Wszechświat

Kryptozoolog
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 423
Rejestracja: 2009-11-07, 19:45
Lokalizacja: Stockholm

Re: Wszechświat

Post autor: Kryptozoolog »

Ja wolę szukać kosmitów w galaktyce niż jakiegoś nowego minerału pod nami lub krateru o nazwie pedofilus rokokominus
Ruskof
Senior forum
Senior forum
Posty: 1159
Rejestracja: 2009-10-29, 14:03
Lokalizacja: Katowice/Awinion
Komentarze: 53

Re: Wszechświat

Post autor: Ruskof »

Zalozmy ze pogodzimy się z tym co CheeTaH powiedzial,zeby ludzie nadal odkrywali planete,przeciez 99,9% planety juz znamy,skladniki obecne pewnie tez,prawa grawitacyjne,sily przyrody itp..Wiec po co nie wziac się teraz za odkrywanie wszechswiata?Jak mowi się ze to "jest nasz swiat" to raczej dobrze byloby go dobrze znac,chociaz to co juz odnalezlismy (mowa o galatkykach) wydaje się nam cholernie duzo,to pamietajmy ze jestesmy niczym ziarno piasku na plazy,planeta ziema we wszechswiecie.Gdybysmy mieli poznac caly wszechswiat,to hoho,zajelo by to nam,ale ciekawosc sklania do jeszcze wiecej,wiec ci,ktorzy chca odkrywac wszechswiat,niech to robia,ci ktorzy chca czegos nowego na ziemi znalesc,niech swoje robia,i kazdy bedzie zadowolony.
Awatar użytkownika
CheeTaH
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: 2010-03-19, 23:40

Re: Wszechświat

Post autor: CheeTaH »

Dokładnie , ja nie twierdze oczywiście aby ludzie nie odkrywali wszechświata , lecz to aby ludzie nie patrzyli przez cały czas w kosmos.
Leanna
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 247
Rejestracja: 2010-02-06, 01:27
Lokalizacja: Białystok
Komentarze: 1

Re: Wszechświat

Post autor: Leanna »

Są przecież różne dziedziny nauki. Jedni zajmują się medycyną, inni kosmologią/fizyką...jeszcze inni sztuką i historią. Każdy ma swojego konika i tyle. Nie możemy np. kazać wszystkim kosmologom zabrać się za szukanie odpowiedzi na "ziemskie" tematy ;)
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Wszechświat

Post autor: Spock »

Z moich wiadomości wszechświat można zwijać (jak np kartkę papieru w rulonik) , wynika z tego to że gdybyśmy osiąglęli prędkość światła (nie więcej niż owa prędkość wynosi , ponieważ gdybyśmy ja przekroczyli to cofalibyśmy się w czasie) i lecielibyśmy cały czas "prosto" to okrążylibyśmy cały wszechświat
Uważasz, że Wszechświat ma geometrię sferyczną ? I co ma do tego prędkość światła ?
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Wszechświat

Post autor: Arek »

,przeciez 99,9% planety juz znamy,
Akurat nie.
Oceany (woda) zajmują przeszło 75 %, a głębin nie znamy więcej niż 6 % . Naukowcy mówią że więcej po księżycu stąpaliśmy i go poznawaliśmy aniżeli po głębinach naszych oceanów
Ruskof
Senior forum
Senior forum
Posty: 1159
Rejestracja: 2009-10-29, 14:03
Lokalizacja: Katowice/Awinion
Komentarze: 53

Re: Wszechświat

Post autor: Ruskof »

A stacje telewizyjne jak Discovery,Planete,BBC Science,National Geografic,ile km2 nagrali na tasmie pod woda,a dokladniej na dnie oceanow,filmujac najbardziej geste,wspaniale,ale i dziwne morskie zarosla?To w zadnym przypadku nie lokalizowali miejsc nagrywania?Trudno mi uwierzyc..
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Wszechświat

