Neopogaństwo

Dział na wszelakiego typu tematy religijne, dotyczące wiary oraz zagrożeń związanych z działalnością sekt
betula_nana

Neopogaństwo

Post autor: betula_nana »

Zaczynam nowy topik. Z prostej ciekawości, jak rozumiecie ten termin, czym Waszym zdaniem jest neopogaństwo, jakie są jego cechy charakterystyczne. Itd. Jeśli są tu obecni ludzie uważający się za, czy też będący neopoganami, jestem ciekawa, jak rozumieją swoją ścieżkę. Jak na niej postrzegają choćby więź z Naturą, czy boskość.

Wiem, że topik jest szeroki, z góry zaznaczam, że nie zbieram materiałów do żadnej pracy itp. ;) Po prostu sama od ponad dziesięciu lat idę ścieżką naopogańską, ściślej neopogańskiego czarownictwa, od pięciu z hakiem znam termin "neopogaństwo", a od ponad roku identyfikuję się z pewnym bardzo konkretnym odłamem neopogaństwa. Ale o tym dalej, w trakcie dyskusji... O ile znajdą się do niej chętni ;)
hanif
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 80
Rejestracja: 2005-10-21, 07:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: hanif »

jeżeli, czego bardzo nie lubię, mam się w jakiś spoób określić, zdeklarować to zazwyczaj mówię, że jestem poganinem... lubię ten termin przez jego szerokośc i pewna nieokreśloność
chociaż jasko uczestnik sieci TOPY zdecydowanie wolę komputery niż lasy
Mamba

Post autor: Mamba »

Nie wiem dlaczego, ale nigdy nie lubiłam tych określeń, etykietek :) biorę zawsze to co jest mi potrzebne, przydatne nie utożsamiając się z nikim i z niczym :D

pewnie to głupie i nie wyjaśniłam niczego, ale jestem wolna :wink:
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Post autor: Spock »

Dla mnie więź z naturą to świadomość że jakaś mała cząstka mnie istniała juz w czasach gdy kontynenty stanowiły całość a moi przodkowie wyłazili dopiero na suchy lad; kiedy Ziemia była skuta lodem, a wcześniej oceanem lawy. A nawet wówczas gdy wszechświat był gęsty i gorący - już wtedy istniała materia która teraz jest we mnie.

Niezbyt to (neo)pogańskie podejście, ale tak właśnie jest.
Awatar użytkownika
Wedrowiec00
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 80
Rejestracja: 2005-08-30, 21:27

Post autor: Wedrowiec00 »

Betula - wolność wyboru ( tak jak i u Mamby ) , to pierwszy i szczery krok do poszukiwań . Jeżeli tak czujesz , że odpowiada ci neo ( pogaństwo ) , to jest ok . przecież nikt cię nie popędza , nie nakłania do wiary w Boga . Masz takie poglądy , jaki etap rozwoju . Ważne , by tworzyć jedność ze światem ( mieć uporządkowane wnętrze ) . Bo to warunek zdrowia , prawdy ... To co piszesz podoba mi się , napisz coś więcej o pogaństwie - tak jak ty to widzisz :D
betula_nana

Post autor: betula_nana »

Widzisz - ja nie pytałam o wskazówki. Chciałam tylko pociągnąć za język tutejszych bywalców. Wybór ścieżki mam dawno za sobą, poganką jestem od lat kilkunastu... Interesuje mnie natomiast, jak samo to zjawisko jest przez ludzi postrzegane i co przez nie rozumieją...
assamite
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 102
Rejestracja: 2005-08-31, 09:27
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: assamite »

Mamba pisze:Nie wiem dlaczego, ale nigdy nie lubiłam tych określeń, etykietek biorę zawsze to co jest mi potrzebne, przydatne nie utożsamiając się z nikim i z niczym

pewnie to głupie i nie wyjaśniłam niczego, ale jestem wolna
heh... chyba najlepsze wydaje mi się ;)

Ja nie wiem kim jestem i w ktora strone zmierzam, staram się to odkryć chociarz nie jestem pewien a właściwie wogóle nie wiem ;) Najważniejsze w życiu to chyba (przynajmniej tak mi się wydaje ) spokój i szczęście ;)
Nephesh

Post autor: Nephesh »

;) wtrącę od siebie chociaż to co prawda nie w pełni na temat, ale ogólnie odnośnie wierzeń cytując Paramahansę Joganandę "Przekonania religijne jeszcze nigdy nikogo nie zbawiły." ;) jedynie wspomagają nas w zrozumieniu Prawdy Absolutnej, a Sanatana Dharma i tak jest niezmienna.
Titania (usunela konto)
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 312
Rejestracja: 1970-01-01, 03:00

Post autor: Titania (usunela konto) »

Ach te nazwy, podzialy.........kazdy jest kim jest.
intraneus

Post autor: intraneus »

Nie znam za bardzo wiccan. Wicce znam raczej tylko z lektor. Znam natomiast kilku konkretnych ludzi zajmujacych się "wiara rodzima". Bardzo ciekawa sprawa i wg mnie bardziej pasujaca do terminu "neopoganstwo", ale wiem oczywiscie, ze to tylko etykietka w moim tunelu rzeczywistosci.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Wiara, religie i sekty”