Sposoby leczenia przez egipcjan

Awatar użytkownika
Serephinea
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 790
Rejestracja: 2006-11-27, 17:36
Lokalizacja: Poznań

Sposoby leczenia przez egipcjan

Post autor: Serephinea »

Życie nad Nilem pełne było różnorakich niebezpieczeństw. Egipcjanie narażeni byli na kontakt z lwami, krokodylami, wężami i skorpionami; choroby roznoszone przez owady i pasożyty stanowiły śmiertelne zagrożenie; żołnierze oraz pracujący w kamieniołomach mężczyźni ryzykowali poważnymi urazami ciała, a kobiety – umierały w połogu. Niewielu Egipcjan dożywało czterdziestki. Nawet żyjący dłużej przedstawiciele elit cierpieli na bóle zębów i dziąseł. Przyczyny chorób były słabo rozumiane, dlatego nie profilaktyka, a leczenie były główną troską większości Egipcjan. Zgromadzili na ten temat ogromną wiedzę. Sztukę medyczną wspierali magią.

W Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku właśnie obejrzeć można niezwykle ciekawą wystawę Sztuka medyczna w starożytnym Egipcie- (wystawa jest również dostępna częściowo w Internecie). Przedstawiono na niej 65 najpiękniejszych przedmiotów z kolekcji muzeum związanych ze zdrowiem i jego ochroną. Ten mało znany aspekt egipskiej sztuki pozwala z nowej perspektywy spojrzeć na egipską medycynę.
Domy życia

W Egipcie od czasów I dynastii (ok. 3100 p.n.e.) studiowano medycynę w specjalnych instytucjach zwanych Domami Życia. Z czasem wiele z nich zyskało międzynarodową sławę. Szkoły medyczne otaczali opieką sami faraonowie, jak Ramzes IV, który chcąc przejrzeć księgi zwykł regularnie odwiedzać Dom Życia w Abydos. Lekarze zajmowali się zazwyczaj wszystkimi chorobami, ale nie wszyscy. O nich pisze w V w. p.n.e. Herodot: „Każdy lekarz jest tylko dla jednej choroby, a nie dla większej ich liczby. Dlatego wszędzie jest pełno lekarzy; jedni są lekarzami od oczu, drudzy od głowy, inni od zębów, jeszcze inni od brzucha, inni wreszcie lekarzami chorób wewnętrznych.”

Klemens Aleksandryjski napisał w II w n.e. w Kobiercach zapisków filozoficznych dotyczących prawdziwej wiedzy, że Egipcjanie ujęli całą swoją wiedzę w 42 tajemne księgi, spośród nich 6 ostatnich zawiera wiedzę lekarską: „Księgi medyczne omawiają budowę ciała, choroby, pojedyncze organy, leki, schorzenia oczu, wreszcie dolegliwości kobiece”. Wzmianka ta oraz inne przekazy autorów starożytnych nie zmieniały przez długi czas utartego poglądu na historię medycyny. Od XIX w. egiptolodzy zaczęli jednak znajdować papirusy egipskie, których treść poruszała wiele kwestii medycznych. Słowa Klemensa, mówiące o egipskich księgach medycznych, zaczęły się potwierdzać.

W roku 1875 roku ukazało się pierwsze tłumaczenie papirusu medycznego autorstwa Georga Ebersa. W 1899 roku znaleziono Papirus Hearst, a od lat dwudziestych zaczęto opracowywać inny duży papirus – Papirus chirurgiczny Edwina Smitha, który czekał na naukowe opracowanie od 1862 roku. Dzięki tym dokumentom przestano umiejscawiać medyczną wiedzę Egipcjan na pograniczu magii i zabobonu, a zaczęto doceniać ich wielki wkład w rozwój nauk medycznych. Egipcjanie jako pierwsi w sposób profesjonalny podeszli do leczenia pacjenta, które tak samo jak dzisiaj rozpoczynało się od ustalenia historii choroby, zbadania i postawienia diagnozy. Dopiero później rozpoczynano leczenie.