Post autor: Arek »

głębiny a nagrania pod wodą to trochę coś różnego
Ruskof
Senior forum
Senior forum
Posty: 1159
Rejestracja: 2009-10-29, 14:03
Lokalizacja: Katowice/Awinion
Komentarze: 53

Re: Wszechświat

Post autor: Ruskof »

No to moze Cywilizacje tam zalozymy? (z humorem :))
Awatar użytkownika
CheeTaH
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: 2010-03-19, 23:40

Re: Wszechświat

Post autor: CheeTaH »

Nie wydaje mi się aby tyle hektolitrów wody to byłoby tylko 6 % za to chyba trochę więcej , a to , że Ziemia jest odkryta w 99,9 % było śmieszne.
Ruskof
Senior forum
Senior forum
Posty: 1159
Rejestracja: 2009-10-29, 14:03
Lokalizacja: Katowice/Awinion
Komentarze: 53

Re: Wszechświat

Post autor: Ruskof »

Chodzilo mi o powierzchnie,po rzecz jasna ze nie zbadalismy jeszcze np jadra ziemi,choc sa schematy i rysunki jak on wyglada,tak samo z blizszymi strefami.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Wszechświat

Post autor: Darnok »

Ruskof- powierzchni niebieskiej planety też nie będzie 99%. Nie będę teraz strzelać ile, ale dużo tego jeszcze jest do odkrycia.
Awatar użytkownika
IteratorZX81
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 419
Rejestracja: 2008-09-05, 18:38

Re: Wszechświat

Post autor: IteratorZX81 »

No, ale już chyba za duży offtop się zrobił.

Co do tematu zaś to myślę, że tych tajemnic będzie coraz mniej, zwłaszcza kiedy do przestrzeni kosmicznej wejdzie więcej firm komercyjnych typu Virgin (ta od tego statku co za 200 tysięcy baksów będzie można się przelecieć, no jak on się nazywa... a V.S.S Enterprise, dziękuję Google). Ja osobiście czekam na kontakt z cywilizacją pozaziemską, jeśli istnieje. Wątpię, że (zakładając, że wiedzą o naszej Planecie) chcieli nas zniszczyć, bo to już by się dawno stało. A jak ma to się do tematu? No, cóż - taka cywilizacja ma na pewno o wiele bardziej rozwiniętą naukę, skoro doszła do podróży na planety tak odległe od ich hipotetycznego domu jak Ziemia, więc z pewnością pomogła by nam parę zagadek rozwikłać, gdyż jeśliby zdecydowali się na kontakt, to z pewnością zechcieliby nas nauczyć paru rzeczy.
Awatar użytkownika
ifar15
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 305
Rejestracja: 2010-03-01, 20:07
Lokalizacja: Kraków
Komentarze: 1

Re: Wszechświat

Post autor: ifar15 »

ja myślę że wszechświat jest nieskończony ot co :wink:
Claude
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: 2010-05-23, 03:26
Komentarze: 5

Re: Wszechświat

Post autor: Claude »

Chmielek pisze: Czytałem wiele o tym i chciałbym również poznać Wasze zdanie, a mianowicie chodzi mi o to gdzie kończy się Wszechświat, a może jest nieskończony?
No cieszę się, że jako pierwszy będę mógł powiedzieć co ma nauka XX/XXI w. do powiedzenia.

Tak, wszechświat jest skończony, ale nie ma granic. Trudne do zrozumienia? Niekoniecznie, zajmie mi to kilka dłuższych zdań, aby to wytłumaczyć.

Wyobraźcie sobie balon, namalujcie na jego powierzchni naszą galaktykę (oczywiście w skali :) ). Teraz namalujcie obok niej galaktykę sąsiednią, czyli tzw. Andromedę. Pytanie za 10 pkt.: co się stanie jak zaczniecie dmuchać w balonik? Odpowiedź kilka linijek poniżej - zastanów się sam, zanim zobaczysz odpowiedź - nie idź na łatwiznę :grin:!







