ruchy ideomotoryczne

Rozmowy na tematy niekoniecznie ściśle ezoteryczne. Co nowego w nauce? Co ostatnio odkryto, a co zbadano? Co już wiemy, a czego jeszcze nie wiemy?
zblazowany

ruchy ideomotoryczne

Post autor: zblazowany »

Teoria jest prosta: ruchy ideomotoryczne to wszelkie ruchy wykonywane podświadomie.

Jednym ze znanych i najbardziej popularnych sposobów na „kontakt” z duszami zmarłych jest wskazywanie liter przez jakiś przedmiot, którego dotykają uczestnicy seansu. Czują oni „energię” pochodzącą od „ducha” i dlatego wszyscy zgodnie przesuwają wskaźnik.

Drugim znanym doświadczeniem jest zabawa z wahadałekiem. Tu też mamy do czynienia z podświadomymi ruchami z których nie zdajemy sobie sprawy.
To samo zjawisko występuje gdy posługujemy się różdżką.


Mimo tego na wielu stronach wmawia się ludziom że w zabawie z wahadełkiem albo tablicą ouija kryje się jakaś magiczna moc. To wszystkie magiczne rekwizyty mają nam ułatwić kontakt z duchami. Ostatnio na pewnym mocno nawiedzonym forum widziałem temat o tym jak pewna kobieta typuje liczby w totolotku przy pomocy wahadełka. Podobno wygrała aż... jeden raz.
tak

Re: ruchy ideomotoryczne

Post autor: tak »

A gdyby "ruch ideomotoryczny" nie był celem samym w sobie a jedynie narzędziem?

Albo formą komunikacji!?

Bo jeśli ja mogę ustalić z własnym ciałem umowną formę kontaktu (a mogę - gwarantuję Ci to bo to robię i znam też multum ludzi, którzy to z powodzeniem robią) i ciało stosuje się do ustalonego schematu (na przykład czuję skurcz w żołądku jak się ciału moja myśl nie podoba, gorąco w klatce piersiowej jak się bardzo podoba, a nic specjalnego jak.. nic specjalnego) to znaczy, że ciało może wysyłać do umysłu jednoznaczne komunikaty poprzez cielesne odczucia i wrażenia, które najprościej z kolei wywołać poprzez -upraszczając- mieszanie w ciele chemią albo prądem i efektem tego są między innymi mikro-ruchy ciała.. które możemy na zupełnie świadomym poziomie analizować.

Można takie ruchy wywoływać u innych (albo u siebie) sugestią, jeśli umiesz dobrze sugerować i określisz wyraźnie (nieświadomości) jaki ma być efekt. Możesz tego narzędzia używać, jeśli wiesz jak ono działa.


I teraz pytanie do Ciebie - czy jeśli ruch ideomotoryczny może być potraktowany jako forma podświadomego komunikatu i jeśli jednocześnie wiesz, że ludzka nadświadomość nie ma bezpośredniego połączenia z świadomością, ale ma za to kontakt z podświadomością - to czy "nad" właśnie za pomocą "pod" może w bardzo pośredni sposób, przez podwójnego tłumacza, komunikować się z świadomością!?
Awatar użytkownika
Chantelle
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 449
Rejestracja: 2010-04-11, 19:44

Re: ruchy ideomotoryczne

Post autor: Chantelle »

zblazowany, to ze wahadelko jest narzedziem podswiadomosci powie Ci kazdy ezoteryk. Owszem sa oszolomy, ktore mysla ze to zywiolaki kreca wahadelkiem, albo duchy .
Aczkolwiek podswiadomosc ma w sobie informacje , np o stanie zdrowia Twojego , badz osoby , ktora 'badasz' wahadelkiem , po prostu jako ludzie jestesmy w stanie wiedziec duzo wiecej ale duzo informacji moze do swiadomosci nie docierac, badz sa one 'wyparte' , jak wspomnienia , jak twierdza niektorzy nawet z poprzednich zyc.
Isnieje prawdopodobienstwo ze podswiadmosc wyczuwa energie, dusze, jakis byt i dzieki wahadelku mozesz uzyskac na jej temat wiecej informacji, a nawet sprobowac się skomunikowac.
Polecam 'zabawe ' wahadelkiem , niesamowite rzeczy sa przechowywane w podswiadomosci . Warto sprobowac najpierw np z prostymi rzeczami,ktorych nie mozemy wiedziec , ale mozemy sprawdzic . Np spytac wahadelko w jaki dzien tygodnia byly nasze np 10 urodziny . Oczywiscie nie mozna zapominac , ze wahadelko odpowiada tylko: tak , nie , nie wiem i nie moge odpowiedziec . Sami ustalamy jaki ruch co oznacza, a wahadelko mozna zrobic np z obraczki na lancuszku.
Ostatnio zmieniony 2010-07-14, 15:54 przez Chantelle, łącznie zmieniany 2 razy.
zblazowany

