Inspektor Gadżet

Propozycje nowych audycji, tematów, itd. oraz uwagi i propozycje dotyczące działania strony. W tym dziale są również umieszczane ogłoszenia od administratorów
Awatar użytkownika
Słowianka
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 511
Rejestracja: 2012-03-13, 12:36
Lokalizacja: Świdnik
Komentarze: 2

Re: Inspektor Gadżet

Post autor: Słowianka »

Nie no spoko, tak łatwo się nie zniechęcam ;p
Może i są lepsze i pewnie po nie sięgnę z czasem ale okazało się, że mam gdzieś Zenita. Nie wiem jakiego ale niebawem się do niego dokopię.
Nie wiem czy działa, ale jeśli tak to zostanę na początek przy nim.
Dzisiaj postaram się go sprawdzić więc dam znać co i jak.
Dzięki za porady. Bardzo sobie je cenię.
Jak przejdę do praktyki to będzie ich znacznie więcej.

Myślę, że najpierw Zenit do granic możliwości a jak odczuję, że mi już nie starcza i przydało by się więcej to sięgną po niemiecką precyzję ;p

-- 2012-03-26, 21:34 --

Sorry za dubla, ale edita już nie mam... Mój zenit okazał się być szmelcem bez lustra i obiektywu... Kurdę... Nie jest ciekawie.
Muszę kupić coś jednak.
Pomoże ktoś? Bo ja nie wiem nawet o co pytać by mi szmelcu nie wcisnęli..
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Inspektor Gadżet

Post autor: Spock »

O ! I to jest najwłaściwszy sposób: znaleźć Zenita w szafie na strychu albo w piwnicy :]

Może nie działać światłomierz; wtedy albo wymienić baterie i przeczyścić styki, albo szukać majstra do naprawy, albo dokupić zewnętrzny, albo olać sprawę i strzelać bez niego (chociaż to się troche mija z celem).

No nic, enjoy.

PS.

Bez lustra ? A to lipa. Popytaj jakiegoś ojca, wujka, stryja, dziadka czy nie mają pożyczyć. Zenity były bardzo popularne w swoim czasie.

Zerknij:

http://www.aparaty.tradycyjne.net/gielda.php
Awatar użytkownika
Słowianka
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 511
Rejestracja: 2012-03-13, 12:36
Lokalizacja: Świdnik
Komentarze: 2

Re: Inspektor Gadżet

Post autor: Słowianka »

Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Inspektor Gadżet

Post autor: Spock »

Można brać.
Tylko żeby nie było do mnie pretensji... ;]

Lampy nie trzeba. Jak stwierdzisz, że ci potrzebna, to najwyżej później dokupisz.
Dokup sobie tylko w kiosku albo u zegarmistrza bateryjke do światłomierza.
Awatar użytkownika
Słowianka
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 511
Rejestracja: 2012-03-13, 12:36
Lokalizacja: Świdnik
Komentarze: 2

Re: Inspektor Gadżet

Post autor: Słowianka »

Mam sprzęt! Polecam sprzedawcę. Wszystko gra i śmiga. Zobaczymy jeszcze jak zdjęcia ale na razie wszystko gra.
Może mi ktoś polecić dobrą literaturę o fotografii? Najlepiej z lat 70-80. Coś dla początkujących.

Zaraz biorę się za pierwsze fotki. Na razie ćwiczyłam na sucho.

Wszelkie rady mile widziane.

Poza tym gromadzę coraz więcej sprzętu. I to naprawdę niewielkim kosztem. Powoli szykuję się do pierwszych badań.
Jako świeżo upieczony badacz zjawisk "P", proszę o wszelkie porady co będzie mi przydane. Chodzi mi o rady typu. Powinnaś mieć w terenie latarkę, najlepsza jest taka i taka. itp.
Stwórzmy tu pełen rynsztunek wszechstronnego badacza. Taki na każdą okazję.

@Spock
Gdzie mogę kupić tanio filmy? I jakie wybierać?
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Inspektor Gadżet

Post autor: Darnok »

Polecam też po fotografii umiejętność obsługi programów graficznych, jeśli masz do tego talent lub chcesz trochę dorobić.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Inspektor Gadżet

Post autor: Spock »

Filmy w każdym fotolabie powinnaś dostać bez problemu.