Galaktyki, które namalowałeś będą się od siebie oddalały - tak, balon będzie pęczniał, jak i nasz Wszechświat się rozszerza.
Teraz wyobraź sobie, że jesteś płaski tzn. masz 2 wymiary i znajdujesz się na powierzchni balonu, czyli w naszej 2-wymiarowej galaktyce (no musisz się baaardzo pomniejszyć :) ). Dzięki temu jesteś w 2-wymiarowym, rozszerzającym się Wszechświecie, ale nie możesz tego zauważyć. Masz to już w głowie?

A teraz trudniejsza kwestia, bo nasz wszechświat przecież ma 3-wymiary, które widzimy. Jak sobie możemy to wyobrazić? Odpowiedź jest prosta, inaczej niż przedstawiłem wyżej nie możemy, gdyż nie widzimy w 4 wymiarach.
Jeśli nadal nie łapiesz, kup balon i od początku powtarzaj kroki, które podałem...

Jakbym umiał malować, to bym Wam to prościej na 3 rysunkach wytłumaczył, zamiast tyle zdań naprodukować :D. To wszystko co napisałem to nauka, a reszta należy do Ciebie.

Pytanie na koniec za 100 pkt.: a co jeśli nasz wszechświat ma 10, czy 11 wymiarów? Gdzie i w czym my jesteśmy? Niestety to też nauka...
Ruskof
Senior forum
Senior forum
Posty: 1159
Rejestracja: 2009-10-29, 14:03
Lokalizacja: Katowice/Awinion
Komentarze: 53

Re: Wszechświat

Post autor: Ruskof »

Claude mOnet pisze:Pytanie na koniec za 100 pkt.: a co jeśli nasz wszechświat ma 10, czy 11 wymiarów? Gdzie i w czym my jesteśmy? Niestety to też nauka...
Mysle ze to pytanie troche bezsensu.A jesli mialoby byc 10 wymiarow..to czym one sa?Sa juz 4 wymiary,to czym bylby chociaz piaty?
Ostatnio zmieniony 2010-05-30, 21:46 przez Ruskof, łącznie zmieniany 1 raz.
zblazowany

Re: Wszechświat

Post autor: zblazowany »

Słyszałeś o teorii strun? Teoria strun zakłada, że przestrzeń w której żyjemy ma co najmniej 10 wymiarów, przy czym trzy wymiary przestrzenne oraz czas są wymiarami otwartymi, natomiast pozostałe wymiary są zakrzywione do rozmiarów subatomowych.
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Wszechświat

Post autor: Arek »

Claude mOnet
Znam te opisy naukowców które mówią o tym balonie, ale taki jakiś mały paradoks słowny z tego wyniknął, mianowicie:
"Balon jest skończony, ale nie ma granic.", widocznie dotyczy to wszystkich tworów geometrycznych w kształcie kuli, a jak wiemy z 3 klasy podstawówki, kula czy balon ma tylko jedną powierzchnię, inne figury mają ich więcej.
No ale ok, udowodnione jest że wszechświat rozchodzi się w wszystkich kierunkach, z tym się każdy zgodzi, jednakże wydaje mi się że teoria balonu w praktyce nie jest taka prosta , ponieważ balon jest w środku pusty a galaktyki (materia) znajduje się na zewnętrznej stronie ścianki balonu, tyle o teori.

W praktyce jednak widzimy że nie tylko te galaktyki nie leżą w jednej lini, a środek Wszechświata nie jest pusty (tak jak balon) tylko tak samo usiany jest materią.
A do tego dochodzi do tzw. kolizji galaktyk. Więc nie tylko wszystko ucieka na boki, ale także zderza się, przechodzi przez siebie , czego na balonie naukowca NIGDY nie zauważysz.
Gdy taki balon dmuchamy to narysowane na nim galaktyki zawsze będą się od siebie oddalać, nie ma mowy żeby doszło do kolizji, więc już z tego punktu widzenia teoria o balonku nie pasuje za bardzo.