Re: ruchy ideomotoryczne

Post autor: zblazowany »

ja w tym nie widzę drugiego dna. Działa tutaj ta sama zasada jak przy mruganiu albo oddychaniu. To też są czynności które wykonujemy przeważnie nieświadomie. I to wszystko. Wahadełko będzie się bujać tak jak nasza ręka na to pozwoli. A ruch ręki to tylko nieświadomy wahania w prawo albo w lewo. To zależy od mózgu i znaną zasadą impulsu i skurczu mięśni. Nie wiążę tego z jakimiś wymyślonymi bytami albo ogólnie z metafizyką. To tak jakby oddychanie podczas snu traktować jako efekt pomocy jakiejś niewidzialnej istoty. Równie dobrze można założyć maskę na gębę i wydychane powietrze mierzyć, a wyniki interpretować w jakiś nietypowy sposób.
Awatar użytkownika
Chantelle
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 449
Rejestracja: 2010-04-11, 19:44

Re: ruchy ideomotoryczne

Post autor: Chantelle »

Rozumiem, ale dlaczego z cala pewnoscia mowisz , ze jest to niemozliwe? Dlaczego nie moze tak byc ? Samo to , ze dzieki temu mozesz dowiedziec się (prawdziwych) rzeczy o drugiej osobie swiadczy , ze nasza podswiadomosc 'umie' duzo . Zaczyna się wlasnie od takich roznych prostych cwiczen i mozna dojsc do napradwe ciekawych rzeczy . Mozna rowniez kierowac wydarzeniami. Nie wykluczam tez ze mozna skontaktowac się z bytami w ten wlasnie sposob i bede przy tym obstawac, bo w to wierze :)
zblazowany

Re: ruchy ideomotoryczne

Post autor: zblazowany »

W taki sposób nie można się dowiedzieć niczego prawdziwego. Można samemu właśnie podświadomie tak kierować tym wahadłem żeby odpowiadało tak jak chcemy, i o tym o czym wiemy. Jeżeli sama będziesz sobie takim wahadłem machać i odpowiadać na pytania które ciebie dotyczą to być może większość się potwierdzi. Nie ma możliwości żeby tą samą metodę zastosować odnośnie kogoś, kogo nie znasz. Żadne duchy ci nie pomogą. Wszystko bedzie zależało głównie od przypadku i zakończy się na ułożonych bezmyślnie tak, nie, tak ,tak. Może trafisz coś koło 30%.
Awatar użytkownika
Chantelle
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 449
Rejestracja: 2010-04-11, 19:44

Re: ruchy ideomotoryczne

Post autor: Chantelle »

Wlasnie po to sa cwiczenia, na poczatku zazwyczaj dostajemy odpowiedzi jakie chcemy, trzeba umiec się wylaczyc i wpasc w odpowiedzni stan. Mozesz dowiedziec się o kims rzeczy , ktorej on sam nie wie o sobie .
zblazowany

Re: ruchy ideomotoryczne

Post autor: zblazowany »

Czyli trzeba ćwiczyć wyciąganie od kogoś informacji, i umiejętność tworzenia z tych informacji wiedzy której rzekomo nie ma się prawa posiadać. Czasami przy takich odczytach ta osoba może nam coś wartościowego przekazać i nawet tego nie zauważy, a my to potem wykorzystamy.
tak

Re: ruchy ideomotoryczne

Post autor: tak »

Zblazowany..

