https://slupkisklep.pl/Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Możesz też kupić u nas reklamę!

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
POKAŻ / UKRYJ MENU
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd.
dostępne jest z poziomu forum

Technoanimizm


Dodano: 2008-06-12 02:26:04 | Wyświetleń: 7786 | 🕑 Odłóż na później
Cyberprzestrzeń


Niewielu z was nie widziało "Matrixa" lub nie słyszało o tym filmie. Jest to film mieszający ostateczne ideały czasoprzestrzeni z religijnym i mitologicznym wyobrażeniem, które postrzegane jest jako czysta fikcja. Fikcja ma jednak zwyczaj przeradzać się w rzeczywistość.

Wielu śmiałoby się z takiego pomysłu. Religijne pomyje nie mają żadnego miejsca w nowoczesnym, technicznym świecie. Skłoniłbym się jednak ku stwierdzeniu, że nasza wrodzona duchowość powróci w każdym społeczeństwie i kulturze - nawet najbardziej ateistycznej, materialistycznej i technologicznej.

Pierwsza religia była prawdopodobnie religią animistyczną.

Starożytne szczepowe społeczeństwa na całym świecie dostrzegały to, że wszystko posiadało swoje duchowe oblicze. Także zwierzęta, rzeki, góry, a nawet i pogoda. Było tak, ponieważ równolegle ze światemfizycznym istniał także świat duchowy. Dostęp do tego świata uzyskiwali szamani poprzez swoje histeryczne rytuały, wchodząc do świata duchowego i obcując z duchami w transie.

Oto, dlaczego starożytni bogowie byli w większości zwierzętami.

W końcu, jednakże, pojawiła się chimera - bóg będący pół-zwierzęciem, pół-człowiekiem. To pokazuje, że duchowość zmieniła pozycję.

Podczas gdy pierwsze religie były w bardzo dużym stopniu oparte o naturę, w miarę jak społeczeństwo ludzkie rozwijało się, religia wyznawana przez społeczeństwo, wraz z ludźmi którzy postrzegani byli jako istoty boskie, najpierw była animistyczna, a później wypełniła się w pełni ludzkimi bogami.

Równoległa duchowość nadal była oczywista.

Teraz jednak ludzcy bogowie, którzy zaludnili równolegle istniejący duchowy świat, stali się symbolami w mitologii, reprezentowali rolnictwo i posiadali domy wśród gwiazd.

Wrazz narodzinami chrześcijaństwa to się musiało zmienić. Światy fizyczny i duchowy zawsze ze sobą wzajemnie oddziaływały. U Chrystusa jednak ta interakcyjność została odrzucona, aż do śmierci. Chrześcijanin musiał żyć w bardzo prawdziwym świecie, zaś o jego miejscu w duchowym życiu pozagrobowym decydowały jego uczynki dokonane w świecie fizycznym.

Cyberprzestrzeń


Pogaństwo jednak wciąż wyznawało interakcyjność.

Na zachodzie wciąż rozwijała się ta tradycja okultystyczna, w której wiedźma i adept wciąż otrzymywali dostęp do równoległego świata. Ta tradycja jeszcze raz zyskała na popularności z chwilą pojawienia się spirytyzmu.

W końcu również i intelektualiści zaczęli spoglądać na równoległy duchowy świat. Najbardziej znanym spośród nich był Carl Jung, który wymyślił "zbiorową podświadomość", zaludnioną przez dostrzegane wcześniej w mitologii archetypy.

Nowe wyrażenie widziało równoległy duchowy świat w warunkach naszej wewnętrznej psychologii.

To był nasz umysł, który był równoległy do fizycznego. Wobec tego wszystkie ludy wszystkich czasów dzielą pewien rodzaj uniwersalnej psychologii, która zawsze się wyraża.

W ten sposób dochodzimy do dnia dzisiejszego. I gdy internet podbija świat i powstają pomysły związane z cyberprzestrzenią, to czy widzimy zbiorowe nieświadome powtarzanie się technologicznego równoległego świata obok świata fizycznego?

Zaczynamy już widzieć cyberprzestrzeń jako obciążone fantazją królestwo oddzielone od fizycznego i napełniamy ją tym samym symbolizmem, który podąża światem naszej duchowej historii. Równoległy świat naszych antenatów wydaje się odradzać wszędzie, dokąd sięga nasza wyobraźnia, próbująca go zrozumieć.

Anthony North
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze do artykułu

Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):
Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
BBcode:

[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem

Zanim napiszesz komentarz, koniecznie zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy na łamach strony Radia Paranormalium. Prosimy nie podawać w komentarzach adresów email - do tego służy odpowiednie pole!


  • Bar Kochba (2009-01-05 20:30:13) #1904   ❗❗❗
    Podoba mi się ten termin - technoanimizm, jednak artykuł niewiele ma wspólnego z tytułem. :P

    Odpowiedz
Tagi
Inne artykuły
z działu Religie i sekty
SŁUCHAJ NAS
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
RAMÓWKA NA DZIŚ
ARCHIWUM AUDYCJI
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Copyright © 2004-2021 by Radio Paranormalium