Czy Lucyfer był zły?

Dział na wszelakiego typu tematy religijne, dotyczące wiary oraz zagrożeń związanych z działalnością sekt
Lauwiasz
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 211
Rejestracja: 2007-04-17, 17:31
Lokalizacja: Złe Miejsce

Post autor: Lauwiasz »

nasza debata odnosi się do upadłego anioła jakkolwiek by go nazwać (Lucyfer, Szatan czy Diabeł) każdy wie o co chodzi
Zdaje się, że nie czytałaś tej notki...

Heh Kochanie... A przed chwilą pisałaś, że nie utożsamiasz go Lucyfera z Szatanem... A co do apokryfów to nie zostały uznane więc ja bym ich raczej nie brał za dobre źródło. A nawet jeśli to podaj mi jakiś przykład ;)

Kochanie... Twoją zawsze! :D
Awatar użytkownika
Serephinea
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 790
Rejestracja: 2006-11-27, 17:36
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Serephinea »

ekhm..czytasz uwaznie co sam piszesz? ;p Lucus to "opiekun miejsca" a Szatan to pan zla ;p rozrozniamy nie ?;p no

to wypijesz w sobote :*
Lauwiasz
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 211
Rejestracja: 2007-04-17, 17:31
Lokalizacja: Złe Miejsce

Post autor: Lauwiasz »

Ehe... Znaczy, że co piszę? Bo ja raczej nic nie pisałem o tym, że Lucyfer jest opiekunem jakiegoś miejsca :P

Poza tym wg tego tekstu nie ma anioła o takim imieniu ;] W piekle zaś rządzi, opiekuje się czy co tam Szatan z Szatanem przez Szatana mianowany ;]

Ok ;]
Awatar użytkownika
Serephinea
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 790
Rejestracja: 2006-11-27, 17:36
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Serephinea »

Wkleiles to.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

Temat miałem wywalić na początku... ale cóż, powiem dlaczego. Lucyfer sprzeciwił się BOGU. Sprzeciwił się światłu, które rozjaśniało mrok. My jesteśmy cząstką Boga, lucyfer sprzeciwił się Bogu, odrzucił go, czyli odrzucił nas. Nie patrzcie na nich jak na ludzi, tylko jak na byt wszechwiedzące (w wypadku lucyfer prawie). Sorry, że zabiłem dyskusję, ale szatan to wróg wszystkich rzeczy, które stworzył Bóg, czyli jest tym złym, koniec kropka.
Awatar użytkownika
Serephinea
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 790
Rejestracja: 2006-11-27, 17:36
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Serephinea »

a moze nie dla kazdego. wybacz Darnok, ale nie jestes osoba, ktora powinna zamykac dyskusje. jestes modem, ok, ale ...po prostu... dyskusja bedzie zamknieta, gdy skoncza się wypowiedzi.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

Dyskusja jest wtedy, gdy istnieją wątpliwości. Tutaj wątpliwości nie ma. Lucyfer JEST zły, zły do szpiku swoich diabelnych, złych kości.
polikopolik
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 567
Rejestracja: 2007-09-24, 16:06
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: polikopolik »

zakładając oczywiście że lucyfer ma kości XD... no dobra może i jest zły ale czy nie stało to się przez to ,że Bóg go strącił z nieba?? może gdyby nie postąpił tak surowo lucyfer nie byłby zły...
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

polikopolik, Lucyfer nie chciał służyć Bogu, sprzeciwił mu się, oraz zaczął go nienawidzić, dlatego został strącony do piekła. Później nakłaniał Adama i Ewę do grzechu, czyli tutaj ewidentnie widać, że jest zły.
Awatar użytkownika
Serephinea
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 790
Rejestracja: 2006-11-27, 17:36
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Serephinea »

Lucyfer to nie szatan. nie on naklanial do grzechu pierwszych ludzi.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

Serephinea, Pomyśl. Koledzy Lucyfera podążają identycznymi motywami. Zresztą nie lubię rozdrabniać dobra i zła na lucyferów, belzebutów czy szatanów z siódmej klasy. Jest tylko dobro i z niego wynika zło, ponieważ wyparło się dobra.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

Cogito, w czym? napisałem tylko, że dyskusja nie ma sensu, kiedy znana jest odpowiedź. Zresztą radzę popytać jakiegoś księdza, jeżeli mi nie wierzycie. I nie śmiejcie się teraz, że "hoho klechy mam się pytać!". Pytacie się o Boga po części, to idźcie z tym do specjalisty, czyli do księdza ew. teologa.
Darnok
Senior forum
Senior forum
Posty: 3337
Rejestracja: 2004-12-29, 11:25
Lokalizacja: Krynica-Zdrój
Komentarze: 2

Post autor: Darnok »

Cogito, no to właśnie staram ci się wytłumaczyć, że logicznie i teologicznie rzecz biorąc Lucyfer jest zły.
faeryboy2002
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: 2005-11-16, 22:49
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: faeryboy2002 »

Lucyfer, ten którego znamy z chrześcijańskich zapisków jest zły. Jest uznany za demona, a wszystkie demony w chrześcijaństwie, to słudzy zła.
Problem i wątpliwości pojawiają się jednak, gdy pojawia się Lucyfer, ale nie jako zły demon, ale
Diana zapałała wielką miłością do swego brata Lucyfera, Boga słońca i księżyca, Boga światła, który był tak dumny ze swego piękna, iż wygnano go z raju. Diana miała z nim córkę, której dała na imię Aradia
Tak to widzi autor książki "Aradia. The Gospell of the witches" czyli pan Charles Leland.
Przyznaję, że nie przeczytałem tej książki do końca więc nie mam pewności czy jakieś inne wspomnienie Lucyfera tam się pojawia. Jednakże Leland zajął się odkrywaniem włoskich czarownic i ich wiary, która podobno przetrwała aż po dziś dzień. Mówi się, że to tradycja Stregha.
Jak widać w przytoczonym fragmencie, Lucyfer także objawiony zostaje jako zepchnięty poprzez swoją pychę, ale jest on nazwany bogiem (tu trzeba pamiętać, że chrześcijaństwo jest monoteistyczne, a włoskie religie były politeistyczne) a nie demonem. To pokazuje nam Lucyfera w trochę innym świetle. ;)

Ale to podaję jako ciekawostkę, jak ktoś będzie chciał, to podrąży ten temat. Jakby co, to służę podesłaniem ebooka "Aradia. The gospell of the witches" w języku angielskim :)
Awatar użytkownika
Serephinea
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 790
Rejestracja: 2006-11-27, 17:36
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Serephinea »

A ja chcialam pofilozofowac :) ja i tak lubie Lucyfera ;)
Lauwiasz
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 211
Rejestracja: 2007-04-17, 17:31
Lokalizacja: Złe Miejsce

Post autor: Lauwiasz »

Heh tylko tak jak pisałem wcześniej Szatan i Lucyfer to dwa różne podmioty...
Awatar użytkownika
Serephinea
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 790
Rejestracja: 2006-11-27, 17:36
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Serephinea »

heh..kochanie..ja to rozumiem..inni chyba nie umieja tego rozdzielic;p
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Wiara, religie i sekty”