Ile prawdy w Biblii

Przekazywane z ust do ust przez wieki...
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Ile prawdy w Biblii

Post autor: Ivellios »

Jak myslicie, jaki odsetek tego, co podaje Biblia, jest zgodne z prawdą :?:
Ostatnio zmieniony 2005-06-13, 09:53 przez Ivellios, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Post autor: Ivellios »

Jezus raczej nie... prędzej Apostołowie
mcink
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 20
Rejestracja: 2005-08-15, 18:51
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: mcink »

Brawo nyhylo :)

Dodaj jeszcze do tego teksty zinterpretowane (albo i dopisana) w taki sposób żeby pasował do aktualnej (wówczas) sytuacji poliycznej :)

Jednakże z drugiej strony - wiele wydarzeń opisanych wydaje się mieć podstawy historyczne, tzn potwierdzają je badania archeologiczne i niezależne przekazy.

Ale podstawowe pytanie brzmi czy rozpatrujemy to z punktu widzenia nauki/historii, czy też nieco mniej uchwytnego punktu widzenia, czyli wiary ewentualnie świata duchowego? :>
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

Ivellios pisze:Jezus raczej nie... prędzej Apostołowie
tak naprawde to tylko jeden :) reszte Nowego testamentu spisano 100 lat po śmierci Jezusa (mówie orientacyjnbie), a ta napisana przez apostołow mówi o tym że jezus uczył że kościól jest w każdym ( jest jakiś odłam co w to wierzy)
ArturVonFornal
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 776
Rejestracja: 2005-04-26, 15:52
Lokalizacja: z Łodzi

Post autor: ArturVonFornal »

No słyszałem o tym, w średniowieczu Kościół trochę "ulepszył" Biblię poprzez wywalenie niektórych ewangelii, które były nie na rękę... Słyszałem coś o ewangelii wg. Judasza... ale to tylko słyszałem o tym wszystkim
mcink
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 20
Rejestracja: 2005-08-15, 18:51
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: mcink »

Są jeszce księgi gnostyków, sporo ewanegelii Henoha (na nich głównie opiera się kościół etiopski, dużo więcej o aniołach) i mnóstwo innych które z takich czy innych powodów nie znalazły się w kanonie świetych ksiąg katolicyzmu.
Hugon
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 204
Rejestracja: 2006-01-26, 23:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Hugon »

Mówiąc o Biblii należałoby wziąć pod uwagę zarówno Stary jak i Nowy Testament. Stary testament, a przynajmniej Tora to według mnie tekst historyczny. Co do ksiąg proroctw to można się do nich odnieść w bardzo różny sposób. Według opisu któregoś z proroków skonstruowano podobno dysze wylotowe do promów kosmicznych (widziałem to kiedyś w TV).
Zupełnie inaczej jest z Nowym Testamentem. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że jego przeróbka w średniowieczu, która zaowocowała powstaniem Vulgaty w znacznym stopniu zmieniła jejo pierwotną treść. Efektem tego są sprzeczności pomiędzy poszczególnymi Ewangeliami oraz bardzo wybiórcze potraktowanie faktów.
Dlatego mówienie o prawdzie zawartej w Nowym Testamencie bez możliwości dotarcia do najstarszych jego wersji wydaje się bardzo trudne o ile nie niemożliwe.
O poziomie zmian i poprawek w Vulgacie świadczy zachowanie następcy papieża, który dokonał tych zmian. Pod pozorem wykonania ostatniej woli swego poprzednika usunął on najbardziej "przegięte" poprawki.
Jak tylko sprawdzę imiona tych papieży zaraz o tym poinformuję.
agnieszkaplus3
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 161
Rejestracja: 2006-01-25, 21:27
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: agnieszkaplus3 »

Rzeczywiście w bibli prawda miesza się z kłamstwami ale przy ostrożnym podejścu to bardzo wartościowa księga pomogła rozwikłać niejedną zagadke historii a jeszcze wiele zostanie rozwiązanych. Myślę że raczej należy rozpatrywać konkretne szczeguły.
Hugon
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 204
Rejestracja: 2006-01-26, 23:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Hugon »

Masz rację co do szczegółów. Ale ja mimo wszystko opierałbym się na Starym Testamencie, który nie został w taki sposób zmanipulowany jak Nowy.

Jednak ze Starego Testamentu wynurza się nam obraz Ludu Izraela wspomaganego przez wynalazki nie z tego świata. Na przykład wg uczonych opis zburzenia murów Jerycha to nic innego jak opis użycia generatorów infradźwięków. Zniszczenie Sodomy i Gomory - to atak nuklearny.

W związku z tym, przynajmniej mi rodzi się pytanie - Czy Bóg (Bogowie)był istotą pozaziemską, czy też przedstawicielem starszej cywilizacji. Na pewno nie był On istotą duchową lecz władcą okrutnym i niestety mściwym.
agnieszkaplus3
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 161
Rejestracja: 2006-01-25, 21:27
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: agnieszkaplus3 »

Ja od dawna poszukuje starotestamentowych ksiąg mojżeszowych jednak tłumaczonych z żydowskiego na zapis cyfrowy i nadal nic. Chociaż nie interesuje mnie technika zawarta w starym testamencie to też uważam tą część bibli za najbardziej wartościową. Ciekawe muszą być księgi Hioba. A co do Sodomy i Gomory to ich zagłada była tylko kwestią czasu. Buntownicy z Kannanu narazili się dwóm potężnym odłamom dynasti, sumeryjskiej i egipskiej. Jeśli niebył to kataklizm lub atak nuklearny to zabili by ich sztachetami.
Przybysz
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 1
Rejestracja: 2006-02-01, 19:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Przybysz »

Możliwe jest też to że Watykan i całe papiestwo ukryli specjalnie wiele informacji zawartych w bibli o Bogu i Chrześcijaństwie ponieważ miało by to ogromny wpływ na życie codzienne np. gdybyście wiedzieli czy istnieje coś po śmierci i co tam dokładnie jest , co byście zrobili , świat zmieniłby się niedopoznania :!:
ArturVonFornal
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 776
Rejestracja: 2005-04-26, 15:52
Lokalizacja: z Łodzi

Post autor: ArturVonFornal »

Gdybym wiedział, że istnieje życie po śmierci i że jest takie wspaniałe i w ogóle to pewnie bym się zabił ;P Po co się męczyć z niedolą na tym swiecie skoro spokojnie można żyć wiecznie, bez żadnych zmartwień itede.
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Post autor: Ivellios »

Taaa... ale według wielu opisów (między innymi według opisu Sylvii Browne, amerykańskiej "parapsycholożki" :P ) samobójcy trafiają do tzw "Lewych Drzwi", w których albo przebywają przez całą wieczność, lub wracają do życia na ziemi w nowym ciele... i później znów albo grzeszą albo popełniają samobójstwa... dopóki nie zrozumieją, co robią źle i co trzeba zrobić, aby poprawić ten stan rzeczy.
agnieszkaplus3
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 161
Rejestracja: 2006-01-25, 21:27
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: agnieszkaplus3 »

Ciało potrzebne jest dla duszy aby mogła się rozwijac i doświadczac. NIE DLA SAMOBÓJSTW
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Mity i legendy”