O Bogach, Bożkach i wiarach

Filozofia oznacza dosłownie "umiłowanie mądrości". Określenie to i jego znaczenie pochodzi prawdopodobnie od matematyka i filozofa Pitagorasa żyjącego w VI wieku p.n.e., obecnie termin jest używany w różnych znaczeniach.
Awatar użytkownika
elladan666
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 20
Rejestracja: 2006-07-24, 14:27
Lokalizacja: lodz

Post autor: elladan666 »

Co do tego placzu owiec to bym polemizowal, bo wydaje mi się ze to jedne z glupszych owiec, i prawdopodobnie nie zdaja sobie sprawy co się kroi :P . Ale zwierzetom zlo i dobro zastepuje instynkt. Gdyby na gapard zastanawial się "czy aby na pewno zrobie dobrze jesli zabije ta antylope" to jego gatunek by wymarl w mgnieniu oka.

[ Dodano: 2006-07-25, 23:59 ]
*zamiast drugiego owiec to zwierzat
*przy gepardzie zamiast "na gepard" np gepard
:P
amciak
Aktywny pisacz
Aktywny pisacz
Posty: 114
Rejestracja: 2005-07-15, 01:01

Post autor: amciak »

masz edit;)

nie, nie maja dobra i zla, jesli my ich tego nie nauczymy. ale owszem, placza idac na rzez.
Awatar użytkownika
Kura
Forumowy maniak
Forumowy maniak
Posty: 356
Rejestracja: 2005-05-01, 21:16

Post autor: Kura »

Czy zwierzeta odczuwaja smutek i radosc? nie zostalo to chyba w rzaden sposob udowodnione. jestem gleboko przekonana, ze odczowaja, ale to tylko moje osobiste przekonania.
tak samo jak wierze w to, ze zwierzeta wiedza, kiedy przychodzi ich koniec i jestem npewna, ze boja się go prawie tak samo jak ludzie. wydaje mi się, ze nie powinno się mierzeyc zwierzat miarka dla ludzi, bo jest to krzywdzace i dla jednej i dla drugiej strony.
zwierzeta sa inne i w inny sposob czuja, ale jak juz nie jednokrotnie podkreslalam - inny nie znaczy gorszy, inny znaczy inny.
wiem tylko, ze jedna z bardziej znaczacych roznic, miedzy ludzmi i zwierzetami jest umiejetnosc odrozniania dobra od zla. jezeli pies nie sika na kaloryfer, to nie dla tego, ze uwaza to za zle, ale dla tego, ze zostal tak "uwarunkowany" (wychowany przez swojego wlasciciela). wie, ze jak nasika w domu, to dostanie lanie. lanie boli, wiec trzeba go unikac = nie sikac w domu. wiec to kategoria nieco domienna od "nie sikam, bo to jest Złe"
umiejetnosc wartosciowania, jest nam wtlaczana przez normy spoleczne w ktorych się wychowujemy. nasz gatunek zostal zmuszony do wytworzenia sobie takich ram, bo zycie w spolecznosci stalo się zbyt rozbudowane, aby moglo opierac się tylko i wylacznie na zachowaniach instynktownych. które to zachowania, nta bene, sa zwykle odruchami dosc egoistycznymi i nastawionymi na "moje" przezycie.
a tak w ogole, to chyba zrobli się offtop... no... chyba, ze wielbimy zwierzeta o ktorych piszemy, tudziesz tak jak ja, wierzymy w ich pewne zdolnosci... ech... chyba jednak nie da się do tego dorobic teorii pasujacej do tego tematu... :roll:
Silverado
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: 2006-05-30, 17:48
Lokalizacja: wiesz?

Post autor: Silverado »

Kura pisze:Czy zwierzeta odczuwaja smutek i radosc? nie zostalo to chyba w rzaden sposob udowodnione.
a tu się nie zgodze-prosty experyment i prosty dowod, masz psa? wyjedz na jakis tydzien, dwa i zostaw go pod opieka kogos trzeciego, jak wrocisz to pies z radoscia zuci się na ciebie!
zacznie merdac ogonem, czy nawet lizac cie! kazde zwieze odczuwa emocje
elladan666 pisze:Co do tego placzu owiec to bym polemizowal, bo wydaje mi się ze to jedne z glupszych owiec, i prawdopodobnie nie zdaja sobie sprawy co się kroi n
widziales kiedys jak wyglada prowadzenie owiec do rzezni? nawet jesli ida ta droga pierwszy raz, przez caly czas z oczu leca im lzy! ze jesli wi
wiele zwierzat wyczuwa smierc, tylko ze nie uciekaja, moze wg nich to nieuniknione?

ale moze faktycznie wrocmy do tematu.... ;)

pozdrawiam
Awatar użytkownika
elladan666
Nowa Krew
Nowa Krew
Posty: 20
Rejestracja: 2006-07-24, 14:27
Lokalizacja: lodz

Post autor: elladan666 »

Dobra, oddaje honor co do tych owiec, po prostu wydalo mi się to tak niewiarygodne jak mi o lzach krokodyla :P
ODPOWIEDZ

Załóż konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji

Aby wysłać odpowiedź, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem

Załóż konto

Nie masz konta? Zarejestruj się, aby dołączyć do naszej społeczności
Członkowie forum mogą zakładać tematy i śledzić odpowiedzi
Jest to bezpłatne i zajmuje tylko minutę

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wróć do „Filozofia”