Do czego potrzebna jest nam wiara i religia?

Dział na wszelakiego typu tematy religijne, dotyczące wiary oraz zagrożeń związanych z działalnością sekt
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Do czego potrzebna jest nam wiara i religia?

Post autor: Ivellios »

Do czego według was potrzebna jest nam wiara i religia :?:

Zapraszam do dyskusji.
Awatar użytkownika
Ivellios
Administrator
Administrator
Posty: 4860
Rejestracja: 2004-08-28, 17:14
Lokalizacja: Katowice
Imię i nazwisko: Marek Sęk
Komentarze: 946

Post autor: Ivellios »

Nie wiara, a nadzieja.
ArturVonFornal
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 776
Rejestracja: 2005-04-26, 15:52
Lokalizacja: z Łodzi

Post autor: ArturVonFornal »

Prawda, prawda droga MoniD tylko człowiek jest takim cosiem, że swoim umysłem ogarnąć wszystkiego nie może, wiara zaczyna się właśnie tam gdzie wiedza się kończy i człowiek nią (znaczy się wiarą) wytłumacza sobie rzeczy których w inny sposób nie może pojąć
Lukas
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 63
Rejestracja: 2006-04-30, 18:36
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Lukas »

Bardzo słynny stał się gen Boga, wyodrębniono jego 2 rodzaje, udowodniono nawet iż ludzie którzy wierżą są w stanie wyleczyć się z choroby i dłużej żyją!
Koffee
Senior forum
Senior forum
Posty: 1160
Rejestracja: 2006-06-14, 17:13
Lokalizacja: ndg - pomorskie

Post autor: Koffee »

wiara jest potrzebna do tego, by zastąpić racjonalną motywację
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Wiara - że coś nastąpi - daję motywację. Wiara w bogów daję ludziom jakąś pewność, że mają wiedzę na temat pochodzenia niewyjaśnionych zjawisk, oraz daję komfort psychiczny, że ktoś się nimi opiekuje, spełni prośby.
Religia jest dobrym narzędziem indoktrynacji. Ponadto ludzie sami się w to wkręcają stając się nawet fanatykami. jest to więc dobre narzędzie dla polityków i tych którzy robią na tym interesy.
Lukas
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 63
Rejestracja: 2006-04-30, 18:36
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Lukas »

mi się wydaje że jest do tego aby doskonalić rowój duchowy :P
leszek

Post autor: leszek »

Człowiek bez jakiejkolwiek wiary chybaby nie przetrwał.To własnie ona daje siłę by żyć, trwać,walczyć o swoje...Bez wiary w swoje możliwości bylibyśmy mniej kreatywni i suwerenni.Ktoś kto wierzy w siebie i ma ambicje zajdzie zawsze dalej niż osoba , która szybko załamuje się po kolejnych porażkach
Hugon
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 204
Rejestracja: 2006-01-26, 23:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Hugon »

Dla wielu ludzi brak wiary jest brakiem odwołania się do Kogoś (Czegoś), który może interweniować wtedy kiedy nasze siły są zbyt wątłe. To powoduje, że łatwiej wpaść w depresję i stracić również nadzieję. Dlatego sądzę, że wiara jest potrzebna chociażby po to abyśmy nie tracili nadziei.
Hugon
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 204
Rejestracja: 2006-01-26, 23:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Hugon »

Faktycznie. Ty napisałeś, ja nie doczytałem. Ale na swoją obronę mam to, że doszedłem do prawie takich samych wniosków co ty.
Nightwalker
Dyskusjoholik
Dyskusjoholik
Posty: 588
Rejestracja: 2005-12-26, 02:08
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Nightwalker »

Do prawidłowego życia potrzebne są cele. Ludzie żyją, od celu do lelu, dążąc do ich osiągniecią. Wiara ma miejsce w czasie od postawienia sobie celu, do jego spełnienia (lub nie spełnienia). Bez wiary w osiągnięcie celu człowiek nie byłby w stanie stawiać ich sobie.

