Komentarz: Corpus Hermetica

Magia hermetyczna
Awatar użytkownika
Maestro
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 227
Rejestracja: 2005-07-21, 04:55
Lokalizacja: Warszawa

Komentarz: Corpus Hermetica

Post autor: Maestro »

chciałbym aby wszelkie uwagi odnośnie tekstu corpus Hermetica pojawiały się tutaj.

Rozumiem, że narazie nie będzie ich dużo, ale w miarę rozwoju mojego małego projektu chciałbym aby liczba komentarzy rosła. Szczególnie polecam poszukiwania powiązań z Franzem Bardonem oraz innymi tekstami hermetycznymi.
amciak
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 114
Rejestracja: 2005-07-15, 01:01

Post autor: amciak »

I czy przyczyna ruchu [maestro. - jako rzecz, istota ] nie jest większa od obiektu ruchu?
Czy rzecz musi byc wieksza od innej rzeczy, zeby moc ja poruszyc? Czy rzecz musi miec wieksza moc, zeby poruszyc inna rzecz? Czy w "moc" liczy się np. energia nadana przez juz istenijacy ruch (np. uderzanie kulki o kulke)? Czy to dziala w druga strone? Czyli, ze jesli rzecz jest mneijsza, to zawsze mozna ja poruszyc?
3.Hermes: Tak więc, jakiego rozmiaru musi być przestrzeń w której się porusza, i jakiego rodzaju jest jej natura (przestrzeni)? Nie może ona być dużo większa (niż kosmos), w porządku którym wymaga się aby była zdolna do odnalezienia przestrzeni, by kosmos mógł kontunuować swoj kurs, tak więc nie może zahamować jego ruchu i go z niego wytrącić ?
Nie rozumiem tego. Szczegolnie zdania "Nie może ona być dużo większa (niż kosmos), w porządku którym wymaga się aby była zdolna do odnalezienia przestrzeni, ". ten fragment jest dla mnie niejasny.
Fenikt
Administrator
Administrator
Posty: 544
Rejestracja: 2005-04-11, 23:19
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Fenikt »

amciak: z moich rozwazan (na 1 fragment) wynika ze tak: musi byc wieksza, w cudyslowiu oczywiscie wieksza, na reszte pytan nie potrafie odpowiedziec:P

co do drugiego fragmentu chyba chodzi o to co jest poza kosmosem, "przestrzen" a reszta to pytania o jej nature, czy istnieje, poddaje w watpliwosc teze ze moze istniec cos "poza", wiec przestrzen musi byc scisle powiazana z kosmosem. pewnie bredze ale co mi szkodzi ;)
Skóra 66

Post autor: Skóra 66 »

Dla mnie jest to wszystko i tak napisane w sposób niezmiernie chaotyczny i zbyt poplątany. Myślę, że w dobie XXI wieku można to wszystko dużo łatwiej wytłumaczyć - nawet za pomocą prostego schematu, albo wzoru matematycznego jak np.

a * b * c = b * c * a
~`a * b * c != b + c +a

Pozdrawiam
Z Drugiej Strony Cienia
amciak
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 114
Rejestracja: 2005-07-15, 01:01

Post autor: amciak »

Maestro, napisz mi ten fragment po angielsku.
Awatar użytkownika
Maestro
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 227
Rejestracja: 2005-07-21, 04:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Maestro »

Dzisiaj albo jutro dam cały rozdział tłumaczenie i nie trudźcie się bo po poważnej konwersacji okazało się że wkradł mi się mały błąd w tłumaczeniu.

Podyskutujemy jak wrzuce to już normalnnie.
Cieprliwości
Tejas
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 1
Rejestracja: 2009-10-17, 15:01

Re: Komentarz: Corpus Hermetica

Post autor: Tejas »

Czy temat będzie się rozwijał? Rozumiem, że tłumaczenie Corpus Hermeticum nie jest rzeczą łatwą i wymaga czasu - jest to projekt żmudny ale zarazem monumentalny - ale dalsza część miała pojawić się na dniach.
|-_-|
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 427
Rejestracja: 2008-04-03, 22:48
Lokalizacja: Otchłań

Re: Komentarz: Corpus Hermetica

Post autor: |-_-| »

Wysłany: 23 Mar 2006 18:54
Data postu Maestro mówi chyba za siebie...
timaios
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 5
Rejestracja: 2011-04-13, 22:53

Re: Komentarz: Corpus Hermetica

Post autor: timaios »

Jedna uwaga tylko, do bezdzietności... Nie odnosi się bynajmniej do chrześcijaństwa i celibatu, bo ten wprowadzono dopiero w średniowieczu, a sam pomysł ma źródła platońskie. Bezdzietność jest logicznym następstwem gnostyckiego (a wywodzącego się z tradycji irańskiej) dualizmu duszy i ciała - aby wyzwolić z więzienia materii boską pneumę, należy przerwać krąg wcieleń - tj. zapobiec mieszaniu się ducha z ciałem (czytaj: prokreacji). A cały tekst Corpus Hermeticum w polskim tłumaczeniu (i inne teksty z komentarzami) został wydany w czterech tomach pod tytułem "Pragnoza egipska i jej wołanie w wiecznym teraz".
Ave!
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Hermetyzm”