Poganie

Dział na wszelakiego typu tematy religijne, dotyczące wiary oraz zagrożeń związanych z działalnością sekt
Czarny666
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 2
Rejestracja: 2011-11-22, 20:49

Re: Poganie

Post autor: Czarny666 »

Niestety Chrześcijaństwo zostało narzucone naszym przodkom i zniszczyło ich wierzenia
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Poganie

Post autor: Arek »

Uważam że święta pogańskie były czymś wspaniałym, pozwalało to ludziom spotykać się na różnego rodzaju imprezach, pielęgnowali znajomości posąsiedzkie ,pielęgnowali kulturę przodków, nie wstydzili się dziękować bogom za urodzaj a nawet nie brakowało różnych wróżb dla młodocianych , czy wygłupów nastolatków poprzebieranych za demony i straszących w zimowe wieczory dzieci.
Niedawno wziąłem swoje córki (11 i 7 lat) na taką imprezę, nazywa się to "ostre noce" gdzie poprzebierani za demony , czarownice i inne czupakabry gonili wieczorem przy ognisku z wielkim rumorem płatając widzom różne figle. Nie byłem pewny czy starszej córce będzie się to jeszcze podobać, ale nastrój był tak niesamowity że sama powiedział że za rok znowu chce przyjechać
http://www.englmarer-rauhnacht.de/index.php/bilder-2007
Awatar użytkownika
Spooky Fox
Administrator
Administrator
Posty: 1976
Rejestracja: 2009-03-02, 02:05
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 6

Re: Poganie

Post autor: Spooky Fox »

Arek pisze:Uważam że święta pogańskie były czymś wspaniałym, pozwalało to ludziom spotykać się na różnego rodzaju imprezach, pielęgnowali znajomości posąsiedzkie ,pielęgnowali kulturę przodków, nie wstydzili się dziękować bogom za urodzaj a nawet nie brakowało różnych wróżb dla młodocianych , czy wygłupów nastolatków poprzebieranych za demony i straszących w zimowe wieczory dzieci.
Dlaczego piszesz "były"? Przecież to oczywiste, że wszystko to, co teraz obchodzimy, to są przekształcone święta pogańskie. Wigilia, przesilenia, halloween i tak dalej i tak dalej.
Awatar użytkownika
Sothis
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 789
Rejestracja: 2008-09-09, 22:39
Lokalizacja: Sheol
Komentarze: 1

Re: Poganie

Post autor: Sothis »

Pewnie dlatego pisze "były", ponieważ chodzi mu o oryginalny kontekst,w którym owe święta występowały.
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Poganie

Post autor: Arek »

Sam sobie odpowiedziałeś Leszku
to są przekształcone święta pogańskie.
KK, nie mógł ich tak od razu zakazać, więc posłużyli się trikiem.
Tym bardziej w wsiach gdzie 99% ludzi chodziło do kościoła, przyjmowali sakramenty itd. , jak tu powiedzieć księdzu że się składa ofiary i hołdy duchom natury?.
Na szczęście żyjemy w czasach kiedy nikt nie zostanie wychłostany, spalony na stosie tylko dlatego że ma inne podejście do religii
Awatar użytkownika
Cieszybor
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 20
Rejestracja: 2011-08-13, 00:00
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Poganie

Post autor: Cieszybor »

W tych czasach te święta są reaktywowane... na pewno nie jest to odwzorowane w stu procentach, ale są ludzie, którzy starają się by wyglądało to jak przed wiekami. Sam jeżdżę na Jare Gody, Dziady. Musze powiedzieć, ze "klimat" tych świąt jest niezapomniany.
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Poganie

Post autor: Arek »

ze "klimat" tych świąt jest niezapomniany.
oj na pewno, wierzę Tobie.
A że spytam , gdzie odbywają się takie imprezy?
Awatar użytkownika
Cieszybor
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 20
Rejestracja: 2011-08-13, 00:00
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Poganie

Post autor: Cieszybor »

Jare gody w marcu- Góra Ślęża w Sobótce pod Wrocławiem,
Noc Kupały w czerwcu- Wyspa Wolin
Święto plonów- Warszawa
Dziady w listopadzie- Góra św. Anny koło Opola
Szczodre gody w grudniu- Warszawa

Oprócz tego, czasami mniejsze grupy ludzi urządzają też święta lokalne dla tych co nie mogli dojechać w miejsca główne, ze tak powiem. Czasami na Perunowe grupa ludzi jeździ na Słowację. Ale te główne opisane powyżej są pewne.
Awatar użytkownika
Spooky Fox
Administrator
Administrator
Posty: 1976
Rejestracja: 2009-03-02, 02:05
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 6

Re: Poganie

Post autor: Spooky Fox »

Czytałem, że Dziady dosyć często organizowane są na Mazowszu i Dolnym Śląsku przez mieszkańców wiosek "zapomnianych przez boga". Czytałem o tym ostatnio i muszę przyznać, że bardzo chciałbym to zobaczyć na żywo.

