Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Czy mityczne stworzenia mogą istnieć?


Dodano: 2008-08-24 03:33:55 · Wyświetleń: 19101
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Bigfoot, Yeti, Sasquatch


Czy mityczne stworzenia istnieją? Pokaż mi ciało - rzekome obserwacje Bigfoota, Nessie czy Ogopogo rozpalają naszą wyobraźnię. Ale same anegdoty nie tworzą nauki.

Świat stracił w ostatnim czasie autorów dwóch największych biożartów: Douglasa Herricka, ojca niewątpliwie zabawnego szakalopa (oryginalna pisownia "jackalope", pół-zając, pół-jeleń), oraz Raya Wallace'a, patrona i obrońcę mniej absurdalnego Bigfoota. Szakalop wywołuje śmiech z powodu takich dziwactw, jak licencje na polowanie na szakalopy tylko dla osób o IQ między 50 a 76, butelki z rzadkim lecz bogatym w składniki odżywcze mlekiem szakalopa, a także takie ewolucjonalne hybrydy, jak szakapanda (jackpanda - pół-panda, pół-jeleń). Bigfoot, z drugiej strony, wywołujący od czasu do czasu salwy śmiechu, cieszy się większą uwagą z prostego ewolucyjnego powodu: wielkie długowłose małpy wędrują obecnie przez lasy Afryki, a co najmniej jeden gatunek małopgigantopithecusa rozwijał się kilka tysięcy lat temu obok swoich przodków.

Czy to możliwe, że prawdziwy Bigfoot żyje, wbrew twierdzeniom rodziny Wallace, że był on praktycznie tylko żartem? Z pewnością. Mimo iż zwolenicy Bigfoota nie przeczą, że Ray Wallace żartował, prawidłowo zauważają, że opowieści o wielkim Yeti zamieszkującym Himalaje i rdzennoamerykańskie podania o Sasquatchu wędrującym w pobliżu wybrzeża Pacyfiku pojawiały się już długo przed tym, jak Wallace wyskoczył ze swoim fałszerstwem w 1958 roku.

Ustalmy pewien fakt, w ciągu XX wieku zupełnie rozsądne było spekulowanie o poszukiwaniu Bigfoota, podobnie jak w przypadku stworzeń z Loch Ness, Jeziora Champlain i Jeziora Okanagan (odpowiednio szkocki Nessie, północnowschodnioamerykański Champ i brytyjskokolumbijski Ogopogo). Nauka jest w ich przypadku bezradna, więc przez długi czas te chimery udowodniły nam, w jak małym stopniu zbadaliśmy przyrodę. Dlaczego więc nie robią tego teraz? Badania zwierząt, których istnienie musi zostać potwierdzone, określane są mianem kryptozoologii, termin ten stworzył w latach pięćdziesiątych XX wieku belgijski zoolog Bernard Heuvelmans.

Kryptydy, lub jak kto woli "ukryte zwierzęta", zaczynają swój żywot jako rozmyte zdjęcia, ziarniste filmy i niezliczone historie o dziwnych stworach, które pojawiają się nocą. Kryptydy pojawiają się pod różnymi postaciami, w tym wspomniane wielkie hominidy i potwory z jezior, jak również węże morskie, wielkie ośmiornice, węże lądowe, ptaki, a nawet żywe dinozaury.

Powodem, dla którego kryptydy zasługują na naszą uwagę, są wystarczająco udane odkrycia dokonane przez naukowców, bazujące na lokalnych anegdotach i podaniach, których nie możemy w zupełności odrzucić. Najbardziej znane przykłady to odkrycia goryli w 1847 roku (oraz goryli górskich 1902 roku), pandy wielkiej w 1869 roku, okapi (mający krótką szyję krewny żyrafy) w 1976 roku i wielkiego gekona w 1984 roku. Kryptozoolodzy są szczególnie dumni ze schwytania w 1938 roku okazów latimerii, archaicznego gatunku ryb, który do tej pory był uważany za wymarły w okresie kredowym.

Chociaż odkrycia nie notowanych wcześniej gatunków pluskiew i bakterii są rutynowo opisywane w rocznikach biologicznych, te przykłady są zaskakujące ze względu na swoją świeżość, rozmiar oraz podobieństwo do innych kryptydzich kuzynów, takich jak Bigfoot, Nessie i inne. Posiadają również wspólną cechę - ciało! W celu nadania nazwy nowemu gatunkowi potrzebny jest okaz wzorcowy zwierzęcia - holotyp - na podstawie którego można sporządzić szczegółowy opis, wykonać zdjęcia, opisać model oraz dokonać profesjonalnej analizy naukowej.

Jeśli jakieś kryptydy przetrwały w odległych rejonach Ameryki Północnej i Azji, z pewnością mogą zostać odkryte. Narazie dysponujemy relacjami. Anegdoty są dobrym punktem do rozpoczęcia badań - które same nie mogą zweryfikować nowych gatunków. W rzeczy samej, według słów naukowca Franka J. Sullowaya z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley - słów, które powinniśmy uczynić maksymą: "Doniesienia nie tworzą nauki. Dziesięć doniesień nie jest lepszych niż jedno, a sto doniesień nie jest lepszych niż dziesięć".

Stosuję maksymę Sullowaya za każdym razem, gdy spotykam się z poszukiwaczami Bigfoota i Nessie. Ich opowieści zachwycają, ale nie tworzą nauki. Cały wiek trwało poszukiwanie tych chimerycznych stworzeń. Dopóki nie doczekamy się ciała, sceptycyzm jest najbardziej uzasadnioną odpowiedzią.

Michael Shermer
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Artykuł ukazał się w czasopiśmie "Scientific American" nr maj/2003

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:



Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
PROGRAM NA DZIŚ
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Arkadiusz Miazga
Czas Tajemnic - blog Damiana Treli
Forum Portalu Infra
Głos Lektora
Instytut Roberta Noble
Księgarnia-Galeria Nieznany Świat, księgarnia ezoteryczna, sklep ezoteryczny, online, Warszawa
Paranormalne.pl
Player FM
Portal Infra
Poszukiwacze Nieznanego. Blog Arkadiusza Czai
Poznajemy Nieznane
The Monroe Institute Polska
UFO-Relacje.pl - polska baza relacji o obserwacjach UFO
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2024 by Radio Paranormalium