Niektórzy mówią, żeby zaczynać od czarno-białych, ale ich wywołanie jest droższe i dłużej trwa. Krótko mówiąc: bierz kolorowe. Do większości zastosowań, w dzień i w nocy ISO-200. Chociaż w noc już lepiej ISO-400 i większe.

ISO to czułość filmu (ale to na pewno wiesz). Standardowo dostępne są ISO-200 i ISO-400, chociaż są też ISO-50 i ISO-800. Im wyższe ISO, tym film jest czulszy, czyli można robić zdjęcia przy słabszym oświetleniu (np astro).

Nie myśl tylko, że wysoka czułość wszystko załatwi. Masz jeszcze przesłonę i migawkę, a wszystko dość mocno zależy od siebie nawzajem. Ponadto, duże ISO może powodować powstawanie ziarna. Ogólnie: wysokie ISO - większa wartość przesłony (mniejszy otwór) i/lub krószy czas naświetlania; Niskie ISO - szerzej otwarta przesłona i/lub dłuższy czas.

A zresztą: pstrykaj, eksperymentuj i się ciesz ;]
Awatar użytkownika
Słowianka
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 511
Rejestracja: 2012-03-13, 12:36
Lokalizacja: Świdnik
Komentarze: 2

Re: Inspektor Gadżet

Post autor: Słowianka »

Pstrykam, pstrykam. Jak wywołam pierwszą kliszę to powiem co mi z tego wyszło ;p

A piszę jednak by pochwalić się, że wpadł mi w łapki nowy sprzęt do nagrań.
Sony ICD-P320

Nagrywa w SP LP I HQ
Wejście na MC i słuchawki.
Zbliża się pierwsze EVP. ^^

-- 2012-04-11, 13:13 --

Co to jest miernik emp?
Myślicie, że zakup mini stacji meteo, ma sens? Słyszałam, że termometry się przydają. A ciśnienie? Wilgotność?

A i jeszcze jedno. Czy miernik pola elektromagnetycznego (taki niby termometr, który przy kablach w ścianach zaczyna piszczeć z różnym natężeniem) ma jakiekolwiek zastosowanie?

-- 2012-04-12, 11:33 --

Dobra, napisałam bzdurę ;p
Nie czepiać się. Już wszystko wiem ^^
Awatar użytkownika
IteratorZX81
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 419
Rejestracja: 2008-09-05, 18:38

Re: Inspektor Gadżet

Post autor: IteratorZX81 »

Co do aparatów, to zrezygnuj z "filmowego". Nie dość że wydasz X kasy na filmy, to jeszcze jak jakiś nieuk w fotolabie po kursie jest to może ci go tak wywołać że nic nie będzie widać.

Krótko mówiąc lepiej kup jakąś porządną cyfrówkę, najlepiej z wymiennymi obiektywami. Tylko nie taką z reala za 30 złotych - ja się naciąłem. Choć dobre cyfrówki to potrafią nawet i 10 patoli kosztować. Ale jak masz kasę, to myślę że warto - lepsza jakość, nie trzeba kupować materiałów eksploatacyjnych (po za jednorazowym kosztem w postaci karty i ew. jeszcze bateriami) no i wygodniej się tego używa.
Awatar użytkownika
Pandemonium
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 728
Rejestracja: 2010-05-09, 17:52
Lokalizacja: Suwerenne Państwo.

Re: Inspektor Gadżet

Post autor: Pandemonium »

A klisza ciągle w cenie - za trzydziestkę szóstkę trzeba teraz dać 8 złociszy. ;) Ja jak jestem na wyprawie fotograficznej to 36 zdjęć w 10 min robię :D
Awatar użytkownika
Spooky Fox
Administrator
Administrator
Posty: 1976
Rejestracja: 2009-03-02, 02:05
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 6

Re: Inspektor Gadżet

Post autor: Spooky Fox »

Nieistotna pisze:Czy miernik pola elektromagnetycznego (taki niby termometr, który przy kablach w ścianach zaczyna piszczeć z różnym natężeniem) ma jakiekolwiek zastosowanie?
:one: :sylwester:
Nieistotna pisze:Dobra, napisałam bzdurę ;p
Nie czepiać się. Już wszystko wiem ^^
Dzięki bogu, że się sama skapnęłaś ^^