A co do godów na Górze Ślęży - niedaleko mnie. Mam nadzieję, że uda mi się w marcu uczestniczyć w owych, albo chociaż być ich świadkiem. Oczywiście wnioskuję, że owe gody obchodzone są coś koło 21 marca, czy tak?
Awatar użytkownika
Arek
Senior forum
Senior forum
Posty: 2381
Rejestracja: 2006-01-28, 01:59
Lokalizacja: Steinach / Niemcy
Komentarze: 19

Re: Poganie

Post autor: Arek »

HMMM, Gdyby było to możliwe i czas by pozwolił moglibyśmy się tam całą grupą wybrać?
Awatar użytkownika
Cieszybor
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 20
Rejestracja: 2011-08-13, 00:00
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Poganie

Post autor: Cieszybor »

Do Spooky Fox: Tak koło 21... chociaż jak rozumiesz zwykle jest to najbliższy weekend, z przyczyn czysto technicznych. będąc świadkiem wydarzenia jednocześnie uczestniczysz. Każdy zebrany uczestniczy, chociażby tworząc święty krąg. Sam obrzęd odprawiają Żercy.

Do Arek: Słowiańska Wiara jeśli o to chodzi jest otwarta. Jako sympatyk nie mam tutaj zamiaru wypowiadać się za Zarząd ZZW SW lecz z tego co zauważyłem każdy może przyjść na takie święto pooglądać zobaczyć czy mu pasuje ta droga. To nie to samo co czytać o tym. Tak więc myślę, że nie będzie problemu z tym że na święto przyjedzie grupa osób. Jedyne o co bym prosił to o szacunek i porządek;)
Awatar użytkownika
Pandemonium
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 728
Rejestracja: 2010-05-09, 17:52
Lokalizacja: Suwerenne Państwo.

Re: Poganie

Post autor: Pandemonium »

Może trochę nie na miejscu ,ale... które to jest święto ,że niewiasty ganiają nagie po lesie ? :D :D
Ostatnio zmieniony 2012-01-02, 17:26 przez Pandemonium, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Spooky Fox
Administrator
Administrator
Posty: 1976
Rejestracja: 2009-03-02, 02:05
Lokalizacja: Kłodzko
Komentarze: 6

Re: Poganie

Post autor: Spooky Fox »

Cieszybor pisze:Do Spooky Fox: Tak koło 21... chociaż jak rozumiesz zwykle jest to najbliższy weekend, z przyczyn czysto technicznych. będąc świadkiem wydarzenia jednocześnie uczestniczysz. Każdy zebrany uczestniczy, chociażby tworząc święty krąg. Sam obrzęd odprawiają Żercy.
No to z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że możemy zacząć zbierać ludzi na to wydarzenie. Będzie się trzeba dowiedzieć dokładnie co, jak, kiedy, o której, gdzie i za ile i będzie dobrze.

Ja osobiście z Dagmarą się wybieramy.
Awatar użytkownika
Cieszybor
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 20
Rejestracja: 2011-08-13, 00:00
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Poganie

Post autor: Cieszybor »

Do Pandemonium: Z tego co wiem to tak robią Wicca. To nie te wierzenia, nasza wiara to stare wiary słowiańskie. Tak więc golizny nie uświadczysz;)

Do Spooky Fox: Pieniędzy to dużo nie kosztuje, jedynie składki na biesiadę po obrzędzie, czy ewentualny nocleg;) Tylko miło by było gdybym wiedział tak z tydzień wcześniej co do ilości osób i kto chce ew. spać to dam znać komu trzeba;)

-- 2012-01-24, 23:08 --

Napiszę w nowym poście, żeby wyraźniej było widać. Pojawiła się już informacja na temat Jarych godów. Odbędą się one 31 marca u podnóża Góry Wieżycy w Masywie Ślęży (Sobótka, koło Wrocławia). Godzin podanych jeszcze nie ma, ale na pewno będą to godziny późno popołudniowe, 17-18. Jako, iż dzień wcześniej odbędzie się Winter Night Festiwal 2012 to mogę się założyć, iż będzie troszkę więcej osób niż zwykle. Ja na początku marca będę wiedział na 100 procent, czy będę tam nocował, a jeśli tak, to w pierwszym tygodniu marca mam zamiar rezerwować miejsca, więc jeśli ktoś by się wybierał i był chętny przenocować to jakoś tak pisać do mnie :)

P.S Do moderatorów:
Ten i parę poprzednich postów można by gdzieś przenieść bo z tematu ogólnego zboczyliśmy ;) Ja piszę tu bo chce żeby było widoczne, ale też nie chce zaśmiecać.
Z góry dzięki
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Wiara, religie i sekty”