Bóg

Dział na wszelakiego typu tematy religijne, dotyczące wiary oraz zagrożeń związanych z działalnością sekt
Awatar użytkownika
asto
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 133
Rejestracja: 2007-12-08, 16:04
Lokalizacja: Wroclaw

Bóg

Post autor: asto »

witam.
Pewnie wielu z Was zastanawiało się kiedyś skąd wiziął się Bóg..
Czytalem pare stron poświęconych temu temacie, ale w ogóle nie potrafie sobie tego wyjaśnić. Przyjmując teze, że Bog istniał zawsze od nieskonczonosci nie mozna tego sobie wyobrazic.
Nigdy nie przeczytałem całej Biblii, ale czy jest tam coś wspomniane o Bogu? Wydaje mi się, że właśnie tam jest opisane to, że Bóg był zawsze.
Z tego, co wiem to jest tam opisane stworzenie świata, ale co było wcześniej? Może jest to coś połączone z tajemnicami kosmosu, przestrzeni kosmicznej. Jest to rzecz, która zastanawia większości z nas.
Proszę o opinie.
Pozdrawiam.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Bóg

Post autor: Darnok »

Pierwsza pozycja w Biblii- stworzenie świata, ziemi i człowieka w 6 dni.
Ruskof
Senior forum
Senior forum
Posty: 1159
Rejestracja: 2009-10-29, 14:03
Lokalizacja: Katowice/Awinion
Komentarze: 53

Re: Bóg

Post autor: Ruskof »

Darnok,a co to ma z bogiem wspolnego?Nic poza tym ze to on to stworzyl,i to nie odpowiada na pytanie Asto (chociaz i tak wiem ze nie da się racjonalnie na nie odpowiedziec)
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Bóg

Post autor: Darnok »

Darnok,a co to ma z bogiem wspolnego?Nic poza tym ze to on to stworzyl,i to nie odpowiada na pytanie Asto
Jak nie odpowiada? Bóg stworzył świat, a więc wcześniej nie było niczego. I nie ma żadnego "a może", "możliwe", "prawdopodobnie".
Ruskof
Senior forum
Senior forum
Posty: 1159
Rejestracja: 2009-10-29, 14:03
Lokalizacja: Katowice/Awinion
Komentarze: 53

Re: Bóg

Post autor: Ruskof »

Tak?To gdzie odpowiadasz na to skad się Bog wzial?Bog nie stworzyl Boga w 6 dni...
Awatar użytkownika
Chantelle
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 449
Rejestracja: 2010-04-11, 19:44

Re: Bóg

Post autor: Chantelle »

Bog nigdy nie powstal,zawsze istnial i istniec bedzie. Nie jest ograniczony czasem i przestrzenia ,nie mozna Go w ten sposob rozpatrywac wedlug mnie,trzeba to czuc.
Leanna
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 247
Rejestracja: 2010-02-06, 01:27
Lokalizacja: Białystok
Komentarze: 1

Re: Bóg

Post autor: Leanna »

Ale naukowo ani logicznie tego nie wyjaśnisz, nie? Dlatego właśnie sama nie mogę uwierzyć w Boga. Jest on dla mnie jedynie fantazją człowieka, legendą czy bajką dla ludzi bojących się śmierci. Mówiłam już o swoich poglądach na ten temat milion razy... I juź wiem, że niektórzy mnie za to nienawidzą :P
Ostatnio zmieniony 2010-05-24, 16:22 przez Leanna, łącznie zmieniany 2 razy.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Re: Bóg

Post autor: Darnok »

Ale naukowo ani logicznie tego nie wyjaśnisz, nie?
Bo religia stworzona została tak, by jej naukowo nie wyjaśnić (przynajmniej do końca)- musi być ten element tajemniczości i zawachania "a jeśli to prawda".
O ile zjawiska fizyczne nie mają kaprysów i da się je wywołać na zawołanie, o tyle z bogami różnych kultur jest tak, że pojawiają się tylko nielicznym i w odosobnieniu, albo jakiejś fanatycznej grupie nastawionej na to, że zaraz ma coś się wydarzyć.
Awatar użytkownika
Chantelle
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 449
Rejestracja: 2010-04-11, 19:44

Re: Bóg

Post autor: Chantelle »

Dla kazdego 'Bog' to co innego , dla mnie jest wszystkim i niczym rownoczesnie. Ale to takie filozoficzne gdybania i fantazjowania. Zadnych konkretow.
Ostatnio zmieniony 2010-05-24, 17:45 przez Chantelle, łącznie zmieniany 1 raz.
Ruskof
Senior forum
Senior forum
Posty: 1159
Rejestracja: 2009-10-29, 14:03
Lokalizacja: Katowice/Awinion
Komentarze: 53

Re: Bóg

Post autor: Ruskof »

Darnok pisze:
Ale naukowo ani logicznie tego nie wyjaśnisz, nie?
Bo religia stworzona została tak, by jej naukowo nie wyjaśnić (przynajmniej do końca)- musi być ten element tajemniczości i zawachania "a jeśli to prawda".
O ile zjawiska fizyczne nie mają kaprysów i da się je wywołać na zawołanie, o tyle z bogami różnych kultur jest tak, że pojawiają się tylko nielicznym i w odosobnieniu, albo jakiejś fanatycznej grupie nastawionej na to, że zaraz ma coś się wydarzyć.
Wreszcie się rozumiemy,chociaz w tej kwestii :)
zblazowany

