta bzykomara: ja się ze swojego stanowiska nie ruszę. Poczekam aż ty poczekasz i się znowu odezwiesz i znowu się posprzeczamy ;).
Ragnarok
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 134
Rejestracja: 2009-01-08, 00:55

Re: Porfiria

Post autor: Ragnarok »

Vlad jak i jego ojciec należeli do zakonu Draculea czyli Zakonu Smoka ( stąd ich przydomki) mającym bronić chrześcijaństwo przed najazdami Turków i . Dla ciekawostki dodam , że czarna peleryna z czerwona toga była oficjalnym strojem zakonu stąd ubiór Draculi Brama Stokera :] Ela była naprawdę walnięta niestety sama przyznała , że krew wieśniaczek jej nie odmładza dlatego przerzuciła się na arystokratki . Jaki był efekt zmiany diety ?? No cóż zestarzała się mimo wszystko umierająć samotnie zamurowana w zamku.
DanaS
Senior forum
Senior forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2009-02-24, 13:49
Lokalizacja: Sopot

Re: Porfiria

Post autor: DanaS »

Po czym przeszła do historii jako "krwawa hrabina", której udowodniono 600 zabójstw. Choć pewnie było ich więcej.
Ragnarok
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 134
Rejestracja: 2009-01-08, 00:55

Re: Porfiria

Post autor: Ragnarok »

nic dodać nic ująć :]
DanaS
Senior forum
Senior forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2009-02-24, 13:49
Lokalizacja: Sopot

Re: Porfiria

Post autor: DanaS »

Właśnie dodać by można ale jej nie udowodniono z braku dowodów ;)
Ragnarok
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 134
Rejestracja: 2009-01-08, 00:55

Re: Porfiria

Post autor: Ragnarok »

Oj ona się chyba do wszystkiego przyznała , ale pewny nie jestem :]
DanaS
Senior forum
Senior forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2009-02-24, 13:49
Lokalizacja: Sopot

Re: Porfiria

Post autor: DanaS »

Przyznać się mogła ale nie mogli jej osądzić za coś na co nie mieli dowodów.
Ragnarok
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 134
Rejestracja: 2009-01-08, 00:55

Re: Porfiria

Post autor: Ragnarok »

Nie spalili jej na stosie jak reszty jej sługusów tylko dlatego , że była Hrabiną . Została uwięziona w zamku gdzie szybko zmarła.
bzykomar
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 129
Rejestracja: 2008-10-30, 15:22
Lokalizacja: Jawor

Re: Porfiria

Post autor: bzykomar »

DanaS pisze:Przyznać się mogła ale nie mogli jej osądzić za coś na co nie mieli dowodów.
Mieli. Oskarżona została o porywanie, torturowanie i zabijanie m.in młodych dziewcząt. Przyznała się czy nie to nie ma znaczenia. Była psychicznie chora, tylko egzystencjalny kontakt z rzeczywistością.
Ragnarok pisze:Nie spalili jej na stosie jak reszty jej sługusów tylko dlatego , że była Hrabiną . Została uwięziona w zamku gdzie szybko zmarła.
Spalenie na stosie było związane z jej praktykami. Miało to być swego rodzaju odpłacenie za palenie żywcem młodych dziewcząt. Szybko ? 4 lata to nie tak mało.
DanaS
Senior forum
Senior forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2009-02-24, 13:49
Lokalizacja: Sopot

Re: Porfiria

Post autor: DanaS »

Ale też nie za dużo biorąc pod uwagę stopień okrucieństwa jakiego się dopuszczała.
DanaS
Senior forum
Senior forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2009-02-24, 13:49
Lokalizacja: Sopot

Re: Porfiria

Post autor: DanaS »

Dokladnie nie wiadomo, historycy są zdania, że ilość ofiar mogla być o wiele większa. Przyznala się do tych 650 osób i za taką ilość zbrodni ją skazano, ale jak bylo naprawdę? Prawda umarla razem z nią w sierpniu 1614 roku w wieży jej wlasnego zamku w Węgierskich Čachticach, gdzie przez lata mieszkala i mordowala mlode slużki.
DanaS
Senior forum
Senior forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2009-02-24, 13:49
Lokalizacja: Sopot

Re: Porfiria

Post autor: DanaS »

Ciężko było ten szyfr rozczytać Unlegall, ciężko :). Tak mogła, ale tego się już nie dowiemy. Pozostają nam nasze rozmowy i spekulacje.
Ragnarok
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 134
Rejestracja: 2009-01-08, 00:55

Re: Porfiria

Post autor: Ragnarok »

"Prawda umarla razem z nią w sierpniu 1614 roku w wieży jej wlasnego zamku w Węgierskich Čachticach, gdzie przez lata mieszkala i mordowala mlode slużki."

Nie tylko służki mordowała . Gdy zdała sobie sprawę , że krew wieśniaczek jej nie odmładza założyła szkołę dobrych manier gdzie mordowała arystokratki :p
DanaS
Senior forum
Senior forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2009-02-24, 13:49
Lokalizacja: Sopot

Re: Porfiria

Post autor: DanaS »

Jak zwał tak zwał, chciałam żeby ładnie zabrzmiało. Ale oczywiście Ragnarok musiał mi zepsuć plan ;). Do tematu: jak widać krew arystokratek też się na niewiele zdała.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Wampiryzm”