Podobnie jest z wiarą w boga. Daje ona motywację do mie poddawania się i działania. Jest swego rodzaju wsparciem, choć bez niej też jak najbardziej da się żyć. Wszystko zależy od zrozumienia siebie - ludzie, którzy nie zgłębiają siebie, nie zdający sobie sprawy z potrzeby celów i motywacji w ich życiu, wymyślają sobie bogów do wiary, którzy albo karzą za zło, albo nagradzają za dobro - czyli motywują do konkretnego działania.
viimeisen
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 9
Rejestracja: 2006-07-22, 23:32
Lokalizacja: Fabryka chmur.

Post autor: viimeisen »

Podobnie jak moi poprzednicy, moje zdanie na temat wiary opiera się na podobnych filarach: mianowicie, wiara najczęściej pełni dla człowieka funkcję wsparcia, czegoś, co podtrzymuje go w trudnych chwilach, daje mu nadzieję, że jest ktoś 'wyżej', kto może jeszcze sprawić, że będzie lepiej; wiara jest często także motywacją, a także swego rodzaju łańcuchem, pełni rolę swoistego znaku "Stop", trzyma człowieka w ryzach. Nie znaczy to oczywiście, że wierzący przestępstw popełniać nie może - rzecz jasna, może - jednak wiara prawdziwa, żarliwa (czyli szczera, płynąca z serca i duszy - nie z umysłu!) często dla przeciętnego człowieka jest właśnie pomocą, czymś, co powstrzymuje go przed zrobieniem pewnych rzeczy, przed którymi nie wstrzymał by się, gdyby nie wierzył w nic, gdyby nie wierzył (i przez to także był PEWIEN), że za złe uczynki Bóg go ukarze, że po życiu teraźniejszym czeka go cierpienie. Cały czas mówię tu o wiarze prawdziwej, moim zdaniem w obecnych czasach spotykanej coraz rzadziej, a szkoda. Sam wiem, że nie jestem zdolny, by być jednym z takich ludzi, aczkolwiek... przydało by się więcej takich w naszym, ludzkim środowisku. Wiara daje siłę do walki, muszę to przyznać. Obojętnie, czy wierzymy w Boga o imieniu Allach, czy Jahwe, czy jakoś inaczej. Liczy się sam fakt poczucia, że ktoś stoi nam nad głową, ktoś potrafi pociągnąć za sznurki tych kukiełek, którymi w pewnym sensie jesteśmy. Nie znaczy to jednak, że siły nie możemy czerpać tej siły z czegoś innego od wiary - jak twierdzi przeważająca większość chrześcijan.
oBaLaToR.mItÓw
Tropiciel tematów
Tropiciel tematów
Posty: 90
Rejestracja: 2008-04-24, 18:02
Lokalizacja: Poznań

Post autor: oBaLaToR.mItÓw »

Ja wierze w Boga... Chociaż to zupełnie inny sposób wiary...
Bóg nas Stworzył z samego siebie... My Jesteśmy Tym co Nas stworzyło
[ Wg nauki wiązka energii o niewyobrażalnej mocy, która
Stworzyła to co nas otacza (Nie wszyscy wiedzą że Zjawisko Wielkiego
Wybuchu wyjaśnia równanie E=mc^2)]


A Czym Zatem jest Wiara Skoro bóg nie może nam pomóc
będąc nami?

Proste Co by było gdyby jakiś mądry człowiek nie wymyślił
10 przykazań?

Wyobraźcie sobie, że nagle Kościół Zostaje Obalony Nie
istnieje żadne prawo bo nawet świeckie Prawo opiera
się o 10 Przykazań...
Zapanowałby haos, Zniknęłyby pojęcia Dobra i Zła
A więc Wiara w Boga to Tak jak Moralność...



Hmm możesz myśleć, że bzdury piszę
Ale mnie to nie obchodzi...
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Wiara, religie i sekty”