Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!Możesz też kupić u nas reklamę!

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum
POKAŻ / UKRYJ MENU
Nick:  
Hasło:
Zapamiętaj
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd.
dostępne jest z poziomu forum

Nowy teleskop dla SETI


Dodano: 2007-06-04 20:52:36 | Wyświetleń: 6964 | 🕑 Odłóż na później
TeleskopInstytut SETI planuje do końca 2007 roku przejąć i uruchomić 42 radiowe talerze astronomiczne znajdujące się na terenie stanu North Carolina w USA, które umożliwią ciągłe skanowanie nieba w poszukiwaniu pozaziemskich sygnałów radiowych.

"Na świecie jest kilka grup badawczych współpracujących z SETI. Nasłuchują sygnałów radiowych, nie pracują jednak 24 godziny na dobę 7 dniw tygodniu", powiedział Scott Hubbard z Instytutu SETI w View Mountain w Kalifornii. "Skłaniamy się jednak ku temu, by wypożyczyć czas, w którym naukowcy będą pracować przez kilka dni lub tygodni bez przerwy", powiedział w piątek agencji Reuters podczas konferencji w Dallas.

Zmieni się to, gdy 42 talerze Teleskopu Allena zostaną wreszcie uruchomione. Nazwa teleskopu pochodzi od nazwiska współfundatora badań SETI, Paula Allena z Microsoftu, który wyłożył na jego budowę 12,5 miliona dolarów.

"Gdy złożymy wszystkie 42 radiowe talerze Teleskopu Allena, obejmie on bardzo duży obszar nieba, na którym będzie można nasłuchiwać z dużą czułością - dostrzegając przy tym sygnały, które znajdują się bardzo daleko lub są bardzo słabe", powiedzial Hubbard. "Nie musisz mieć nikogo, kto będzie chciał nadawać sygnał. Możesz złapać stary sygnał, wysłany przez kogoś mieszkającego na planecie odległej o setki lub tysiące lat świetlnych od Ziemi".

Nasze własne sygnały wysyłamy w przestrzeń od zeszłego wieku.

"Tak daleko docierają tylko fale średnie", powiedział Hubbard.

Dalekosiężne plany SETI biorą pod uwagę możliwość rozszerzenia macierzy teleskopu do 350 talerzy - rozwój projektu zależy jednak od funduszy, więc dokładny plan nie istnieje.
Talerze znajdują się w Hat Creek w północnej Kalifornii na obszarze wolnym od zakłóceń radiowych, które w innym wypadku mogłyby przeszkadzać w nasłuchiwaniu nieba. Podczas gdy teleskopy wizualne mogą pracować w obszarach o niskim zanieczyszczeniu, radiowe talerze astronomiczne muszą pracować w obszarze całkowicie pozbawionym zakłóceń radiowych.

Źródło: Reuters, 28 maj 2007
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze do artykułu

Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):
Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
BBcode:

[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem

Zanim napiszesz komentarz, koniecznie zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy na łamach strony Radia Paranormalium. Prosimy nie podawać w komentarzach adresów email - do tego służy odpowiednie pole!


Do tego artykułu nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!
  Tagi
  Inne artykuły
  z działu Tajemnice kosmosu
  SŁUCHAJ NAS
  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
  RAMÓWKA NA DZIŚ
  ARCHIWUM AUDYCJI
  WESPRZYJ
  RADIO PARANORMALIUM
  POLECANE KSIĄŻKI
  NAJNOWSZE FILMY
  Copyright © 2004-2021 by Radio Paranormalium