Re: Bóg

Post autor: zblazowany »

Nie ma powodu, dla którego świat nie mógłby zacząć istnieć bez przyczyny; ani też, z drugiej strony - nie ma żadnej racji, dlaczego by nie miał istnieć zawsze. Nie ma powodu do przypuszczenia, że świat w ogóle miał początek. Myśl, że rzeczy muszą mieć początek, zawdzięczamy w rzeczywistości ubóstwu naszej wyobraźni

To znaczy że tak samo bóg jak i świat nie musiały zostać stworzone, a mogły istnieć od zawsze. jedno i drugie.
Awatar użytkownika
Chantelle
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 449
Rejestracja: 2010-04-11, 19:44

Re: Bóg

Post autor: Chantelle »

zblazowany pisze:Nie ma powodu, dla którego świat nie mógłby zacząć istnieć bez przyczyny; ani też, z drugiej strony - nie ma żadnej racji, dlaczego by nie miał istnieć zawsze. Nie ma powodu do przypuszczenia, że świat w ogóle miał początek. Myśl, że rzeczy muszą mieć początek, zawdzięczamy w rzeczywistości ubóstwu naszej wyobraźni

To znaczy że tak samo bóg jak i świat nie musiały zostać stworzone, a mogły istnieć od zawsze. jedno i drugie.

Bardzo dobrze napisane.
Ostatnio zmieniony 2010-05-24, 18:44 przez Chantelle, łącznie zmieniany 1 raz.
Ruskof
Senior forum
Senior forum
Posty: 1159
Rejestracja: 2009-10-29, 14:03
Lokalizacja: Katowice/Awinion
Komentarze: 53

Re: Bóg

Post autor: Ruskof »

Tak,Chantelle,Zblaz dobrze napisal.Jednak jesli nie mial poczatku bog,to niepomiernie dlugo mialby juz istniec.Na ile się ocenia?Nie oceni się tego od jakiego czasu bog istnieje,gdyz wlasnie poczatkow jego nie ma.
Czasem,to w ogole sobie zadaje pytanie "czemu istnieje zycie,a czemu w ogole cos istnieje?Nie mogloby byc pustki,lub w ogole niczego?Zadnych form inteligetnych itp..?"
Moze niejasno to pytanie zformulowalem,ale tak wlasnie go sobie zadaje,i czesto się nad tym glowie.
zblazowany

Re: Bóg

Post autor: zblazowany »

Problem jest taki, że przed wielkim wybuchem nie było czegoś co możemy nazwać czasem.
Ruskof
Senior forum
Senior forum
Posty: 1159
Rejestracja: 2009-10-29, 14:03
Lokalizacja: Katowice/Awinion
Komentarze: 53

Re: Bóg

Post autor: Ruskof »

Czas byl ale nie byl odliczany,tak sadze...
zblazowany

Re: Bóg

Post autor: zblazowany »

czas sam leci.

Z punktu widzenia modelu standardowego Wielkiego Wybuchu i klasycznej (niekwantowej) teorii grawitacji nie można mówić o okresie "przed" Wielkim Wybuchem, jako że Wszechświat powstał w momencie Wielkiego Wybuchu. Przed Big Bangiem nie istniał ani czas, ani przestrzeń, ani materia.
Ruskof
Senior forum
Senior forum
Posty: 1159
Rejestracja: 2009-10-29, 14:03
Lokalizacja: Katowice/Awinion
Komentarze: 53

Re: Bóg

Post autor: Ruskof »

zblazowany pisze:czas sam leci.
To chyba mozna bylo się domyslec,o ile swoj orzech ma się w skorupie ;]

-- 2010-05-24, 19:02 --
zbalzowany pisze:Przed Big Bangiem nie istniał ani czas, ani przestrzeń, ani materia.
To z czego ta nasza materia powstala?gazy skadz się wziely,gwoli scislosci.I napewno same nie przybyly sobie.
zblazowany

Re: Bóg

Post autor: zblazowany »

No to jak można było się domyśleć to super. Bo jeśli coś nie jest mierzone to nie znaczy że nie ma wartości i nie zmienia się.
ja nie wiem co było przed wybuchem, nikt tego nie wie, są różne teorie.
Ruskof
Senior forum
Senior forum
Posty: 1159
Rejestracja: 2009-10-29, 14:03
Lokalizacja: Katowice/Awinion
Komentarze: 53

Re: Bóg

Post autor: Ruskof »

zblazowany pisze:ja nie wiem co było przed wybuchem, nikt tego nie wie, są różne teorie.
Oczywiscie.Jednak logiczne jest ze byla,chociazby patrzac na niektore gwiazdy lub galaktyki.Sa miliardy galaktyk ktore przed nami istnialy,nie jestesmy pierwsza :)
zblazowany

Re: Bóg

Post autor: zblazowany »

no tak, ale te wszystkie galaktyki powstały w wielkim wybuchu.
poczytaj http://www.fizyka.net.pl/index.html?men ... ia_k2.html
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Wiara, religie i sekty”