Nie zapomnij odwiedzić strony naszych partnerów - ich lubimy, ich polecamy!

SŁUCHAJ
ZALOGUJ SIĘ
ZAMKNIJ
Radio Paranormalium - zjawiska paranormalne - strona glowna
Logowanie przy użyciu kont z Facebooka itd. dostępne jest z poziomu forum

Naukowy dowód aktywności poltergeista. Czy nauka ostatecznie potwierdziła istnienie paranormalnego efektu?


Dodano: 2010-07-17 15:23:12 · Wyświetleń: 12243
Zakładka Dodaj do zakładek · Udostępnij:  Facebook  Wykop  Twitter  WhatsApp
Paranormalne stukanie, towarzyszące manifestacjom aktywności poltergeista, było opisywane już od setek lat. Jednak dopiero teraz odkryto interesujący model, zawierający wyraźne szczegóły paranormalnych stukających dźwięków. Obecnie dla tego modelu nie istnieje żadne wytłumaczenie.

W obecnym numerze Dziennika Towarzystwa Badań Psychicznych (Journal of the Society for Psychical Research), renomowanego pisma wydawanego od 1882 roku, ukazał się artykuł autorstwa dr Barrie Colvin ukazujący instrumentalny dowód na istnienie niewyjaśnionego uderzanego dźwięku, wykrytego w nagraniach wykonanych podczas rzekomej aktywności poltergeista.

Podczas gdy stukanie i pukanie wytworzone w sposób naturalny wykazuje normalny model akustyczny, dźwięki zarejestrowane podczas domniemanej aktywności poltergeista ukazują całkowicie odmienny podpis dźwiękowy.

Widmo akustyczne
Screeny z programu do analizy nagrań dźwiękowych. Po lewej widmo akustyczne stuknięć wytworzonych w sposób naturalny, po prawej - widmo akustyczne dźwięku zarejestrowanego podczas jednej z manifestacji aktywności poltergeista


Dr Colvin przeanalizował nagrania stukania domniemanych poltergeistów, jakie zostały zarejestrowane na świecie przez ostatnie 40 lat. Najwcześniejsze nagranie zostało wykonane w roku 1960 przez fizyka mieszkającego w Sauchie w Szkocji, najnowsze zaś pochodzi z manifestacji poltergeista w Euston Square w Londynie w 2000 roku.

Choć obydwa typy odgłosów brzmią podobnie, tak naprawdę pod względem akustycznym są one od siebie odmienne, choć efekt ten można zauważyć jedynie wtedy, gdy poddamy nagranie szczegółowej analizie.

W analizowanej próbce znajdowało się 10 oddzielnych nagrań dokonanych na różnych urządzeniach rejestrujących.

Gdy poddano te nagrania analizie, w każdym z nich został wykryty wzorzec dźwięku, który jak dotąd pozostaje niewyjaśniony. Również próby odtworzenia tego wzorca zwykłymi metodami zakończyły się niepowodzeniem.

Podstawowa różnica między stuknięciami poltergeistów a tymi wytworzonymi w normalny sposób leży w szczegółach ich otoczki dźwiękowej.

W przypadku normalnego stuknięcia, dźwięk (trwający zwykle kilka milisekund) zaczyna się głośno i stopniowo cichnie w ciągu jakiegoś czasu. Najgłośniejsza część dźwięku następuje zaraz na początku. Jeśli chodzi o stuknięcia wywołane przez poltergeista, najgłośniejsza część dźwięku znajduje się blisko początku - ale nie na samym początku. Stukający odgłos zaczyna się relatywnie cicho i narasta do maksimum do momentu, aż zaczyna cichnąć. Efekt ten dał się zauważyć we wszystkich dziesięciu badanych przypadkach poltergeistów.

W tym miejscu pojawia się pytanie, w jaki sposób powstaje taki dźwięk. Istnieje dowód wskazujący na to, że dźwięk wydobywa się raczej ze struktury materiału, aniżeli z jego powierzchni, jak miałoby to miejsce w przypadku odgłosu wytworzonego w naturalny sposób. To zjawisko będzie badane w dalszym ciągu badań aktywności poltergeistów.

Dr Colvin stwierdza: Odkąd byłem osobiście zaangażowany w badanie pukającego poltergeista w Andover w hrabstwie Hampshire, gdzie było absolutnie jasne że nie istnieje normalne wytłumaczenie dla obserwowanego zjawiska, zastanawiałem się, czy nagrane stukania były w jakikolwiek sposób odmienne od tych wytwarzanych normalnymi metodami. Teraz jest już jasne, że niewątpliwie są one odmienne.

Wśród poddanych analizie próbek dźwięku była ta pochodząca ze znanego przypadku poltergeista w Enfield w północnej części Londynu z lat 1977-79.

Badanie doktora Colvina zostało opublikowane w jego artykule "The Acoustic Properties of Unexplained Rapping Sounds" (właściwości akustyczne niewyjaśnionych stukających dźwięków) w najnowszym wydaniu Dziennika Towarzystwa Badań Psychicznych.

Society for Psychical Research, http://www.spr.ac.uk/main/
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios

Kopiowanie i umieszczanie naszych treści na łamach innych serwisów jest dozwolone na zasadach opisanych w licencji.
Komentarze · Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Twój nick:
E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:



Powiadamiaj o odpowiedziach na mój komentarz
(wymagany email):

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z zasadami publikowania komentarzy.

Uwaga: Jeśli chcesz odpowiedzieć na komentarz innego użytkownika, prosimy skorzystaj z przycisku "Odpowiedz". Pozwoli to uniknąć w przyszłości bałaganu w dyskusji.
Tagi
Inne artykuły
z działu
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
PROGRAM NA DZIŚ
WESPRZYJ
RADIO PARANORMALIUM
POLECANE KSIĄŻKI
NAJNOWSZE FILMY
Arkadiusz Miazga
Czas Tajemnic - blog Damiana Treli
Forum Portalu Infra
Głos Lektora
Instytut Roberta Noble
Księgarnia-Galeria Nieznany Świat, księgarnia ezoteryczna, sklep ezoteryczny, online, Warszawa
Paranormalne.pl
Player FM
Portal Infra
Poszukiwacze Nieznanego. Blog Arkadiusza Czai
Poznajemy Nieznane
The Monroe Institute Polska
UFO-Relacje.pl - polska baza relacji o obserwacjach UFO
Skontaktuj się z nami
tel 32 7460008 tel kom. 530620493 Skype radio.paranormalium.pl E-mail: radio@paranormalium.pl Formularz kontaktowy Polityka prywatności
Copyright © 2004-2024 by Radio Paranormalium