Paraliż senny

Tutaj omawiamy wszelkie tematy związane ze snami
Mooshie00
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 1
Rejestracja: 2009-05-17, 12:22

Paraliż senny

Post autor: Mooshie00 »

Witam
mam, a wlasciwie moja dziewczyna ma, następujący problem. Od pewnego czasu bardzo czesto przytrafiają się jej paraliże senne. Ja sam jej tego zazdroszcze :diabel: ale ona jest przerazona i calkowicie ma tych stanow dosc. Wiadomo, jest to rzecz wyjasniona naukowo i raczej nikomu nic zlego się po niej nie stalo, ale jednak wolalbym ja jakos przed tym ustrzec i tutaj pytanie. Czy macie moze pojecie co robic, aby zminimalizowac ryzyko wystapienia paralizu sennego?

z gory dzieki
Awatar użytkownika
FaKtoMaaN
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 747
Rejestracja: 2009-02-22, 22:03
Lokalizacja: Tarnów
Komentarze: 2

Re: Paraliż senny

Post autor: FaKtoMaaN »

o ile dobrze pamiętam dużo tu się mówiło już o paraliżu sennym, nawet chyba dokładnie taki sam temat już istnieje.. wystarczy tylko poszukać, to nie boli...

a co do paraliżu sennego, to nie ma co zazdrościć, bardzo nie miłe uczucie..
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4863
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 947

Re: Paraliż senny

Post autor: Ivellios »

Jedyne co ja znalazłem to informacja na Wikipedii o możliwych przyczynach powstawania paraliżu sennego:
Notorycznie powtarzający się paraliż przysenny jest zazwyczaj związany z zespołem chorobowym zwanym narkolepsją, ale występuje też epizodycznie u osób zdrowych (różne źródła podają, że około 30-50% populacji przynajmniej raz w życiu doświadczyło paraliżu sennego) jako rzadko spotykana anomalia.
Na anglojęzycznej Wiki znalazłem z kolei krótką notkę o sposobach leczenia:
Treatment starts with patient education about sleep stages and about the muscle atonia that is typically associated with REM sleep. For most healthy individuals, avoiding chronic sleep deprivation is enough to relieve symptoms. It is recommended that patients be evaluated for narcolepsy if symptoms persist.
Czyli: Leczenie zaczyna się od edukacji pacjenta na temat faz snu oraz bezwładności mięśni, która zwykle występuje w fazie REM. U większości zdrowych osób do wyleczenia symptomów wystarczy jedynie unikanie braku snu. Jeśli objawy nadal występują, wskazane jest zbadanie pacjenta pod kątem narkolepsji.
milan89
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 15
Rejestracja: 2007-09-29, 11:50
Lokalizacja: Niewazne

Re: Paraliż senny

Post autor: milan89 »

Osobiście polecam profilaktyczną wizytę u psychologa, ponieważ jak jest wyżej wspomniane - jest to problem natury psychologicznej.
Zgadzam się jest on problemem natury psychologicznej jednak niewysypianie się co tez jest tego przyczyna nie musi oznaczac zaraz wysylanie nas do psychologa. Zreszta mozna przyzwyczaic organizm do niewielkiego czasu snu.
Kartel
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 126
Rejestracja: 2008-08-04, 23:52
Lokalizacja: Radom

Re: Paraliż senny

Post autor: Kartel »

Jeśli już, to raczej psychiatry, nie psychologa.
milan89
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 15
Rejestracja: 2007-09-29, 11:50
Lokalizacja: Niewazne

Re: Paraliż senny

Post autor: milan89 »

Mylisz się w takim wypadku to wlasnie psycholog jest odpowiedniejsza osoba:

Psycholog - osoba właściwie wykwalifikowana, do udzielania świadczeń psychologicznych polegających przede wszystkim na DIAGNOZIE PSYCHOLOGICZNEJ, opiniowaniu, orzekaniu, psychoterapii oraz na udzielaniu pomocy psychologicznej.

A to wlasnie nasza psychika tak dziala w tym przypadku ktorym przedstawilm nie jest to zaden problem psychiczny.
Kartel
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 126
Rejestracja: 2008-08-04, 23:52
Lokalizacja: Radom

Re: Paraliż senny

Post autor: Kartel »

Psychiatria – subdyscyplina medycyny zajmująca się badaniem, zapobieganiem i leczeniem zaburzeń psychicznych. Bada ich uwarunkowania biologiczne, psychologiczne, rodzinno-genetyczne, społeczne, konstytucjonalne – sposoby powstawania i skutecznego zapobiegania.

Nie wiem jak dla ciebie, ale to jest raczej zaburzenie psychiczne, aniżeli 'diagnoza psychologiczna', ale jak tam uważacie.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Świat snów”