W starożytnym Egipcie zapobieganie chorobom było powiązane z czystością – stąd też na wystawie liczna reprezentacja słoików, tub i naczyń na lecznicze specyfiki. „Są zaś Egipcjanie po Libijczykach w ogóle najzdrowszymi ze wszystkich na świecie” - pisał Herodot, ale nie on jeden chwalił higienę Egipcjan. Diodor Sycylijski w I w. n.e. stwierdził: „Wszystkie zwyczaje życia Egipcjan są tak uporządkowane, jakby były poukładane według reguł zdrowia przez uczonego lekarza raczej, niż przez prawodawcę”. Także Plutarch w O Izydzie i Ozyrysie wskazywał na umiłowanie przez Egipcjan czystości: „Egipcjanie zawsze z wielką troskliwością traktują wszystko to, co wiąże się ze zdrowiem, zwłaszcza w świętych obrzędach oczyszczalnych i przepisach dietetycznych względy higieniczne są nie mniej obecne niż sama świętość”.

Medycyna egipska dysponowała metodami leczenia i receptami zdobytymi głównie dzięki metodzie prób i błędów. Lekarze stosowali szeroki wybór lekarstw z substancji naturalnych takich jak miód, sok z granatów i lilie wodne. Medycy, szkoleni zarówno w magii, jak i w praktycznej wiedzy medycznej, byli na ogół kapłanami Sachmet. Próbowali co prawda poznać przyczynę choroby przez dokładne oględziny pacjenta, jednak mając niepełną wiedzę na temat ludzkiego ciała, za przyczynę choroby często uznawali zjawiska nadnaturalne. Leczono więc mieszanką magii i medycyny.

Wydaje się, że wiedza o anatomii pochodziła raczej ze znajomości budowy zwierząt, niż doświadczeń balsamistów, gdyż większość znaków hieroglificznych oznaczających organy wewnętrzne przedstawia narządy zwierzęce. Lekarze mieli podstawową wiedzę o układzie krążenia, wierzyli jednak, że serce rozsyła do wszystkich części ciała zarówno krew, jak i powietrze. Zdawali sobie także sprawę z istoty pulsu i z tego, że przyczyną jego zaburzeń mogło być uszkodzone serce. Przeprowadzano zabiegi chirurgiczne a także dokonywano obrzezań mężczyzn. To właśnie scena obrzezania z grobowca Anchmahora z czasów VI dynastii (ok. 2300 r. p.n.e.) jest najstarszym przedstawieniem zabiegu chirurgicznego. Są również świadectwa przeprowadzanych trepanacji czaszek.

wiecej na: http://www.polskieradio.pl/nauka/archiw ... atTygodnia
Awatar użytkownika
blood.luna
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 69
Rejestracja: 2008-12-13, 19:49
Lokalizacja: tylko Kraków!

Re: Sposoby leczenia przez egipcjan

Post autor: blood.luna »

Nie da się zaprzeczyć, że Egipcjanie potrafili wykryć ciążę już w 3 miesiącu i dokonywali naprawdę świetnych trepanacji czaszek. Lecz nie jest wcale słusznym uznanie, iż ich medycyna abstrahowała od magii. Egipska wiara w magię była nieprawdopodobnie ogromna. W życiu nie skupiali się oni raczej na chorobach - w egipskim roku na 360 dni nawet zwykli robotnicy miewali po 100 dni wolnego! Święto zmarłych polegało na upijaniu się na cmentarzu... W rozrywkowości nie mieli oni sobie równych. Jednak we wszystkich dziedzinach bez wyjątku życie było przenikane przez magię. Zauważmy częste wzmianki na źródłach pisanych o tym, że ponieważ słowo ma ogromną siłę magiczną, to wystarczy wypisać receptę na kawałku papirusu, następnie zalać ją wodą i tak rozpuszczoną wypić. Wypicie słowa pisanego, będącego uosobieniem zaklęcia, było traktowane jako bardziej skuteczne niż podanie jakichś ziół. Nawet jeśli Egipcjanie umierali młodo i lubili rozgrzebywać zwłoki, to niestety nie jest jeszcze dowód na ich umiejętność zastosowania owej wiedzy biologicznej w sposób logiczny dla współczesnej nauki. Zwróćcie też uwagę na to, iż Egipcjanie uważali, iż mózg jest zupełnie niepotrzebnym balastem, stąd owe słynne trepanacje i usuwanie mózgu z mumii. Sądzili oni, że do myślenia mózg nikomu nie jest potrzebny, a wszystkie funkcje życiowe i umysłowe umieszczali oni w sercu oraz, tutaj mogę trochę przekręcić, bodajże w nerkach.

Opieram się na literaturze akademickiej.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Egipt”