pozdrawiam
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Wszechświat

Post autor: Darnok »


Jakbym umiał malować, to bym Wam to prościej na 3 rysunkach wytłumaczył, zamiast tyle zdań naprodukować :D. To wszystko co napisałem to nauka, a reszta należy do Ciebie.
Nie trzeba- każdy słyszał w 100 popularnonaukowych pismach/ filmach o balonie- mógłbyś się bardziej postarać, np. wytłumaczyć, czemu wszechświat wg. Ciebie NIE ma granic, skoro wcześniej pisałeś, że jest skończony- może i zawrócisz, gdy dolecisz do GRANICY, ale jej nigdy nie przekroczysz, tak więc balon (czy tam galaktyka, czy to tam namalujesz) ma granicę, jest skończony, ale nie jesteśmy zdolni jej przekroczyć. Za "granicą" spekuluje się, że istnieją inne galaktyki- które są połączone systemem czarnych i białych dziur.
Claude
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: 2010-05-23, 03:26
Komentarze: 5

Re: Wszechświat

Post autor: Claude »

Arek pisze:Znam te opisy naukowców które mówią o tym balonie, ale taki jakiś mały paradoks słowny z tego wyniknął, mianowicie:
"Balon jest skończony, ale nie ma granic.", widocznie dotyczy to wszystkich tworów geometrycznych w kształcie kuli, a jak wiemy z 3 klasy podstawówki, kula czy balon ma tylko jedną powierzchnię, inne figury mają ich więcej.
Znasz, ale nie rozumiesz, więc po co znasz?
Powtórz wszystkie kroki o których pisałem wcześniej, a potem powiedz czego nie rozumiesz.
Nie ma tutaj żadnego paradoksu! To jest matematyka wyższa, nic ponad to.

No i masz już pierwszy, poważny błąd. Balon nie jest KULĄ, tylko jest SFERĄ.

Nasz Wszechświat jest w uproszczeniu 4-wymiarową SFERĄ, a nie KULĄ. Łapiesz?
Właśnie pytanie za 100pkt, czyli to co mówi Teoria Strun komplikuje sprawę, ale my jesteśmy (tak jak i ja :) ) na poziomie 10 pkt, czyli w max. 4-wymiarach...

Wszystkich co niewiedzą, co to jest ta sfera odsyłam do Wikipedii.

4-wymiar, a nawet i 3-wymiar to niestety jest matematyka wyższa, a nie z podstawówki, dlatego nie rozumiesz tej matematyki (niestety nawet w szkole średniej nie uczą podstaw topologii, nie mówiąc już o przestrzeniach Minkowskiego niezbędnych do uzyskania podstaw o naszym Wszechświecie, więc się nie przejmuj :grin:).

Reasumując - tylko na studiach się dowiesz, że w trójkącie suma kątów nie musi mieć 180 stopni. Może mieć mniej (geometria siodła) lub więcej (geometria sfery), a najrzadziej to może mieć nawet i te 180 stopni, ale tylko w idealnie płaskiej płaszczyźnie.
Jakby jakiś uczeń był przebiegły, to mógłby się przyczepić do zadań szkolnych, że nie są precyzyjne, ale tylko ułamek 1% uczniów ma taką wiedzę, więc nauczyciele śpią spokojnie :D.

