"Bynajmniej" to nie "przynajmniej"!

Propozycje nowych audycji, tematów, itd. oraz uwagi i propozycje dotyczące działania strony. W tym dziale są również umieszczane ogłoszenia od administratorów
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4862
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

"Bynajmniej" to nie "przynajmniej"!

Post autor: Ivellios »

Czesto na forach internetowych - w tym rowniez na Paranormalium, niestety - obserwuje, ze zamiast slowa "przynajmniej" uzytkownicy uzywaja slowa "bynajmniej", myslac, iz obydwa znacza to samo. Na widok takiego czegos odnosze wrazenie, ze autor takiego posta jest skrzywiony jak sumienie ojca Rydzyka, w reku zas otwiera mi się noz i nabieram ochoty, by dokonac slaskiej masakry scyzorykiem...

Co to ma w ogole znaczyc? Lenistwo? Wrodzona glupota? Czy moze tepe nasladownictwo Ferdka Kiepskiego?...

Ludzie kochani! Zanim zaczniecie uzywac slow, ktorych znaczenia nie rozumiecie (podobnie jak sztygar w znanym dowcipie "Gornicy moga mnie w d* pocalowac i vice versa"), zajrzyjcie do slownika...

Pozwole sobie tutaj skopiowac przeslanie bloga autorstwa pewnego pana, ktory postanowil z ta plaga zawalczyc - bynajmniej.pl:
Słowo “bynajmniej” ma zupełnie inne znaczenie niż słowo “przynajmniej” więc jeśli używasz ich zamiennie, to jesteś imbecylem.

Tak.

Jesteś.

Zamiast pisać w komentarzu, że nie jesteś nauczycielem języka polskiego, pomyśl, że pisząc to, pogrążasz się jeszcze bardziej.

Naprawdę.

Pomyśl. To proste.

Sprawdź znaczenie. Przestań być imbecylem.

Nie wiesz jak sprawdzić? – proszę bardzo:

bynajmniej ‘wcale, zupełnie, ani trochę, zgoła (zwykle w połączeniu z następującą partykułą nie)

Głos miał donośny, ale bynajmniej nie przykry.

Z miłością bynajmniej się nie taił.

przynajmniej ‘partykuła wyznaczająca minimalny, możliwy do zaakceptowania przez mówiącego zakres czegoś, np. Wypij przynajmniej mleko., lub komunikująca, że ilość lub miara czegoś jest nie mniejsza od wymienionej i że może być większa, np. Wyjechała przynajmniej na rok.‘

Widzisz różnicę?
DanaS
Senior forum
Senior forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2009-02-24, 13:49
Lokalizacja: Sopot

Re: "Bynajmniej" to nie "przynajmniej"!

Post autor: DanaS »

Iv, od takich perełek to można nerwicy dostać, ja wiem ;). Ale nie tylko z "bynajmniej". Mnie notorycznie szlag trafia jak mi "włonczają" światło, meldują, że "przyszłem" i wytykają, że tam pisze. Znam Twój ból, tylko ja zamiast scyzorkyka mam ochotę topić w Bałtyku.
Awatar użytkownika
IteratorZX81
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 419
Rejestracja: 2008-09-05, 18:38

Re: "Bynajmniej" to nie "przynajmniej"!

Post autor: IteratorZX81 »

Nie tylko na forach mylą przynajmniej z bynajmniej. Znałem taką Ankę, która to robiła również w realnym życiu.
Crowley
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 549
Rejestracja: 2009-01-08, 18:16

Re: "Bynajmniej" to nie "przynajmniej"!

Post autor: Crowley »

Bynajmniej ja nie robię takich błędów:p
~Sir Nobody~
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 87
Rejestracja: 2009-08-21, 14:48
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: "Bynajmniej" to nie "przynajmniej"!

Post autor: ~Sir Nobody~ »

Wiele osób robi. Spotykam się czasami z takimi osobami w realu. Straszne, co oni robią z językiem ojczystym...
Arakhnos
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 8
Rejestracja: 2009-02-08, 17:38

Re: "Bynajmniej" to nie "przynajmniej"!

Post autor: Arakhnos »

~Sir Nobody~ pisze:Wiele osób robi. Spotykam się czasami z takimi osobami w realu. Straszne, co oni robią z językiem ojczystym...
Przyczyniają się do rozwoju języka ojczystego niszcząc skostniałe zasady.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: "Bynajmniej" to nie "przynajmniej"!

Post autor: Darnok »

Arakhnos- skostniałe, ale dobre, sprawdzone i działające.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: "Bynajmniej" to nie "przynajmniej"!

Post autor: Spock »

Jakoś to "włonczanie", "przyszłem" itp nie razi mnie aż tak bardzo. Nienawidzę za to gramatykarzy od siedmiu boleści, co to koniecznie muszą się wtrącić i poprawić czyjąś wypowiedź. Na głos. Liznęli jakiś podręcznik, coś usłyszeli i oni muszą.
Staram się być wyrozumiały, ale hamstwa nie zniese.
Arakhnos
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 8
Rejestracja: 2009-02-08, 17:38

Re: "Bynajmniej" to nie "przynajmniej"!

Post autor: Arakhnos »

Darnok pisze:Arakhnos- skostniałe, ale dobre, sprawdzone i działające.
Ale słowa które piszą są dla Ciebie zrozumiałe, prawda ?
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4862
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Re: "Bynajmniej" to nie "przynajmniej"!