Po kolei. Chcę Ci to pokazać na przykładzie. Wystarczy w zupełności, że wyobrazisz sobie jak ty sam ruszasz tym wahadełkiem. Czy możesz zrobić to aby zrozumieć o czym mówię? W Twojej dłoni tkwi wahadełko. Ruszasz nim oczywiście i za pomocą mięśni, świadomie i za pomocą mikro-ruchów ciała, generowanych przez Twoją podświadomość. Ono buja się dokładnie tak, jak Twoja ręka na to pozwala. Ty je kontrolujesz. Ale możesz poprosić samego siebie, aby pozwolić wyłącznie tej ręce za pomocą odpowiednich skurczów mięśni kierować wahadełkiem. Ustalasz jakiś prosty sygnał na TAK i na NIE i zapadając w lekki trans zupełnie przestajesz ingerować w ruch ręki. Trzymasz ją nieruchomo, a ona i tak delikatnie drży..
Możesz być mocno zaskoczony, kiedy okazuje się, że za pomocą wahadełka możesz uzyskać odpowiedzi na DOWOLNE pytania (na które odpowiedź brzmi tak/nie), na które odpowiedź gdziekolwiek w odmętach pamięci możesz odnaleźć lub skonstruować! Czyli na przykład mimo iż tego nie pamiętasz świadomie to możesz poznać dzień tygodnia w którym były Twoje dziesiąte urodziny, poznać wynik działania, którego wprawdzie nie przeprowadziłeś, ale jednak umiesz je wykonać, itd.. I to co uzyskujesz to informacja jak najbardziej prawdziwa. Bo pochodząca wprost z Twojego wnętrza. Chociaż być może przechowywana w nie do końca jawnej postaci. Uważam, że w tej kwestii się zgadzamy i cieszę się z tego powodu dlatego przejdę do części drugiej.

Kiedy z tym wahadełkiem w ręku postanowisz powtórzyć cały proces dla innej już osoby to skuteczność tej metody spada.. i jest to fakt.. lecz wbrew pozorom ten spadek wydajności w przypadku osób ćwiczących stale jest mało znaczny! Pragnę Ci wytłumaczyć dlaczego.
Bo jeśli druga strona słyszy pytanie i otworzy się na nie to ciało tej drugiej osoby też reaguje. Co prawda nie reaguje tak bardzo wyraźnie jak Twoje, trzymające na sznurku ciężarek którego ruch wizualnie wzmacnia Twoją reakcję, lecz w bardzo podobny sposób, reaguje. Choć duuuużo słabiej.. Pojawiają się przede wszystkim mikro-ruchy mimiki twarzy, różnice w oddechu, napięciu mięśni, różnice koloru skóry, różnice wilgotności skóry, itd.. i nawet jeśli zupełnie świadomie te komunikaty do Ciebie nie docierają to jednak obserwujesz je wciąż i one mimo wszystko trafiają do mózgu i są tam w pewien sposób interpretowane. W ten sposób, nieco dookoła i najczęściej zupełnie nieświadomie, możesz skalibrować reakcje drugiej osoby (TAK/NIE) i poprzez własny już ruch ideomotoryczny odzwierciedlać je tylko..
Nieco mniejsza skuteczność zastosowania tej metody wobec innego człowieka bierze się wprost z przekłamań interpretacji informacji po kilkukrotnej jej konwersji (twój umysł -> twoje słowa -> tamten umysł -> tamte ruchy -> interpretacja -> twoje ruchy), z pewnych sensorycznych niedoskonałości (możesz czegoś istotnego nie zauważyć), albo z błędu wstępnej kalibracji sygnałów.. praktyką w obserwacji i kalibrowaniu cudzych reakcji możesz te błędy ograniczyć do totalnego minimum aż zaczną oscylować w granicy zera..

W przypadku użycia wahadełka do pracy z chętną osobą otrzymasz informacje na tyle prawdziwe na ile dobrym jesteś obserwatorem i jak bardzo wyszkolony jest Twój umysł w rozpoznawaniu subtelnych sygnałów ciała.
  • I tak na przyszłość - gdybyś czasami postanowił jeszcze raz użyć "nie da się" to Ci odpiszę zgodnie z moją prawdą:
    • "WSZYSTKO SIĘ DA! Wystarczy wiedzieć jak (czyli zarazem wierzyć, że się da) i umieć to zrobić."
    A ty nie umiesz. I nie wierzysz. Może już teraz nawet wiesz jak, ale nadal nie umiesz.. i tylko dlatego jeszcze nie możesz.. bo nie chcesz.
    Właściwe pytanie brzmi "jak to zrobić!?"
zblazowany

Re: ruchy ideomotoryczne

Post autor: zblazowany »

Aha no fajnie
Czyli biorę sobie takie wahadełko i robię jakieś eksperymenty biorąc napisane na kartkach dni tygodnia. I to wahadełko ma mi odpowiedzieć coś czego normalnie nie pamiętam? a czy jest w stanie odpowiedzieć mi na coś czego nie mam prawa pamiętać?
A z odpytywaniem drugiej osoby nie chodzi o to żeby ktoś siedział obok mnie. To powinno być tak zrobione że ja nie będę widział tej drugiej osoby. Wtedy nie będę mógł odczytywać jej zachowania.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: ruchy ideomotoryczne

Post autor: Spock »

