Inny punkt widzenia - Buddyzm

Dział na wszelakiego typu tematy religijne, dotyczące wiary oraz zagrożeń związanych z działalnością sekt
Awatar użytkownika
Damian907
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 3
Rejestracja: 2008-12-19, 00:55

Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: Damian907 »

Wykład - Buddyzm

http://video.google.com/videoplay?docid ... 9690&hl=pl


Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swoim autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym.

- Budda -


Religia przyszłości będzie religią kosmiczną. Powinna ona przekraczać koncepcję Boga osobowego oraz unikać dogmatów i teologii. Zawierając w sobie zarówno to, co naturalne, jak i to, co duchowe, powinna oprzeć się na poczuciu religijności wyrastającym z doświadczania wszelkich rzeczy naturalnych i duchowych jako pełnej znaczenia jedności. Buddyzm odpowiada takiemu opisowi. (...) Jeżeli istnieje w ogóle religia, która może sprostać wymaganiom współczesnej nauki, to jest nią buddyzm.

Albert Einstein



Oby wszystkie istoty osiągnęły szczęście i przyczynę szczęścia.

Oby były wolne od cierpienia i przyczyny cierpienia.

Oby nie były oddzielone od prawdziwego szczęścia - wolności od cierpienia.

Oby spoczywały w wielkiej równości, wolnej od przywiązania i niechęci.



"Istnieje bardzo prosty sposób, by stać się Buddą. Nie czyńcie zła, nie lgnijcie do życia i śmierci, miejcie głębokie współczucie dla wszystkich odczuwających istot, odnoście się z szacunkiem do tych ponad wami i bądźcie uprzejmi dla tych, którzy stoją niżej. Porzućcie nienawiść i pragnienia, zmartwienia i smutek – oto co zwie się Buddą. Nie szukajcie niczego innego." - Eihei Dogen Zenji, Shoi



Budda z seksu zrodzony:

http://interia360.pl/artykul/budda-z-se ... zony,10668


O polskich buddystach:

http://www.tutej.pl/cms.php?i=17527


Buddyzm a Chrześcijaństwo:

http://www.zen.pl/katowice/index2.php?o ... df=1&id=57


Buddyzm w Polsce

http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/index.php
waldi1001
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 16
Rejestracja: 2009-11-03, 20:45

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: waldi1001 »

Buddyzm kojaży mi się z klasztorami tybetu, treningiem umysłu, panowaniem nad każdą myślą, absolutnym skupieniem, Nie jestem pewien ale wydaje mi się że ta religia najlepiej rozwije umysł i dusze tu i teraz i nieczeka na to co będzie po śmierci. Przysłowie mówi "W zdrowym ciele zdrowy duch" a czy nie jest przypatkiem na odwrót??????
Kryptozoolog
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 423
Rejestracja: 2009-11-07, 19:45
Lokalizacja: Stockholm

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: Kryptozoolog »

waldi1001 pisze:Buddyzm kojaży mi się z klasztorami tybetu, treningiem umysłu, panowaniem nad każdą myślą, absolutnym skupieniem, Nie jestem pewien ale wydaje mi się że ta religia najlepiej rozwije umysł i dusze tu i teraz i nieczeka na to co będzie po śmierci. Przysłowie mówi "W zdrowym ciele zdrowy duch" a czy nie jest przypatkiem na odwrót??????
Zgadzam się z tymi całkowicie.
Buddyzm to spokój i równowaga, zarówno trening dla umysłu, jak i ciała czy duszy.
Moim zdaniem to jest jedna z najlepszych religii.
Chyba najbardziej pokojowa, zresztą mnisi w tybetańskich klasztorach zawsze kojarzyli mi się z dobrem, do tego bardzo rozwinięta i niczego nie narzucająca, nie reklamująca samej siebie, nie zmusza innych do wiary w nią i nie była jeszcze powodem do masowych wojen i mordów.
Awatar użytkownika
Sothis
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 789
Rejestracja: 2008-09-09, 22:39
Lokalizacja: Sheol
Komentarze: 1

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: Sothis »

Kryptozoolog pisze: Moim zdaniem to jest jedna z najlepszych religii.
Można polemizować, czy buddyzm w ogóle powinien być klasyfikowany jako religia. ;)
Ostatnio zmieniony 2009-11-08, 15:07 przez Sothis, łącznie zmieniany 2 razy.
Ruskof
Senior forum
Senior forum
Posty: 1159
Rejestracja: 2009-10-29, 14:03
Lokalizacja: Katowice/Awinion
Komentarze: 53

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: Ruskof »

Sothis pisze:
Kryptozoolog pisze: Moim zdaniem to jest jedna z najlepszych religii.
Można polemizować, czy buddyzm w ogóle powinien być klasyfikowany jako religia. ;)
Wg mnie tak,ich kultury w sumie podobaja mi się,nie kaza wyznawacom buddyzmu nie robic tego lub tamtego (jak chrzescianie),jedyne czego im wspolczuje to to ze chinczycy ich wybijaja...Jako religia (buddyzm) mi się najbardziej kojarzy z roznymi praktykami (stany REM,WILD,trans) ale i ze spokojem,z opanowaniem,z natura. :)
Kryptozoolog
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 423
Rejestracja: 2009-11-07, 19:45
Lokalizacja: Stockholm

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: Kryptozoolog »

Sothis pisze:
Kryptozoolog pisze: Moim zdaniem to jest jedna z najlepszych religii.
Można polemizować, czy buddyzm w ogóle powinien być klasyfikowany jako religia. ;)
Póki co jest uznawany za religię i to od dawna, więc nie ma co gdybać. Poza tym, co by to zmieniało? Można by nie mieć w takim razie religii, a być Buddystą, a i tak wierzyć w inne rzeczy. To by było bez sensu.
Zostańmy przy aktualnym przekonaniu.
Awatar użytkownika
Spock
Administrator
Administrator
Posty: 1961
Rejestracja: 2007-02-19, 17:23
Lokalizacja: Kraina Latających Siekier
Komentarze: 7

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: Spock »

A czy sam Budda nie odcinał się od prób robienia z buddyzmu religii ?
Awatar użytkownika
Damian907
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 3
Rejestracja: 2008-12-19, 00:55

Re: Inny punkt widzenia - Buddyzm

Post autor: Damian907 »

Spock pisze:A czy sam Budda nie odcinał się od prób robienia z buddyzmu religii ?
W Jego czasach pojęcie religii nie istniało, to jest późniejszy zachodni wymysł :wink:
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Wiara, religie i sekty”