Szatan

Dział na wszelakiego typu tematy religijne, dotyczące wiary oraz zagrożeń związanych z działalnością sekt
Awatar użytkownika
Iluzjonista
 
 
Posty: 220
Rejestracja: 2010-10-03, 22:54
Komentarze: 6

Re: Szatan

Post autor: Iluzjonista »

Z pozoru istnienie Szatana byłoby logicznym wytłumaczeniem wszelkiego zła, jakie jawi się na świecie.
I jakoś KK nie ma nic przeciwko straszeniu "wiernych" piekłem i innymi nieszczęściami, jeśli będą grzeszyć.
Na szczęście jest jeden argument przeciwko istnieniu diabła, a mianowicie jaki byłby sens w buntowaniu się przeciw Bogu, który według KK jest wszechwiedzący, wszechmocny, wszechmogący itp. ?
Jak wiemy byłoby to po prostu nierealne - ewentualnie Wasz bóg nie jest taki doskonały, co również kłóci się z przyjętymi dogmatami.
Tak więc postać szatana nie może istnieć.
Awatar użytkownika
Doctore
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 177
Rejestracja: 2011-12-06, 23:20
Lokalizacja: Międzychód
Komentarze: 1

Re: Szatan

Post autor: Doctore »

Co do Lucyfera to gdzieś czytałem iż w Starym Testamencie jest on kimś w rodzaju Bożego Sędziego, nie jest buntownikiem tylko kimś kto "sprawdza" ludzi kusząc ich do sprzeciwienia się Bogu. To by świadczyło, że dopiero Chrześcijaństwo zrobiło z niego diabła...

@Vampirio: Co do bóstwa, które z biegiem czasu stało się diabłem to chodzi nie o Lucyfera tylko o Belzebuba. Prawdopodobnie Belzebub powstał z tępionego przez Judaizm kultu Baala (Stary Testament) tak, że z biegiem czasu mezopotamski bóg Baal stał się Belzebubem - diabłem.
Awatar użytkownika
Pandemonium
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 728
Rejestracja: 2010-05-09, 17:52
Lokalizacja: Suwerenne Państwo.

Re: Szatan

Post autor: Pandemonium »

Baal nie był mezopotamski ^^

Ale "demonizowanie" bogów to nie tylko domena żydów ,czy chrześcijan. To samo tyczy się np. Seta, który został "zeźlony" dopiero podczas trwania XXII dynastii. Jak wiemy XXI dynastia była dynastią obcą, rządzili wtedy Egiptem Hyksosi i ustanowili Seta na bóstwo nadrzędne. Po ich wygnaniu ludzie zaczęli utożsamiać okupację Hyksoską z Setem więc i jego atrybuty się drastycznie zmieniły.
Awatar użytkownika
Vampirio
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 668
Rejestracja: 2011-04-27, 20:50
Komentarze: 2

Re: Szatan

Post autor: Vampirio »

To Szatan był wysłannikiem Boga poddającym ludzi próbom. ;)
Awatar użytkownika
Doctore
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 177
Rejestracja: 2011-12-06, 23:20
Lokalizacja: Międzychód
Komentarze: 1

Re: Szatan

Post autor: Doctore »

Pandemonium pisze:Baal nie był mezopotamski ^^
No uściślając było to bóstwo ludów semickich, które zamieszkują wschodnie wybrzeże Morza Śródziemnego czyli bardzo blisko Mezopotamii... A był też czczony przez Akadyjczyków, którzy zamieszkiwali właśnie Mezopotamię.
Vampirio pisze:To Szatan był wysłannikiem Boga poddającym ludzi próbom.
To się zgadza. Mamy tego znakomity przykład w Księdze Hioba.
Awatar użytkownika
Pandemonium
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 728
Rejestracja: 2010-05-09, 17:52
Lokalizacja: Suwerenne Państwo.

Re: Szatan

Post autor: Pandemonium »

Kolega się wikipedii chyba naczytał ;) W Akadzie był Adad-bóg burzy, synonim Baala co prawda, ale jednak nie to samo. Sam Baal (belu) pochodził z Ugaryt. Co prawda można to uważać za jedną i tą samą "osobę", ale okres czasowy pomiędzy istnieniem Akadu, a państewkami północnego lewantu jest dosyć rozległy. Nie mówiąc już o innej kulturze i języku. Samo słowo Baal znaczy zaś po prostu "Pan".
Awatar użytkownika
Maria Lilith
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 2011-11-11, 17:33

Re: Szatan

Post autor: Maria Lilith »

Ach szatan to szatan sramto... Jak ja to kocham. Gdyby tak ludzie ,którzy uważają się za chrześcijan chociaż raz w życiu przeczytali biblie to może wiedzieliby ,że szatan pełni rolę anioła oskarżającego ludzi przed Bogiem i co najważniejsze działa on na jego wyraźne polecenie i nie jest w żadnej mierze jego antagonistą ,który ma aspiracje do tworzenia własnego królestwa. Tak wykreowana postać jest bardzo dobrą wymówką dla ludzi ,którzy wolą zwalać własne winy i grzechy na czyiś karb niżeli się z nimi zmierzyć. Dodatkowo pomaga on w podtrzymywaniu czarno-białego obrazu świata oraz ukryciu iż prawdziwym źródłem zła jest tak naprawdę sam Bóg. Na co wskazuje sama biblia oraz logika(Bóg=absolut, a absolut zawiera w sobie wszystko zarówno zło jak i dobro).
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Wiara, religie i sekty”