Chantelle pisze:dlaczego z cala pewnoscia mowisz , ze jest to niemozliwe? Dlaczego nie moze tak byc ?
Pomijając kwestię na kim spoczywa ciężar dowodu, odpowiedzią jest "brzytwa Occhama": Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność.
Skoro zjawisko można z powodzeniem wyjaśnić na gruncie "przyziemnym", to nie należy go zaciemniać jakąś ezoteryką.
Awatar użytkownika
Chantelle
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 449
Rejestracja: 2010-04-11, 19:44

Re: ruchy ideomotoryczne

Post autor: Chantelle »

Ja jak zaczynalam wcale nie wiERZYLAM :) Jak tylko wzielam wahadelko do reki poczulam się idiotycznie, jak jakis oszolom. Ale po zrobieniu kilku pierwszych prostych cwiczen zaczelam się przekonywac. Nie krytykujcie dopoki sami nie sprobujecie!
Ja uwazam ze nie mozna za bardzo się skupiac na niczym, raczej się zrelaksowac i czekac na odpowiedz, doprowadzic do stanu, w ktorym nie czujesz ze to Ty kontrolujesz wahadelko, a dziala ono niezaleznie od Ciebie.
Cwiczenia nie maja polegac na opanowywaniu cold -readingu , to nie ma sensu. Tak samo pytania powinny byc jak najprostsze, nie warto nie wieadomo jak dywagowac i kombinowac nad odpowiedziami , po prostu pytac i czekac, to nie ma byc wyuczone.



Sluchaj spock,mam prawo w to wierzyc , nikomu nie sprzedaje tego jako 'prawde absolutna'.
Tak zblazowany, jestes w stanie uzyskac odpowiedzi, ktorych nie masz prawa znac . Sprobuj, to się przekonasz.



Mozesz stac odwrocony plecami do tej osoby i wtedy zadawac pytania jak chcesz.
Ostatnio zmieniony 2010-07-14, 22:43 przez Chantelle, łącznie zmieniany 1 raz.
zblazowany

Re: ruchy ideomotoryczne

Post autor: zblazowany »

Weź sobie zrób takie proste doświadczenie. Będzie do tego potrzebna druga osoba. Zamykacie się w dwóch oddzielnych pokojach. jeden bierze wahadało a drugi zbiera 10 przedmiotów. No i zaczynacie. Jeden kładzie na stół losowo wybrany przedmiot a potem koleś z wahadłem próbuje odgadnąć co leży na sole. Może mieć wypisane nazwy tych przedmiotów na kartce i machać sobie wahadełkiem. Chyba to jest możliwe? No i potem kładzie się kolejne przedmioty. Na końcu porównuje się wyniki.

Masz mój milion dolarów jeśli wyniki będą większe niż przypadkowe.

Sam bym mógł to zrobić, ale jestem sceptykiem, a ezoteryka sceptyków nie lubi.
tak

Re: ruchy ideomotoryczne

Post autor: tak »

zblazowany pisze:I to wahadełko ma mi odpowiedzieć coś czego normalnie nie pamiętam?
Myślę, że "normalnie" nie jest tu najlepszym słowem.
Raczej "świadomie" nie pamiętasz, ale masz jednak dostęp do tej informacji, choć schowanej w umyśle głęboko, lub w pewien sposób zaszyfrowanej.
zblazowany pisze:a czy jest w stanie odpowiedzieć mi na coś czego nie mam prawa pamiętać?
Ujmując to czysto psychologicznie - nie.
Ale zakładając dostęp umysłu do pewnej formy zbiorowej nieświadomości zwanej też przez niektórych Bogiem - tak.
zblazowany pisze:A z odpytywaniem drugiej osoby nie chodzi o to żeby ktoś siedział obok mnie. To powinno być tak zrobione że ja nie będę widział tej drugiej osoby. Wtedy nie będę mógł odczytywać jej zachowania.
A z rozmową telefoniczną to nie chodzi o to, żeby obie osoby miały słuchawkę.
To powinno być tak zrobione że jedna osoba ma słuchawkę, a druga nie! Wtedy nie będzie można rozmawiać.. Genialne Zblazowany, genialne..

A zdarzyło Ci się pomyśleć co by było, gdyby poza fizycznym wzrokiem, słuchem, dotykiem, zapachem i smakiem były jakieś inne zmysły i gdyby można było kalibrować również sygnały z tychże właśnie zmysłów? To czy wtedy to, że nie widzisz, nie słyszysz, itd.. coś zmieni!?






