Beltaine

Dział na wszelakiego typu tematy religijne, dotyczące wiary oraz zagrożeń związanych z działalnością sekt
Awatar użytkownika
Enlil
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 173
Rejestracja: 2005-05-25, 14:22
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Enlil »

Beltaine to jedno z najważniejszych celtyckich świąt. Jest radosnym obrzędem gdyż zwiastuje nastanie wiosny i światła. W noc Beltaine pali się wiele ogni aby przywitać nadchodzący nowy rok oraz odegnac resztki ciemności, które pozostały po zimie. Oczywiście chrześcijanie przekonani o tym, że tylko oni mają rację przeinaczyli sens świąt dawnej wiary...
Usagi
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 56
Rejestracja: 2006-07-25, 14:03
Lokalizacja: Norka pod lasem

Post autor: Usagi »

Sprostowania
Słup majowy to nie gałąz, tylko pień drzewa, i to nie wstążki symbolizują pierwiastki żeńskie i męskie, tylko pień jest pierwiastkiem męskim (członek), na czubek mocowano wielki wieniec symbolizujący dziewictwo kobiety (błona dziewicza), wstęgi natomiast symbolizowały krew pojawiającą się przy utracie dziewictwa. Całe Beltaine to nic innego jak święto zaślubin Wiccańskich Bóstw, Boginii i jej małżonka Zielonego Boga, jak niektórzy go zwą, przedstawianego z jelenim porożem.
Pozdrawiam
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

jak byłam w zeszłym roku w niemczech, to widziałam sosne całą ogołoconą z gałęzi oprócz czubka, przystrojoną kwiatami i wstążkami - był to dzień 6.maja, albo gdzieś blisko

i powiedzieli nam, że to jakieś święto było niedawno obchodzone :) i że faceci się na to drzewo wspinają, żby wienieś założyć
Awatar użytkownika
Enlil
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 173
Rejestracja: 2005-05-25, 14:22
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Enlil »

Pewnie świętowali Walpurgisnacht.
Usagi
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 56
Rejestracja: 2006-07-25, 14:03
Lokalizacja: Norka pod lasem

Post autor: Usagi »

Ech, ta Noc Walpurgi. Znowu mieszanina pogańskich tradycji i KK...Dzień Św.Walpurgi wprowadził kościół żeby zamienić go miejscami z Beltaine. Tak jak to było z resztą katolickich świąt, wszystkie zajęły miejsce wcześniejszych świąt pogańskich.
Awatar użytkownika
Enlil
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 173
Rejestracja: 2005-05-25, 14:22
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Enlil »

Wiccanie robią to samo nadając nowy sens większości świąt. Często dochodzi nawet do tego, że wiccanie z radosnej celebracji święta robią pseudomagiczny rytuał czarownic.
Usagi
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 56
Rejestracja: 2006-07-25, 14:03
Lokalizacja: Norka pod lasem

Post autor: Usagi »

Coś mi na tym forum nie pasuje. Post który napisalam powyżej został zmieniony. Skąd wziął się tam napis "Jestem szalony!" ? Było tam napisane "Ech, ta Noc Walpurgi", widocznie ktos przy tym majstrował, którzy forumowicze maja uprawnienia do zmieniania treści postów?
ArturVonFornal
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 776
Rejestracja: 2005-04-26, 15:52
Lokalizacja: z Łodzi

Post autor: ArturVonFornal »

Nie, działa cenzura na słowo "ech" znaczy się "e c h" (napisałem oddzielnie żeby cenzura nie złąpała), to długa historia z zamierzchłych czasów forum ;)
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Wiara, religie i sekty”