No i oczywiście jak najbardziej jestem za odejściem od filmówek. Wszelkie za i przeciw zostały wypisane :]
Awatar użytkownika
Słowianka
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 511
Rejestracja: 2012-03-13, 12:36
Lokalizacja: Świdnik
Komentarze: 2

Re: Inspektor Gadżet

Post autor: Słowianka »

Pierwszy i podstawowy powód to, to, że mnie nie stać. Poza tym, funkcje jaki mnie interesują są tylko w tych, z wyższej półki. Do szybkich i wielu zdjęć. Na zasadzie „walę co popadnie” Starczy mi Nikon, o którym pisałam.
Dodatkowo, myślę że analog na swój klimat.
No i ceny. Body Zenita w stanie idealnym 30pln, zajefajny teleobiektyw to max 200pln itd. Poza tym mogę sobie zakładać specjalistyczne filmy i filtry.
Cały mega wypasiony sprzęt zamknę w 1000pln a cyfrówkę z tymi wszystkimi bajerami za 15000pln.
Do tego dokupię drugie body i mam już dwa aparaty do jednego osprzętu. Albo 3, 4. W zależności od potrzeb. Stelaż odpowiedni i mogę robić np. synchro na 4 aparaty.
Filmy kupuję od 5 do 8 pln. Więc to nie majątek A co do jakości usług foto to mam lab obok siebie, gdzie pracuje pasjonat.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Inspektor Gadżet

Post autor: Spock »

Cyfrówki mają swoje zalety, ale przynajmniej mi, wygodniej jest ustawiać aparat manualnie. Wtedy wiem, że jest tak jak chcę, a nie że 50 opcji w menu, a głupia "małpa" i tak zrobi inaczej.
synchro na 4 aparaty.
O, proszę. Sam na to nie wpadłem :) Trzy pokrętła i już człowiek zaczyna myśleć :)


No, ale ja w ogóle jestem fanem analogów, mnie nie warto pytać ;]
Awatar użytkownika
Słowianka
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 511
Rejestracja: 2012-03-13, 12:36
Lokalizacja: Świdnik
Komentarze: 2

Re: Inspektor Gadżet

Post autor: Słowianka »

Mam pytanie. Czy jak wciskam spust w aparacie do końca, żeby sprawdzić odczyt światłomierza, przy zamkniętej przesłonie, to czy to naświetla film? Oczywiście film jest nie przewinięty. A przy wciśnięciu nie słychać migawki.

Mam też prośbę, czy może mi ktoś powiedzieć co nieco jak robić fotki z lampą i jak wtedy ustawiać aparat?

To samo tyczy się zdjęć o długim czasie naświetlania. Kilka sekund lub nawet minut. Przy pełnej przesłonie? Jakie iso? Chodzi mi o półmrok i półmrok ze źródłem światła.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Inspektor Gadżet

Post autor: Spock »

Nieistotna pisze:Czy jak wciskam spust w aparacie do końca, żeby sprawdzić odczyt światłomierza, przy zamkniętej przesłonie, to czy to naświetla film? Oczywiście film jest nie przewinięty. A przy wciśnięciu nie słychać migawki.
Jak nie naciągniesz filmu, to nie naświetlisz. Mechanizm aparatu na to nie pozwoli.
Dlatego, na wszelki wypadek najpierw mierzysz światło i wszystko ustawiasz, a dopiero potem naciągasz film i robisz zdjęcie.
Nieistotna pisze:zdjęcia o długim czasie naświetlania. Kilka sekund lub nawet minut. Przy pełnej przesłonie? Jakie iso? Chodzi mi o półmrok i półmrok ze źródłem światła.
W takim wypadku, dajesz jakąś niską wartośc przesłony (3.5 - 2.8), albo w ogóle maksymalny otwór (żeby najwięcej światła nałapać). Może być ISO 200.

W Zenicie, na lewo od spustu, masz takie pokrętło z wypisanym: 500 250 125 60 30-X B. To jest właśnie do ustawiania czasu naświetlania. Odpowiednio: 1/500 sekundy, 1/250 sekundy, itd. 30-X stosuje się z lampą błyskową. B to czas dowolny (naświetla tak długo, dopuki nie puścisz). I właśnie ta opcja interesuje cię najbardziej.