Post autor: Ivellios »

Arakhnos pisze:
~Sir Nobody~ pisze:Wiele osób robi. Spotykam się czasami z takimi osobami w realu. Straszne, co oni robią z językiem ojczystym...
Przyczyniają się do rozwoju języka ojczystego niszcząc skostniałe zasady.
Idąc twoim tokiem myślenia, jakiśtam związek dyslektyków polskich (czy jak się tam ta organizacja zwie), żądając niedawno uproszczenia polskiej pisowni "żeby ułatwić życie dyslektykom", też się przyczynia do rozwoju języka... :dezaprobata:
DanaS
Senior forum
Senior forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2009-02-24, 13:49
Lokalizacja: Sopot

Re: "Bynajmniej" to nie "przynajmniej"!

Post autor: DanaS »

Jak tak dalej pójdzie to polski język zostanie wyparty przez bardziej łatwe dla ww grup słowa. Już teraz kiedy ktoś mija zasady pisowni i gramatyki (i nawet się nie ukłoni mijając się z nimi), a powie, że jest dys-cokolwiek, to inni zamiast wytłumaczyć na spokojnie klepią takiego po plecach i mówią "biedactwo". Moim, zaznaczam tylko moim, zdaniem, te braki biorą się stąd, że dzisiaj dzieci nie czytają. W dobie audiobooków i streszczeń czytanie całych książek odchodzi w zapomnienie. A szkoda, bo to właśnie wzrokowe poznawanie zasady składania zdań jest jedną z podstaw.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: "Bynajmniej" to nie "przynajmniej"!

Post autor: Darnok »

Ale słowa które piszą są dla Ciebie zrozumiałe, prawda ?
Jeżeli język będzie się rozłaził, to w pewnym momencie nie będą i o to chodzi w tych wszystkich regułkach ;)
Dzisiaj "włonczom", jutro "wywłonczają" i za 100 lat będzie trzydzieści dialektów ;)
DanaS
Senior forum
Senior forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2009-02-24, 13:49
Lokalizacja: Sopot

Re: "Bynajmniej" to nie "przynajmniej"!

Post autor: DanaS »

A później wróci pismo hieroglifowe a mową będa nieartykularne dźwięki ;P
Awatar użytkownika
Sothis
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 789
Rejestracja: 2008-09-09, 22:39
Lokalizacja: Sheol
Komentarze: 1

Re: "Bynajmniej" to nie "przynajmniej"!

Post autor: Sothis »

Mową nie mogą być nieartykułowane dźwięki, jak żartujemy to z sensem ;), poza tym język podlega przemianom, czy tego chcemy czy nie, to naturane. ;]
DanaS
Senior forum
Senior forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2009-02-24, 13:49
Lokalizacja: Sopot

Re: "Bynajmniej" to nie "przynajmniej"!

Post autor: DanaS »

Owszem, przemiana przemianą, ale kaleczenie języka to zupełnie coś innego moim zdaniem. Wiem, że niektóre słowa wychodzą z użycia, niektóre się pojawiają, ale kaleczenie istniejących "bo tak jest łatwiej", "bo ja jestem dys(i tu potrzebna akurat forma)" to nic innego jak zwykły mord na języku ojczystym. Jeśli mieszkasz w Polsce i jesteś Polakiem to poczuj się do tego, żeby szanować język. Taka jest moja opinia.
Awatar użytkownika
Cień
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 193
Rejestracja: 2005-08-05, 19:24

Re: "Bynajmniej" to nie "przynajmniej"!

Post autor: Cień »

Idąc twoim tokiem myślenia, jakiśtam związek dyslektyków polskich (czy jak się tam ta organizacja zwie), żądając niedawno uproszczenia polskiej pisowni "żeby ułatwić życie dyslektykom", też się przyczynia do rozwoju języka...
Jak najbardziej :P, rozwój języka polega w części na jego upraszczaniu, gdyby tego nie robiono nadal mielibyśmy [e], albo [a] ścieśnione itp. nie ma różnic artykulacyjnych, więc nie ma potrzeby oznaczania jednej głoski dwoma znakami, dlatego jestem za uproszczeniem polskiej ortografii. Amen.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: "Bynajmniej" to nie "przynajmniej"!

Post autor: Spock »

No, nie do końca. "żyć" i "rzyć" brzmią identycznie, ale znaczą co innego.
Awatar użytkownika
Sothis
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 789
Rejestracja: 2008-09-09, 22:39
Lokalizacja: Sheol
Komentarze: 1

Re: "Bynajmniej" to nie "przynajmniej"!

Post autor: Sothis »

A np. słowo "zamek" ma kilka znaczeń, a raczej się ich nie myli; ważny jest kontekst. ;]
~Sir Nobody~
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 87
Rejestracja: 2009-08-21, 14:48
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: "Bynajmniej" to nie "przynajmniej"!

Post autor: ~Sir Nobody~ »

Nawet jeśli, ale ja na przykład nie wyobrażam sobie pisania słowa "król" przez "u" itd. Albo mówić "bynajmniej", zamiast "przynajmniej", jeśli o to chodzi.
Awatar użytkownika
Cień
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 193
Rejestracja: 2005-08-05, 19:24

Re: "Bynajmniej" to nie "przynajmniej"!

Post autor: Cień »

Albo mówić "bynajmniej", zamiast "przynajmniej", jeśli o to chodzi.
To akurat błąd wynikający z nieznajomości znaczenia słowa "bynajmniej", mi chodzi o różnice fonetyczne.
No, nie do końca. "żyć" i "rzyć" brzmią identycznie, ale znaczą co innego.
tak, ale "rzyć" to archaizm, który wyszedł z powszechnego użycia, z resztą nie wymawiasz inaczej słowa "żyć" niż "rzyć" chyba, że jest inaczej, to gratuluję umiejętności językowych ;] Rzyć została zastąpiona przez wyraz "dupa", który kiedyś oznaczał każdą dziurę, obecnie odnosi się do pewniej konkretnej:P
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Ogólna dyskusja o Radiu Paranormalium”