Najgorsze kazania świata

Dział na wszelakiego typu tematy religijne, dotyczące wiary oraz zagrożeń związanych z działalnością sekt
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Najgorsze kazania świata

Post autor: Ivellios »

Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie księdza mówiącego o niebezpieczeństwach antykoncepcji, podczas kazania, które głosi... pensjonariuszom domu starców? Albo takiego, który w Dniu Matki każe kilkuletnim dzieciom podczas mszy podziękować mamom, że nie usunęły ciąży? Pewien jezuita postanowił stworzyć swój własny ranking "najgorszych kazań na świecie".


Ksiądz James Martin opowiada, że na pomysł takiego rankingu naprowadził go współbrat, który jeszcze w latach 60-tych przeprowadził tego typu "ankietę" wśród swoich współbraci. Badanie zatoczyło dość szerokie kręgi - odpowiedzi spływały bowiem z całego świata. Za najgorsze uznano wówczas kazanie dotyczące zbawienia i udziału w nim Marii.

"Maryja była osobą, która najlepiej wiedziała i rozumiała powód dla którego Jezus przyszedł na świat i dla którego musiał zginąć. I była tym tak przejęta, że gdyby rzymski żołnierz nie chciał przybić Jezusa do krzyża, sama by to zrobiła" - mówił kaznodzieja. Dodał także iż "Maryja może wybawić z piekła nawet tych, którzy zostali na nie skazani przez Boga". Gdy po mszy zapytał o swoje kazanie proboszcza parafii, ten w delikatny sposób starał się powiedzieć mu, że pewne fragmenty były niezgodne z doktryną. "Och, wiem że tak było, może nie wyraziłem się zbyt jasno. Miałem na myśli to, że Maryja może uratować od piekła każdego, kto został tam niesprawiedliwie wtrącony przez Boga." - odpowiedział na to kaznodzieja, pozostawiając księdza w jeszcze większym osłupieniu niż podczas kazania.

Inne kazanie ze ścisłej czołówki rankingu z lat 60-tych miało miejsce w wigilię Bożego Narodzenia i dotyczyło tak "świątecznego" tematu, jak antykoncepcja. "Pomyślcie, zastanówcie się przez chwilę" - powiedział w pewnym moemencie kaznodzieja - " co by było gdyby Maryja używała metod kontroli urodzin".

- Oczywiście takie przykłady prowadzą do raczej smutnych konkluzji dotyczących poziomu katolickich homilii czy wręcz nauczania teologicznego (w szczególności dotyczącego Maryi) - mówi ksiądz Martin - należy jednak pamiętać, że pochodzą one sprzed wielu lat. Mam nadzieję, że obecne przygotowanie księży sprawia, iż takie homilie stają się rzadkością.

Po wysłuchaniu wszystkich tych historii ks. Martin postanowił utworzyć swój własny ranking najgorszych kazań (nie zawierający oczywiście jego własnych homilii). W zestawieniu tym znaleźli się między innymi kaznodzieje mówiący o aborcji podczas Dnia Matki czy Pierwszej Komunii, o nieuleczalnych chorobach podczas kazania ślubnego czy o antykoncepcji w domu opieki społecznej. Zdarzył się także przypadek księdza, który mówiąc kazanie do starszych już sióstr z bezhabitowego zgromadzenia zakonnego, oparł się na zdaniu "Idź i nie grzesz więcej", rozwijając je w "Idź i nie grzesz więcej, bo spotka cię coś złego". Następnie "zaktualizował" ów tekst i odniósł go do grupy siedzących przed nim kobiet w średnim i nieco więcej niż średnim wieku, mówiąc: "I jeśli któraś z was siostry zgrzeszy i złamie ślub czystości... zarazi się chorobą weneryczną".
Podczas gdy na sali wybuchł śmiech jedna starsza już, osiemdziesięcioletnia siostra powiedziała: "Może on wie coś, czego my nie wiemy..."