PS - sam byś mógł to zrobić i sprawdzić i przestać zawracać dupę w końcu, ale ktoś tu jest chyba zbyt leniwy i chyba zbyt głupi (tak - GŁUPI - to doskonałe słowo) żeby zrozumieć, że znowu się zapętlił. W błędne koło..
Ja mogę nie wierzyć w telefon - tak jak ty w wahadełko. I tak długo jak tego telefonu do ręki nie wezmę i gdzieś nie zadzwonię to pewnie nadal będę twierdził że jestem telefonosceptykiem bo twierdzę że telefony nie działają i co prawda mógłbym kiedyś wziąć jeden i sprawdzić czy działa i może nawet gdzieś zadzwonić, ale tego nie zrobię bo jestem przecież człowiekiem, a telefony ludzi nie lubią!
Ostatnio zmieniony 2010-07-14, 22:59 przez tak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: ruchy ideomotoryczne

Post autor: Spock »

No i proszę. Zaczynają puszczać nerwy...
Zróbcie razem eksperyment - Chantelle, tak i zblazowany - opiszcie przebieg, przedstawcie wnioski i będzie wszystko jasne.
Awatar użytkownika
Chantelle
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 449
Rejestracja: 2010-04-11, 19:44

Re: ruchy ideomotoryczne

Post autor: Chantelle »

Alez ja się nie denerwuje :)N
igdy nie probowalam tego robic az na taka odleglosc, Zawsze druga osoba byla w poblizu wiec nie gwarantuje wynikow, aczkolwiek nie ma problemu jak dla mnie, sprobowac moge. . Nie rozumiem zblazowany czemu sam tego nie sprobujesz , wiem ze mozesz się glupio poczuc ganiajac z jakims 'wahadelkiem' (tak jak powiedzialam moze to byc cokolwiek , tylko zeby bylo dobrze wywazone i nie za lekkie), ale nie przekonasz się zanim sam sprobujesz.
Ostatnio zmieniony 2010-07-14, 23:19 przez Chantelle, łącznie zmieniany 1 raz.
zblazowany

Re: ruchy ideomotoryczne

Post autor: zblazowany »

Ok zrobię sobie to głupawe wahadełko i zobaczę co z tego wyjdzie. Wątpię że wy zrobicie to samo co ja. Pewnie nie odważycie się wykonać porządnego testu, taki który by wykluczył przypadek , bo boicie się że wyniki będą niezadowalające. Okaże się że wszytko układa się zupełnie przypadkowo.

tak nie bądź śmieszny. Tym wahadełkiem sobie pomachaj z pytaniem o swoją datę urodzenia. Pewnie tylko tyle uda ci się dowiedzieć.

To spróbujcie wykryć tym wahadełkiem coś czego na pewno nie wiecie czyli dzień miesiąca w którym się urodziłem.Masz okazję Tak dostać się do tej zbirowej świadomości i mnie zadziwić.
Awatar użytkownika
Spooky Fox
Administrator
Administrator
Posty: 1976
Rejestracja: 2009-03-02, 02:05
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 6

Re: ruchy ideomotoryczne

Post autor: Spooky Fox »

Zblazowany warn za obrażanie użytkownika

tak warn za obrażanie użytkownika (przykro mi, lubię Cię i daje Ci warna bo muszę)
Awatar użytkownika
Chantelle
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 449
Rejestracja: 2010-04-11, 19:44

Re: ruchy ideomotoryczne

Post autor: Chantelle »

Ok zblazowany, ja się zgadzam. Nie boje się , ze jesli się nie uda. Tak jak powiedzialam nigdy nie robilam tego na odleglosc, nie wiem jak to zadziala. Musisz tylko wspolpracowac, zeby to mialo sens. Trzeba wybrac konkretny, czas , godzine i sprobujemy :)Tylko nie sabotazuj tego eksperymentu wysylajac sprzeczne sygnaly .

-- 2010-07-15, 15:14 --

Nie rozumiem dlaczego obie strony nie moga do tego podejsc na luzie , przeciez to w pewnym sensie zabawa. Nie ma sensu się oskarzac, wszyscy znamy swoje przekonania , po co się spinac . Kazdy powinien przyjac prawdopodobienstwo , ze druga strona moze miec racje i wtedy zaczac dialog.
Ja mam swoje przekonania , ale nigdy nie unikam krytyki i sensownych argumentow, nie upieram się przy swoim bez sensu.
Ostatnio zmieniony 2010-07-15, 16:10 przez Chantelle, łącznie zmieniany 1 raz.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: ruchy ideomotoryczne

Post autor: Darnok »

Z tego co się orientuję, to zblaz już po tym warnie bana tymczasowego dostał, więc musisz się z nim skontaktować inaczej niż przez forum :)
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Ciekawostki”