Długie czasy naświetlania robi się na statywie i z wężykiem spustowym. Raz - żeby nie poruszyć aparatu, dwa - trzymanie palucha na spuście nieruchomo przez kilka minut nie należy do przyjemności. A wężyk naciskasz, blokujesz i możesz iść na fajkę.

A jak długo w sumie naświetlać kliszę ? Powiem ci tak: 10-30 sekund na czasie B wystarczy aby zrobić ładną smugę świateł jadącego nocą samochodu. Dla porównania: 15 minut daje linie gwiazd długości centymetra.

Eksperymentuj.
Awatar użytkownika
Słowianka
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 511
Rejestracja: 2012-03-13, 12:36
Lokalizacja: Świdnik
Komentarze: 2

Re: Inspektor Gadżet

Post autor: Słowianka »

Dzięki Spock :*
Nie ukrywam, że liczyłam właśnie na twoją pomoc.

Oki rozumiem wszystko. Tylko jeszcze nie wiem, co z przesłoną przy lampie ( w sensie czy powinnam podkręcać o "oczko" więcej czy normalnie jak bez lampy? Jakie iso do lampy i rozumiem, że światłomierz mogę sobie w kieszeń schować?
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Inspektor Gadżet

Post autor: Spock »

Lampy w analogach nigdy nie używałem, więc nie chce ci naściemniać. Na szczęście ktoś inny ma ten sam problem:

http://www.cyberfoto.pl/potrzebuje-pomo ... yslony.htm

A co właściwie chcesz zrobić ? Jaki efekt uzyskać ?
Awatar użytkownika
Słowianka
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 511
Rejestracja: 2012-03-13, 12:36
Lokalizacja: Świdnik
Komentarze: 2

Re: Inspektor Gadżet

Post autor: Słowianka »

Chodzi mi o dobrze doświetlone zdjęcia w ciemnych pomieszczeniach. Np Zdjęcie poruszającego się non stop obiektu. Muszę mieć krótki czas naświetlania, żeby było ostre, a wtedy nawet przy minimalnej przesłonie, wychodzi nie doświetlone.
Właśnie tych poprawek (wypisanych na lampie) nie czaję..... Nie wiem co jest do czego. Który parametr jest kluczowy itp.

A i jeszcze jedno. Jak film ma czułość 200, to ma znaczenie jakie iso ustawię na aparacie? Ma wpływ na światłomierz ale czy ma wpływ na zdjęcie?

Poza tym, już w praktyce, czasami trzeba, np strzelić fotkę w całkowitej ciemności, przy badaniu jakiegoś domu. Szybko, kiedy nie ma czasu na ustawianie oświetlenia. Do fotkowania dymu. Zdjęcia trudno dostępnych miejsc.

Dzięki za link. Fajne forum.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Inspektor Gadżet

Post autor: Spock »

Żeby uchwycić szybki obiekt to tak jak mówisz: krótki czas + wysokie ISO (400 i więcej).

Tabelka nastawień jest prosta: masz przesłony, odległośc w metrach i czułośc filmu.

Generalnie, są trzy skale czułosci: DIN (Deutsches Institut fur Normung), GOST (Gosudarstwiennyj Standard) i ASA (American Standards Association). ASA = ISO.
Na Zenicie masz naniesione wszystkie trzy (lewe pokrętło).
Nieistotna pisze:Jak film ma czułość 200, to ma znaczenie jakie iso ustawię na aparacie? Ma wpływ na światłomierz ale czy ma wpływ na zdjęcie?
Czułość ISO jest stała dla danej rolki filmu i nie możesz jej zmienić kręcąc aparatem.
Nastawienie czułości na aparacie służy tak naprawdę tylko dla ciebie - jeśli ustawisz inną niż jest na filmie, to po prostu światłomierz będzie ci źle pokazywał.
Nie ma to wpływu na powstawanie zdjęcia.

Światłomierz w Zenitach to po prostu jakiś fotorezystor z potencjometrem.
Awatar użytkownika
Słowianka
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 511
Rejestracja: 2012-03-13, 12:36
Lokalizacja: Świdnik
Komentarze: 2

Re: Inspektor Gadżet

Post autor: Słowianka »

100krotne dzięki!
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Ogólna dyskusja o Radiu Paranormalium”