Joanna Smereka, kosciol.pl
Assassinio
Senior forum
Senior forum
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-03-20, 14:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Assassinio »

człowieku, na jakie ty strony wchodzisz? jakby tak komuś się zachciało to można by przytoczyć tyle zbrodni i innych tego typu rzeczy robionych przez kościół, że to szok.. pozatym nic nie wartymi kazaniami nie warto się przejmować..
Awatar użytkownika
Cień
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 193
Rejestracja: 2005-08-05, 19:24

Post autor: Cień »

Mnie rozbroił tekst pewnej katechetki, która ogłosiła swoim ucznią a właściwie uczennicą, że używanie tamponów powinno być zakazane bo to współżycie z diabłem....
Ivellios pisze:co by było gdyby Maryja używała metod kontroli urodzin".

A to wymiata
Z kazań których słuchałem najgłupsze było o członkach. Ksiądz po przeczytaniu fragmentu biblii mówiącym że Kościół(jako wspólnota) jest ciałem. Zaczął to porównywać z ciałem ludzkim i wyszło na to że jak ktoś jest łysy to jest upośledzony (na co męska, starsza część zebranych zareagowała dziwnymi spojrzeniami) a kto jest upośledzony w jaki kolwiek sposób jest gorszy. Oni czasem powinni zastanowić się co mówią...
Joela
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 180
Rejestracja: 2007-01-22, 22:16
Lokalizacja: ww

Post autor: Joela »

Dobry ciekawy artykuł i co wiecej mówi o bardzo żałosnym stanie duchowości
tych ,któzy podjeli się " pasć" owieczki.

Własnie należy rozpowszechniać takie nieudaczne myslenie bo można w ten sposób
uratowac niejedną dusze.
No i moze wierzący zaczną sami mysleć czytać szukac i Znajdywać.
oBaLaToR.mItÓw
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 90
Rejestracja: 2008-04-24, 18:02
Lokalizacja: Poznań

Post autor: oBaLaToR.mItÓw »

człowieku, na jakie ty strony wchodzisz? jakby tak komuś się zachciało to można by przytoczyć tyle zbrodni i innych tego typu rzeczy robionych przez kościół, że to szok.. pozatym nic nie wartymi kazaniami nie warto się przejmować..

Niby racja ale warto zobaczyć fakty również ze strony KK ;)




Ale musze przyznać, że te kazania rzeczywiście były żałosne...






Chociaż ksiądz proboszcz Pewnego kościoła w Jarocinie wygłosił
bardziej żenujące kazanie na temat Ignorancji Pieśni Religijnych
Przez wiernych i organistę, który "za cicho śpiewa"
Podczas tego kazania Ksiądz ten również potępił reklamy w TV
Prezentując parodię tańsa modelki śpiewającej kolendę w jakiejś
Reklamie.

Tamtego wieczora ksiadź był wyraźnie pod wpływem alkoholu,
który spożył prawdopodobnie podczas wigilii (To Była Pasterka)


Na szczeście już nie odwiedzam instytucji, którą jest Kościół...
Awatar użytkownika
Christof
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: 2008-06-05, 15:02
Lokalizacja: Myślibórz

Re: Najgorsze kazania świata

Post autor: Christof »

Ja pamiętam z dawnych lat jak do mojej rodzinnej, wiejskiej parafii przydzielono księdza, który, chyba przez większość swojego życia, był misjonarzem w Ameryce Płd. Nawet latem odprawiał mszę w rękawiczkach, takich z odciętymi tylko koniuszkami. Twierdził, że jest mu ciągle zimno i nie może przyzwyczaić się do naszego klimatu. Ale najgorsze były kazania jakie głosił. Jak do ciemnych dzikich Indian z najgłębszej dżungli. Nawet najstarsi, najwierniejsi parafianie byli poirytowani jego sposobem głoszenia.
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Wiara, religie i sekty”