Szkoda, że o tym nie uczą przynajmniej w szkole średniej... Ale jest na ignorancję jedna rada. Nauka.
Polecam zatem wszystkim książkę prof. Michio Kaku "Hiperprzestrzeń". Tam to jest wytłumaczone dokładnie, ale bardziej przystępnym językiem niż ja się posługuję. Zresztą ta książka została uznana za najlepszą książkę popularnonaukową ostatnich dekad. Sam przeczytałem ją 2 razy i pomimo, że nie studiowałem na matematyce, czy fizyce mam o topologii podstawowe pojęcie.
Arek pisze:No ale ok, udowodnione jest że wszechświat rozchodzi się w wszystkich kierunkach, z tym się każdy zgodzi, jednakże wydaje mi się że teoria balonu w praktyce nie jest taka prosta , ponieważ balon jest w środku pusty a galaktyki (materia) znajduje się na zewnętrznej stronie ścianki balonu, tyle o teori.
W praktyce jednak widzimy że nie tylko te galaktyki nie leżą w jednej lini, a środek Wszechświata nie jest pusty (tak jak balon) tylko tak samo usiany jest materią.
A do tego dochodzi do tzw. kolizji galaktyk. Więc nie tylko wszystko ucieka na boki, ale także zderza się, przechodzi przez siebie , czego na balonie naukowca NIGDY nie zauważysz.
Gdy taki balon dmuchamy to narysowane na nim galaktyki zawsze będą się od siebie oddalać, nie ma mowy żeby doszło do kolizji, więc już z tego punktu widzenia teoria o balonku nie pasuje za bardzo.
Pisałem w uproszczeniu, aby pokazać, że da się zrozumieć w pewien sposób nasz Wszechświat, czyli to, że zarówno jest skończony, jak i to, że nie ma granic.
Jakbyś przetransformował idealnie nasz 3-wymiarowy Wszechświat, na powierzchnię balonu, (czyli na 2-wymiary) wraz ze wszystkimi oddziaływaniami (jak np. elektromagnetyzm), uzyskał byś 2-wymiarową kopię Wszechświata.
I o to mi chodziło, a że nie jesteśmy tego w stanie zrobić, stąd uproszczenie do balonu, flamastra, obrazków galaktyk i dmuchania.

Aby lepiej poznać Wszechświat niż podałem, musisz studiować 5 lat na studiach astrofizycznych (astronomia + kosmologia). Inaczej się nie da, bo Twoja wiedza wtedy będzie nie pełna, a raczej prawie żadna.

Jak chciałbyś zrozumieć krzywe Minkowskiego w naszym świecie, jak nie rozumiesz uproszczenia z balonem? To tak jakbyś chciał gadać o matematyce i fizyce czarnych dziur, a miał pojęcie tylko o równi pochyłej z fizyki i matematyce ze szkoły podstawowej.
Darnok pisze:mógłbyś się bardziej postarać, np. wytłumaczyć, czemu wszechświat wg. Ciebie NIE ma granic, skoro wcześniej pisałeś, że jest skończony- może i zawrócisz, gdy dolecisz do GRANICY, ale jej nigdy nie przekroczysz, tak więc balon (czy tam galaktyka, czy to tam namalujesz) ma granicę, jest skończony, ale nie jesteśmy zdolni jej przekroczyć.
Balon ma granicę? Gdzie? Ano, na ustniku do dmuchania (ale myślałem, że potraficie pominąć ten szczegół :).
No dobra, a powierzchnia Ziemi, piłka, mają one granice?

Odpowiedz sobie na 2 trudniejsze pytania (niepotrzebne skreślić):
- czy sfera ma granicę? (tak/nie)
- czy sfera jest skończona? (tak/nie)

Podpowiadam, że pierwsze NIE, a drugie TAK (matematyka wyższa się kłania).
Więc uzyskasz, że nasz 3-wymiarowy Wszechświat jest jak 4-wymiarowa Sfera, czyli skończona, ale bez granic. Kapisz?
Ja prościej nie umiem, a grafikiem też nie jestem :roll: ...
Darnok pisze:Za "granicą" spekuluje się, że istnieją inne galaktyki- które są połączone systemem czarnych i białych dziur.
Ja twierdzę, że stworzył nas ciasteczkowy Potwór lub ewentualnie Bóg, krasnoludki istnieją, a ostatnio sam zajmuje się hodowlą jednorożców i pegazów...
Mam tyle samo dowodów na moje twierdzenia, co Ty na te teorie o których się "niby" spekuluje. Niby kto spekuluje? Podaj jakąś literaturę, odniesienia, a nie pisz bajek.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Kosmos i jego tajemnice”